بیشتر ما هر روز از آسانسور استفاده می‌کنیم و از این‌که مکانیزم‌های ایمنی آن امنیت سفر ما را تضمین می‌کنند مطمئن هستیم. با این‌که حادثه‌های آسانسور بسیار نادر هستند، پیامد‌های آن‌ها می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. اگر زمانی در آسانسوری در حال سقوط بودید، نکاتی ساده وجود دارند که با رعایت آن‌ها شانس زنده ماندن خود را افزایش می‌دهید. با مجله ایرانگان همراه باشید تا از این نکات آگاه شوید. 


آرام باشید. اگر بتوانید به‌جای سراسیمه شدن روی نجات دادن جان‌تان تمرکز کنید، احتمالا خواهید توانست از سقوط آسانسور جان سالم به در ببرید. مهندسی آسانسور طوری طراحی شده که در چنین شرایطی به کمک شما بیاید. باید بدانید که ارتفاع شافت آسانسورهای هیدرولیک معمولا بیش از 20 مترنیست و آسانسورهای کابلی هم هیچ‌وقت تا پایین شافت سقوط نمی‌کنند. احتمال این‌که در حادثه‌ی سقوط آسانسور زخمی شوید بسیار از این‌که جان خود را از دست دهید بیشتر است. 

صاف روی کف آسانسور دراز بکشید و سعی کنید تا جایی که ممکن است به مرکز آن نزدیک باشید. دست‌ها را روی سر و صورت خود قرار دهید تا اگر چیزی سقوط کرد به صورت و سرتان برخورد نکند. هیچ وقت به این راه حل که وقتی آسانسور زمین خورد بیرون بپرید و خودتان را نجات دهید فکر نکنید. این یک راه حل سینمایی است که خلاف قوانین فیزیک است. اول از همه این‌که تقریبا غیر ممکن است که بتوانید در یک آسانسور در حال سقوط بایستید و دوم این‌که برنامه‌ریزی کردن برای پرشی آن‌چنان دقیق که با برخورد آسانسور با زمین هم‌زمان باشد از آن‌ هم سخت‌تر است. کف آسانسور امن‌ترین جایی است که می‌توانید باشید. 

هر چیزی که در فیلم‌ها دیده‌اید را فراموش کنید. تلاش برای باز کردن درهای آسانسور یا وارد شدن به شافت شدیدا خطر زخمی شدن و مرگ را افزایش می‌دهد. 


منبع : Ehow