اگر می‌خواهید فضای اتاقی که حس غار را دارد روشن‌تر کنید، می‌توانید از نکاتی اولیه و حرفه‌ای که در این مطلب آورده‌ایم استفاده کنید. با استفاده از این نکات خواهید توانست نور بیشتری به فضا اضافه کرده و نور موجود را چند برابر کنید. 


با رنگ سفید آغاز کنید

برای روشن کردن اتاقی تاریک، اکثر افراد برای منعکس کردن نور سراغ آینه می‌روند. اما این در واقع یکی از تصورات اشتباه در طراحی دکوراسیون است. بهترین روش برای پخش کردن نور در اتاق استفاده‌ از رنگ سفید است، چون این رنگ اصلا نور را به خود جذب نمی‌کند. رنگ سفید به‌جای جذب کردن نور، تا جایی که ممکن است آن را روی سطوح دیگر منعکس می‌کند. پس اگر به‌دنبال روشنایی هستید، اولین چیزی که باید سراغش بروید زدن رنگ سفید به دیوارها و سقف است. اگر می‌خواهید بیش از این پیش بروید، به دیوار و سقف سفید بسنده نکنید و سراغ تابلو یا مبلمان سفید بروید.


استفاده از فرش

کفپوش‌ تیره‌ی چوبی یا لمینت در خانه‌های امروزی زیاد استفاده می‌شود، اما این کفپوش‌ نور زیادی را جذب می‌کنند؛ مخصوصا در راه‌روهایی که پنجره ندارند. انداختن فرش روی کفپوش‌ باعث می‌شود این تاثیر منفی از بین برود. یک فرش با طرح سنتی که در آن از رنگ سفید هم استفاده شده باشد می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.


استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون خانه باعث می‌شود نور طبیعی‌تر به‌نظر بیاید.

استفاده از رنگ آبی

نور طبیعی از نور زرد لامپ سردتر است، پس استفاده از رنگ آبی باعث می‌شود نور طبیعی‌تر به‌نظر بیاید. علاوه بر این، آبی سرد به اندازه‌ی کافی خنثی است که بتوان هر رنگ دیگری را در کنارش استفاده کرد. 


دیوارها را روشن کنید

پوشش دادن دیوارها با نور باعث می‌شود گوشه‌های دیوار روشن بمانند، پس حتی اگر لامپ‌های سقفی و رومیزی زیادی دارید حتما از لامپ‌های دیواری هم بهره بگیرید. هم‌چنین در خصوص لامپ‌های سقفی، بهتر است چند لامپ هم نزدیک دیوار بزنید تا نورشان روی دیوارها بیفتد. با این کار می‌توانید جزئیاتی مثل کابینت‌ یا جزئیات دیوار را هایلایت کنید. هم‌چنین زدن لامپ بالای تابلو و متمرکز کردن نور آن علاوه بر روشن کردن دیوراها، باعث می‌شود تابلو به نقطه‌ی کانونی اتاق تبدیل شود. از لامپ‌های رومیزی هم می‌توانید برای پخش کردن نور روی دیوارها استفاده کنید، مخصوصا آباژورهایی که بالای‌شان باز است. 


عوض کردن لامپ‌ها

می‌توانید لامپ‌ها را عوض کنید و انواعی از آن‌ها را انتخاب کنید که نوری زردتر و نزدیک‌تر به نور خورشید داشته باشند. با این کار حس گرما و نزدیکی را در فضا ایجاد می‌کنید. اما اگر فضای روشن‌تر را ترجیح‌ می‌دهید، از نور سفید استفاده کنید. 


استفاده از المان‌هایی که از جنس چوب رنگ‌پریده باشند در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند فضای اتاق را روشن‌تر کند.

 استفاده از چوب رنگ‌پریده

استفاده از المان‌هایی که از جنس چوب رنگ‌پریده باشند، می‌تواند فضای اتاق را روشن‌تر کند. اگر تعدادی گیاه هم در اتاق قرار دهید حتی بدون نور طبیعی هم فضای اتاق آفتابی به‌نظر خواهد رسید. 


استفاده از رنگ مشکی

شاید به‌نظر غیرمنطقی بیاید، اما استفاده از رگه‌هایی از رنگ مشکی یا زغالی باعث می‌شود قسمت‌های روشن خانه بیشتر به چشم بیایند. بهتر است به المان‌های باریک و کوچک مثل صندلی‌های فلزی یا لامپ‌های ایستاده‌ی بلند فکر کنید. هم‌چنین می‌توانید با اضافه کردن رگه‌های آبی و مشکی حسی ساحلی در اتاق ایجاد کنید که انسان را یاد خورشید می‌اندازد.


ایجاد تعادل

در نهایت، در هر اتاقی باید تعادلی طبیعی بین نور و سایه برقرار باشد. هیچ کس دوست ندارد خانه‌اش مثل فروشگاهی باشد که زیادی روشن شده است. برای روشن کردن گوشه‌های تاریک از لامپ استفاده کنید، اما در انجام این کار زیاده‌روی نکنید. وجود کمی سایه باعث می‌شود فضا عمق و حس زندگی داشته باشد و شبیه خانه شود. 


منبع : Houzz