صبح‌ها پس از تصمیم این‌که از تخت خواب خارج شویم یا نه، سخت‌ترین تصمیم‌گیری در خصوص مرتب کردن تخت خواب است. چه کاری درست است و مرتب کردن و نکردن تخت خواب چطور روی سلامت روانی و فیزیکی ما تاثیر می‌گذارد؟ ما برای پاسخگویی به این سوالات سراغ متخصصین این کار رفته‌ایم. 

صبح‌ها مردم جهان به دو دسته تقسیم می‌شوند. کسانی که تا ساعت‌شان زنگ می‌خورد صدای آن را قطع می‌کنند و از تخت خواب بیرون می‌آیند و افرادی که، حداقل دو بار دکمه‌ی Snooz را فشار می‌دهند تا بتوانند خودشان را از تخت خواب بیرون بکشند. بعضی افراد برای چایی دم کردن کتری را روی اجاق می‌گذارند، بعضی دیگر  هم نمی‌توانند بدون یک قهوه‌ی تلخ و غلیظ روز را آغاز کنند. در نهایت بعضی افراد بدون این‌که تخت خواب را مرتب کنند از خانه خارج می‌شوند و بعضی، انجام این کار را ضروری می‌دانند. از نظر نظامی‌ها مرتب کردن تخت خواب، اولین کار در لیست کارهای روزانه است که باید انجام شود. 

فرقی نمی‌کند با آرامش روز را آغاز کنید یا عجله، مسئله‌ی مرتب کردن تخت خواب از آن‌چه فکر می‌کنید پیچیده‌تر است و در آن عواملی مثل ملحفه، گرد و خاک، عادات خوب، عادات بد و رو تختی‌های راحت نقش دارند. 


نکات مثبت مرتب کردن تخت خواب

  • روزتان را به درستی آغاز کنید: مرتب کردن تخت خواب نشان‌دهنده‌ای چیزی عمیق‌تر و پیچیده‌تر است، رویکرد ما به زندگی. کسانی که تخت خواب را مرتب می‌کنند معمولا افرادی فعال هستند که این کارشان نشان‌دهنده چیزی فراتر از صاف کردن ملحفه‌ها است. به گفته‌ی "شان کاوی" یک نویسنده‌ی معروف آمریکایی «کارهایی که مرتب انجام می‌دهیم شخصیت ما را می‌سازند.» پس بهتر است به‌جای داشتن عادات بد عادات خوب داشته باشیم. البته بعضی افراد هم به‌خاطر حس وظیفه تخت خواب را مرتب نمی‌کنند و بیشتر دوست دارند وقتی به خانه باز می‌گردند، با اتاقی تمیز و مرتب مواجه شوند. برای آن‌ها تخت خواب نامرتب مثل سینکی پر از ظرف کثیف است. 
  • مرتب کردن تخت خواب به بهتر خوابیدن کمک می‌کند: طبق مطالعات انجام شده در آمریکا، افرادی که معمولا تخت خواب‌شان را مرتب می‌کنند بهتر می‌خوابند. البته قطعا نمی‌توانیم بگوییم دلیل اصلی خوب خوابیدن آن‌ها مرتب بودن تخت خواب، وجدانی آرام یا چیزی دیگر است. 

بعضی‌ها عقیده دارند مرتب کردن تخت محیطی عالی برای مایت‌ها فراهم می‌کند و در این شرایط تولید مثل می‌کنند.

نکات منفی مرتب کردن تخت خواب

  • هیره یا مایت: هیره یا مایت که از تکه‌های مرده‌ی پوست که به صورت طبیعی می‌ریزد تغذیه می‌کند، عاشق جاهای گرم و مرطوب است و تخت خواب مرتب محیطی ایده‌آل برای زندگی آن محسوب می‌شود. بعضی‌ها عقیده دارند مرتب کردن تخت محیطی عالی برای مایت‌ها فراهم می‌کند و در این شرایط تولید مثل می‌کنند. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود تخت خواب را مرتب نکنیم تا عرق بدن که به آن جذب شده در طول روز بخار شود. ما می‌دانیم که مایت‌ها فقط از طریق پوست‌شان می‌توانند رطوبت موجود در محیط را جذب کنند و با مرتب نکردن تخت خواب، می‌توانیم شرایط زندگی آن‌ها را به هم بزنیم. 

پیش گرفتن روشی میانه‌رو

خب پس باید چه کار کنیم؟ بهتر است روشی میانه‌رو را پیش بگیرید. گاهی اوقات تخت خواب را مرتب کنید و گاهی اوقات و بسته به آب و هوا، حال خودتان و خیلی چیزهای دیگر آن را نامرتب رها کنید. به این شکل بیشتر وقت‌ها از تخت خوابی تمیز و مرتب لذت خواهید برد و شرایط زندگی مایت‌ها را نیز فراهم نمی‌کند. 
البته جهان سیاه و سفید نیست و نیروی تاریکی در اتاق خواب جریان ندارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که هر روز تخت خواب را مرتب کنید و همه چیز به ترجیح افراد بستگی دارد. هم‌چنین در خصوص مرتب نکردن تخت خواب، مسئله‌ی مایت‌ها می‌تواند یک عامل باشد. اما مایت‌ها از تکه‌های پوست انسان تغذیه می‌کنند و اگر مرتب روتختی‌ها و پتوها را بتکانیم و تمیز کنیم، می‌توانیم از داشتن تخت خوابی تمیز و مرتب هم لذت ببریم. 


منبع : Houzz