انتخاب بین لوازم یدکی OEM یا تولیدکنندگان قطعات خودرو سوالات زیادی را به ذهن افراد می‌آورد. اگر اخیرا خودرو خود را تعمیر کرده باشید، می‌دانید که لغت پرهزینه حق مطلب را ادا نمی‌کند. اگر چند قطعه‌ی خودرو را همزمان عوض کنید، فرقی با خرید یک خودرو جدید ندارد. مشکل این است که راه دیگری نداریم. نمی‌شود وارد یک تعمیرگاه شویم و از آهن قراضه یک دودگیر درست کنیم. اما حداقل در یک زمینه حق انتخاب داریم، لوازم یدکی OEM یا لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو


لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو چیست

پاسخ این سوال بسیار ساده و از خود سوال مشخص است. این لوازم یدکی توسط کارخانه‌هایی تولید می‌شوند که فقط تولیدکننده‌ی قطعات خودرو هستند. البته این نوع لوازم یدکی معمولا تقلبی ندارند و فقط توسط کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی خودرو تولید می‌شوند. 


آیا تولیدکننده اهمیت دارد

پاسخ این سوال به قطعه‌ی مورد نظر و کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی آن بستگی دارد. لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو معمولا ارزان‌تر هستند. شاید تصور کنید چون قیمت‌شان کمتر است باید کیفیت پایین‌تری هم داشته باشند، اما این طور نیست. شاید تا چند سال پیش این طرز فکر درست بود، اما کیفیت محصولات تولیدکنندگان قطعات خودرو در چند سال اخیر بهبود یافته است و با کیفیت لوازم یدکی تولید کارخانه‌ی خودرو برابری می‌کند. البته همیشه هم این‌ طور نیست. در این قسمت نقاط قوت و ضعف قطعات تولیدکنندگان قطعات خودرو را آورده‌ایم تا در انتخاب خود آن‌ها را مد نظر قرار دهید:


قیمت لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو، همیشه از لوازم یدکی تولیدکنندگان خودرو پایین‌تر است.

نقاط قوت لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو

  • قیمت: این مهم‌ترین نقطه‌ی قوت این نوع لوازم یدکی است. قیمت لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو، همیشه از لوازم یدکی تولیدکنندگان خودرو پایین‌تر است. 
  • قدرت انتخاب: خودرو شما یک تولیدکننده دارد در نتیجه، در خصوص لوازم یدکی OEM فقط یک انتخاب دارید. اما در خصوص لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو حق انتخاب بیشتری وجود دارد. به این شکل احتمال این‌که بتوانید نسخه‌ی تولیدکنندگان قطعات خودرو را در فروشگاه لوازم یدکی محله‌ی‌تان پیدا کنید بیشتر است. 
  • کیفیت: باز هم می‌گوییم که در این خصوص باید خودتان هم قضاوت کنید، اما این‌که لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو از لوازم یدکی OEM کیفیت بهتری داشته باشند مسئله‌ی نادری نیست. 

نقاط ضعف لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو

  • کیفیت: گیج نشوید، در خصوص کیفیت لوازم یدکی مسئله‌ی تداوم آن نیز مطرح است. انتخاب‌های بیشتر یعنی تولید انبوه‌تر و به این شکل احتمال پایین آمدن کیفیت بعضی قطعات بیشتر می‌شود. کیفیت پایین، بیشتر در خصوص مشکلات ظاهری یا اندازه‌ و اتصالات قطعات است که کار تعمیر را سخت می‌کند. 
  • ضمانت: تقریبا تمام لوازم یدکی OEM ضمانت‌نامه دارند که معمولا مدت آن یک سال است. اما لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو معمولا ضمانت‌نامه ندارند. 

چطور کیفیت قطعات را تعیین کنیم

تعیین کیفیت لوازم یدکی تولیدکنندگان قطعات خودرو کمی ریسک دارد، اما اگر بخواهیم صادق باشیم خرید لوازم یدکی OEM هم بدون ریسک نیست. در این خصوص بهتر است کمی تحقیق کنید. از یک مکانیک قابل اعتماد سوال کنید یا ببینید افراد دیگر چه می‌گویند. پیشینه و اعتبار کارخانه‌های تولید‌کننده‌ی قطعات خودرو را بررسی کنید. همیشه این سوال را از خود بپرسید که آیا قطعه زیادی ارزان نیست؟ اگر جواب مثبت بود، بهتر است آن را نخرید. 


منبع : Thebalance