سیمان به شکل شگفت‌انگیزی سخت و مقاوم است و تعجبی ندارد که از آن برای کفپوش‌ خیابان‌ها و مسیرهای ماشین‌رو استفاده می‌کنند. سیمان به‌عنوان ماده‌ی اولیه برای کفپوش‌ خانه، سختی و مقاومت لازم برای مسیرهای ماشین‌رو را دارد. کفپوش‌ سیمانی خط نمی‌افتد یا سوراخ نمی‌شود در عین حال می‌تواند المانی زیبا از دکوراسیون خانه باشد. با رنگ کردن و طرح زدن می‌توان کفپوش‌ سیمانی خاکستری خسته‌کننده را به چشم‌گیرترین المان دکوراسیون خانه تبدیل کرد. 

مشخص است که سیمان سنگین است. اگر بخواهید کفپوش‌ سیمانی را به‌عنوان اولین کفپوش‌ خانه نصب کنید، مشکلی نخواهید داشت. اما اگر بخواهید کفپوش‌ سیمانی را روی کفپوش‌ قبلی نصب کنید، باید از یک مهندس برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب آن کمک بگیرید. البته می‌توانید از سیمان سبک هم استفاده کنید. 


نکات مثبت کفپوش سیمانی

  • نیاز به رسیدگی کم: از آن‌جایی که کفپوش‌ سیمانی دوام بالایی دارد، به رسیدگی زیادی هم نیاز ندارد. اگر کفپوش‌ سیمانی به‌خوبی نصب شده باشد گرد و خاک، رسوب، لکه و مایعات به آن نفوذ نمی‌کنند و در برابر فشار هم آسیبی نمی‌بیند. تنها رسیدگی لازم برای کفپوش‌ سیمانی جارو کردن و تی کشیدن است. 
  • طرح‌های زیبا: روش‌های مدرن رنگ کردن کفپوش‌ سیمانی باعث شده آن‌ها به گزینه‌ای لوکس برای صاحب‌خانه‌ها تبدیل شوند. می‌توان رنگ‌ را وقتی هنوز سیمان خیس است با آن ترکیب کرد و کفپوش‌ به رنگ‌های خاکی متنوعی در آورد. هم‌چنین می‌توان از لاک الکل یا رنگ‌های مخصوص سیمان استفاده کرد و کفپوش‌ سیمانی را به کفپوشی منحصر به فرد تبدیل کرد. برای بافت دادن به کفپوش‌ سیمانی از استنسیل‌های لاستیکی هم استفاده می‌شود. اگر از رنگ و روکش مناسب استفاده شود، می‌توان سیمان را طوری طراحی کرد که شبیه سرامیک، سنگ طبیعی، آجر و حتی خاک باشد. 
  • کفپوشی گرم: می‌توانید هنگام نصب کفپوش‌ سیمانی، از آن کابل یا لوله‌ی گرمایی عبور دهید تا همیشه کفپوشی گرم و راحت داشته باشید. 

یکی از نقاط ضعف کفپوش سیمانی سفت بودن آن است که با استفاده از فرش می‌توان تا حدی این مشکل را حل کرد.

نکات منفی کفپوش سیمانی

  • سفتی: نمی‌توان این مسئله را رد کرد که سیمان سفت است و این از نظر بعضی‌ها یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. هم‌چنین هر ظرفی که روی آن بیفتد به احتمال زیاد می‌شکند و ممکن است برای خانه‌هایی که در آن‌ها کودکان یا سالمندان زندگی می‌کنند مناسب نباشد. البته با استفاده از فرش می‌توان تا حدی این مشکل را حل کرد. 
  • رطوبت: در جاهایی مثل زیر زمین، رطوبت زیر کفپوش‌ سیمانی جمع می‌شود و باعث می‌شود همیشه مرطوب باشد و رنگ روی آن آسیب ببیند. درست نصب کردن کفپوش‌ تا حدی این مشکل را حل می‌کند، هم‌چنین حل کردن مشکلاتی مثل نشتی لوله‌های فاضلاب. 
  • ترک خوردن: بخواهید یا نخواهید، حتی کفپوش‌ سیمانی که به بهترین شکل نصب شده به مرور زمان ترک می‌خورد. این ناشی از تغییر در میزان دما، رطوبت و فشار وارده روی کفپوش‌ است. با استفاده از رنگ‌های سیمان و ماده‌های درزگیری می‌توان این ترک‌ها را پنهان کرد. 
  • محیط زیست: با این‌که سیمان خود در طبیعت تجزیه می‌شود و ضرری برای محیط زیست ندارد، فرایند تولید آن انرژی زیادی نیاز دارد و کربن دی‌اکسید تولید می‌کند. در مقایسه با دیگر مواد اولیه ساختمان سازی مثل استیل، چوب و شیشه، تولید سیمان انرژی خیلی زیادی مصرف می‌کند. 


منبع : Diynetwork