کفپوش‌های زیادی در بازار موجود است که از لحاظ سبک، رنگ و بافت با هم متفاوت‌ هستند. از آن‌جایی که بازار کفپوش از لحاظ طرح و رنگ تنوع زیادی دارد، هر نوع کفپوشی که انتخاب کنید می‌تواند نمونه‌ای زیبا برای خانه‌تان باشد. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم بحث زیبایی کفپوش را کنار بگذاریم و به مواد اولیه و مشخصات آن‌ها بپردازید. بیایید اتاق‌های مختلف خانه و کفپوش‌های مناسب آن‌ها را بررسی کنیم.


کفپوش آشپزخانه

کفپوش آشپزخانه باید مقاوم، ضد آب، ضد لک و زیر پا راحت باشد. بهترین انتخاب‌هایی که برای آشپزخانه می‌توانید داشته باشید وینیل و چوب مهندسی شده هستند. ورقه‌های وینیل معمولا 3.5 متری هستند و نصب کردن آن‌ها در بیشتر آشپزخانه‌ها ساده است. وینیل کفپوشی مقاوم است و در عین حال زیر پا نرم است و باعث می‌شود هنگامی که برای آماده کردن غذا روی آن ایستاده‌اید خسته نشوید. 

کفپوش چوب مهندسی شده، گرما و شخصیت چوب طبیعی را به آشپزخانه می‌دهد و ساختار لمینت آن هم رطوبت را پس می‌زند. بیشتر سیستم‌های چوب مهندسی شده روش نصب ساده‌ای دارند و زیر آن‌ها فوم نصب می‌شود تا زیر پا نرم باشند. 

کاشی‌های سرامیک و پورسلین هم قرن‌ها است به‌عنوان کفپوش آشپزخانه استفاده می‌شوند و گزینه‌ی خوبی هستند. اما هیچ وقت کاشی‌های وینیل را به‌عنوان کفپوش آشپزخانه استفاده نکنید چون شکاف‌های بین آن‌ها مسیر نفوذ آب را باز می‌گذارند. 


بهترین انتخاب برای کفپوش سرویس بهداشتی ورقه‌های وینیل و کاشی سرامیک هستند.

کفپوش سرویس بهداشتی

کفپوش سرویس بهداشتی باید ضد آب و ضد لغزش باشد. بهترین انتخاب برای کفپوش سرویس بهداشتی ورقه‌های وینیل و کاشی سرامیک هستند که هر دو در طول زمان امتحان خود را پس داده‌اند. ورقه‌های وینیل سرویس بهداشتی ضخیم هستند و آن‌قدر بافت دارند که پا روی آن‌ها سر نمی‌خورد. 

سرامیک لعاب دارد؛ در برابر رطوبت مقاوم است و نصبش هم کار سختی نیست. کاشی پورسلین سخت‌تر است و منافذ کمتری دارد؛ اما نصب کردنش مشکل است. کاشی‌های انتخاب کنید که روکشی ضد لغزش داشته باشند. اگر کاشی‌ها کوچک باشند، بندکشی بین آن‌ها نیز اصطکاک ایجاد می‌کند و از سر خوردن جلوگیری می‌کند. 

برای کفپوش سرویس بهداشتی چوب پنبه یا لینولئوم انتخاب نکنید. با این‌که این مواد سازگار با محیط زیست تا حدی ضد آب هم هستند، اما در برابر لکه مقاوم نیستند و به رسیدگی زیادی نیاز دارند. هم‌چنین لینولئوم اگر خیس باشد لیز می‌شود. 


کفپوش زیرزمین

کفپوش زیرزمین باید گرم، نرم و ضد آب باشد. بهترین انتخاب برای کفپوش زیرزمین ورقه‌های وینیل و چوب مهندسی شده هستند. چوب مهندسی شده یک لایه چوب طبیعی دارد که به یک لایه تخته چندلا چسبانده شده است. تخته چندلا از نفوذ رطوبت به کفپوش جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود کفپوش استحکام بیشتری داشته باشد. 

کاشی سرامیک ضد آب، ضد کپک و برای نصب روی سیمان عالی است؛ اما مشکل آن این است که زیادی سخت است و صدا را منعکس می‌کند. هم‌چنین سرامیک سرد است، البته این مشکل را می‌تواند با نصب کردن لوله‌های شوفاژ زیر کفپوش حل کنید. 

از کفپوش لاستیکی هم می‌توانید استفاده کنید. این نوع کفپوش به شکل کاشی‌های ضخیم موجود است که گوشه‌های‌شان به یکدیگر قفل می‌شوند. کفپوش لاستیکی از لحاظ طرح و رنگ بسیار متنوع است. 

هیچ وقت برای کفپوش زیرزمین از چوب سخت طبیعی استفاده نکنید، چون رطوبت را جذب می‌کند و باد می‌کند یا ترک می‌خورد. 


منبع : Diynetwork