در خانه‌ی اکثر ما حداقل یک اتاق یا فضای کوچک وجود دارد که دوست داریم بزرگ‌تر باشد. حتی اگر نتوانیم متراژ آن فضا را بیشتر کنیم، باز هم راه‌هایی وجود دارد که با انتخاب صحیح المان‌های دکوراسیون کاری کنیم که اتاق بزرگ‌تر از آن‌چیزی که واقعا هست به نظر برسد. موکت یکی از این المان‌هاست. چه از یک موکت عریض که کل اتاق را پر می‌کند استفاده کنید چه از یک فرش کوچک که بخشی از یک کفپوش دیگر را بگیرد، انتخاب در ست فرش می‌تواند کمک کند فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. با بکار گیری توصیه‌هایی که در این مطلب آمده، می‌توانید این حالت را به وجود بیاورید.


نکاتی در مورد موکت عریض که گوش تا گوش اتاق را پر می‌کند

موکت‌هایی که گوش تا گوش اتاق را پر می‌کند با ایجاد حالت پیوستگی باعث می‌شود فضا وسیع‌تر به نظر برسد. کفپوش‌های ناهمگون و متغیر حالت‌های شروع و توقف بصری برای چشم ایجاد می‌کند و بر عکس یک موکت که کل اتاق را پر می‌کند، باعث توقف چشم در مسیر حرکت خود بر روی کفپوش نمی‌شود و همین سبب می‌شود که فکر کنید فضای بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی خود است.


نکاتی در مورد فرش‌هایی که بخشی از کفپوش را پر می‌کنند

اگر می‌خواهید با فرش کاری کنید که فضا بزرگ‌تر به نظر برسد، کلید آن در این است که اندازه‌ی صحیح آن را برای این کار انتخاب کنید. یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در طراحی دکوراسیون صورت می‌گیرد استفاده از فرش بیش از حد کوچک است. وقتی فرش شما به اندازه‌ی یک تمبر پستی باشد، اتاق  متلاطم و ناپیوسته و در نتیجه کوچک‌تر به نظر می‌‌رسد.

اندازه‌ی دقیق فرش که مناسب اتاق شما باشد به چند فاکتور بستگی دارد که طرز چیدمان مبلمان از آن جمله است. همیشه به خاطر داشته باشید که کلیه‌ی مبلمان اتاق باید روی فرش قرار بگیرد. اگر انجام این کار برای شما میسر نیست، حداقل پایه‌های جلویی وسایل بزرگ‌تر را روی فرش بگذارید. 


در طراحی دکوراسیون استفاده از فرش و کفپوش روشن نسبت به رنگ تیره نور آفتاب و چراغ را بیشتر منعکس می‌کنند.

رنگ

بسیاری از مردم با این اصل آشنا هستند که رنگ‌های روشن بیشتر از رنگ‌های تیره باعث می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد اما این بدان معنا نیست که ناچارید موکت سفید یا نزدیک به سفید روی روک کف خانه پهن کنید. استفاده از طیف ‌های روشن‌تر رنگ مورد علاقه‌ی‌تان کمک می‌کند فضا از لحاظ بصری بزرگ‌تر به نظر برسد. علاوه بر آن، رنگ‌های روشن‌تر نسبت به رنگ‌های تیره‌تر نور آفتاب و چراغ را بیشتر منعکس می‌کنند و نور بیشتر در فضا، سطح وسیع‌تری را القا می‌کند.


طرح

اگر موکت یا فرش شما طرح‌دار است باید این طرح با اندازه‌ی اتاق متناسب باشد. عقل حکم می‌کند که برای اتاق‌ بزرگ‌تر طرح هم باید بزرگ‌تر باشد اما این یک قانون تغییر ناپذیر نیست و به میزان قابل رویت کفپوش بستگی دارد؛ یعنی آن قسمت از کفپوش که زیر مبلمان یا وسایل دیگر قرار نگرفته است.  به‌عنوان مثال، در اتاق کوچکی که مبلمان آن‌چنان زیادی ندارد می‌توان از فرش یا موکتی استفاده کرد که طرح روی آن بزرگ است در صورتی که در یک اتاق بزرگ اما مملو از مبلمان استفاده از فرش دارای طرح کوچک مناسب‌تر است.

کفپوش جزء مهمی از دکوراسیون اتاق شماست و می‌تواند تاثیر زیادی روی حال و هوای کلی آن داشته باشد و استفاده از پوشش مناسب برای کف اتاق می‌تواند فضای بزرگ‌تری را القا کند.


منبع : About