تکنسین داروخانه با انجام بسیاری از کارهای اجرایی و روتین به داروساز کمک می‌کند و در نتیجه داروساز وقت بیشتری برای دادن مشاوره به بیماران و مشتریان دارد.تکنسین داروخانه زیر نظر یک داروساز دارای مجوز کار می‌کند.


تکنسین داروخانه چه کارهایی انجام می‌دهد

وظایف تکنسین داروخانه بسته به محل کار او متغیر است، که می‌تواند در یک داروخانه معمولی، بیمارستان یا خانه سالمندان باشد. البته اختیارات و وظایف تکنسین داروخانه ممکن است در همه‌ی کشورها به صورت مشابه تعریف نشود.

در یک داروخانه معمولی، تکنسین  نسخه‌ها را از مشتریان یا از مطب پزشک دریافت می‌کند و صحت آن را مورد بررسی قرار می‌هد. بعد شروع به آماده کردن اقلام دارویی روی نسخه می‌کند؛ قرص‌ها را می‌شمارد، داروها را از نظر کمیت  اندازه‌گیری می‌کند،‌ گاهی اوقات داروها را با هم ترکیب می‌کند و آن‌ها را در جعبه گذاشته و روی آن برچسب می‌زند. قبل از تحویل داروها به مشتری، داروساز آن‌ها را بررسی می‌کند. تکنسین  به مشتری‌ها کمک می‌کند اما سوالات خاص مربوط به دارو و اطلاعات نسخه و همین‌طور توصیه‌های بهداشت و سلامت به داروساز ارجاع داده می‌شود. تکنسین پشت پرده هم فعالیت دارد؛ مثلا سوابق بیماران را ثبت می‌کند، به امور مربوط به بیمه می‌پردازد، دارو سفارش می‌دهد و مراقب است که قفسه‌های داروخانه همیشه پر باشند.


تکنسین‌ داروخانه نیاز به تخصص در خدمات به مشتری، انعطاف‌پذیری، نظم در کارها و توجه به جزئیات دارد.

مهارت‌های لازم

یک تکنسین داروخانه باید بتواند بیشتر روز را روی پای خود بایستد،‌ جعبه‌ها را بلند کند یا از نردبان بالا برود تا دارویی را از قفسه‌ها ی بالا بردارد. هم‌چنین، تکنسین‌ داروخانه نیاز به تخصص در خدمات به مشتری، انعطاف‌پذیری، نظم در کارها و توجه به جزئیات دارد.


نیاز به آموزش و تجربه

برخی صاحبان داروخانه تکنسین‌ها را از بین دانشجویان داروسازی انتخاب می‌کنند؛ برخی‌ها تکنسین‌ها را حین کار آموزش می‌دهند. شکل‌های دیگر آموزش به تکنسین‌ها از طریق دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های مختص آموزش فنی وحرفه‌ای یا بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد.

علاقه‌مندان به این کار علاوه بر گذراندن دوره‌ی آموزشی تخصصی تکنسین داروخانه، باید دارای مدرک دیپلم بوده، در یک دوره‌ی خاصی هیچ‌گونه پرونده‌ی جنایی و همین‌طور سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشند.


حقوق تکنسین داروخانه

حقوق تکنسین بر اساس سابقه‌ی کاری و یا دارا بودن مدرک دوره‌های آموزشی  و هم‌چنین تعداد ساعات کاری او متغیر است.


منبع : Ehow