ما معمولا به نورپردازی به‌عنوان انتخابی سلیقه‌ای و شخصی نگاه می‌کنیم. اما به نظر می‌رسد تصمیمات مهم نورپردازی فقط ربطی به خرید منبع روشنایی و لامپ ندارند و روی سلامت و شادابی اعضای خانواده هم تاثیر می‌گذارند. تحقیقات علمی نشان داده‌ است که نورپردازی صحیح می‌تواند شما و اعضای خانواده‌ی‌تان را از ضعیف شدن بینایی، افسردگی، افزایش وزن و حتی سرطان دور کند. 

در این مطلب ایده‌هایی برای بهتر کردن نورپردازی خانه آورده‌ایم که غیر از زیبایی آن، روی کیفیت زندگی‌تان هم تاثیر خواهند گذاشت. 


فواید تاریکی

مطالعات متعددی نشان داده‌ است که خوابیدن در فضایی روشن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. بودن در معرض نور هنگام خواب، از جمله نور موبایل، می‌تواند روی کیفیت خواب تاثیر بگذارد و اختلالات آن را تشدید کند. این مسئله بیشتر در خصوص دستگاه‌هایی مثل تلویزیون که نور آبی تولید می‌کنند صدق می‌کند. هم‌چنین خوابیدن در اتاقی با نور کم می‌تواند به افسردگی و افزایش وزن منجر شود. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد خانم‌هایی که در مناطقی زندگی می‌کنند که شب‌ها کاملا تاریک نیست، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. هم‌چنین خوابیدن کودکان در فضاهای روشن ممکن است به نزدیک‌بینی منجر شود. 

تلویزیون، بازی‌های کامپیوتری و خواندن کتاب‌های الکترونیکی همه روی کیفیت خواب تاثیر منفی می‌گذارند. نوری که از بیرون خانه وارد می‌شود نیز ضررهای خود را دارد، چراغ خواب هم همین‌طور. 


برای حل مشکل چه کار کنیم

با استفاده از پرده‌های ضخیم پنجره‌ها را بپوشانید. روی موبایل یا تبلت مطالعه نکنید و اگر از کتاب‌خوان استفاده می‌کنید، نوعی از آن را تهیه کنید که منبع نور خارجی داشته باشد. تمام وسایل برقی و الکترونیکی را قبل از خواب از برق بکشید. اگر کودکان به چراغ خواب نیاز دارند، می‌توانید چراغ‌هایی را انتخاب کنید که پس از مدتی خود به خود خاموش می‌شوند. خوابیدن در تاریکی برای سلامت و شادابی اعضای خانواده مفید است و برای تاریک کردن اتاق‌ها هنگام خواب باید تمام روش‌های ممکن را امتحان کنید. 


دانشمندان عقیده دارند کودکان برای رشد چشم‌ها به دپامین نیاز دارند که با تابیدن نور خورشید به چشم‌ها ترشحش بیشتر می‌شود.

فواید روشنایی

قسمت قبل در خصوص خوابیدن در تاریکی بود و این‌که چشم‌ها برای خواب به تاریکی مطلق نیاز دارند. اما همین چشم‌ها در طول روز به نور خورشید و روشنایی نیاز پیدا می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد بین میزان نور خورشیدی که کودکان دریافت می‌کنند و نزدیک‌بینی رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. برای مثال مشخص شده که تقریبا 90٪ کودکان سنگاپور نزدیک‌بینی دارند و تقریبا روزانه 30 دقیقه بیرون از خانه هستند. اما در استرالیا فقط 10٪ کودکان نزدیک‌بینی دارند و روزانه 3 ساعت را بیرون از خانه می‌گذرانند. دانشمندان عقیده دارند کودکان برای رشد چشم‌ها به دپامین نیاز دارند که با تابیدن نور خورشید به چشم‌ها، ترشح آن بیشتر می‌شود. 

از طرف دیگر کمبود ویتامین D در حال همه‌گیر شدن است و این بیشتر به‌خاطر این است که افراد به اندازه‌ی کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند. تقریبا 3/4 نوجوانان آمریکایی کمبود ویتامین D دارند و این مسئله ممکن است به دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و پارکینسون منجر شود. بخشی از این مشکل ناشی از ترس از سرطان پوست است. در حالی که فقط آفتاب‌سوختگی ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. 


برای حل مشکل چه کار کنیم

مسئله کمبود نور خورشید می‌تواند در تصمیم‌گیری ما در خصوص نورپردازی خانه موثر باشد. برای مثال بهتر است کجای خانه را نوسازی کنیم؟ کاشی‌های سرویس بهداشتی را عوض کنیم یا روی سقف خانه پنجره بزنیم؟ یک تلویزیون جدید و گران بخریم یا در حیاط خانه یک زمین بازی برای بچه‌ها درست کنیم؟ دیوارها را با یک دیوار شیشه‌ای جایگزین کنیم؟ بهتر نیست در حیاط خانه استخر بزنیم؟

علم می‌گوید نورپردازی می‌تواند در ایجاد شادابی و سلامت ما موثر باشد. با داشتن شب‌هایی تاریک و روزهایی روشن، به سلامتی خانواده ی‌تان کمک کنید.


منبع : Houzz