با افزایش هزینه‌های تامین انرژی و از بین رفتن منابع انرژی و تاثیرات دراز مدت وارد کردن کربن به اتمسفر، کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و تهویه و نورپردازی خانه اهمیت زیادی پیدا کرده است. استفاده بهینه از نور خورشید با طراحی صحیح دکوراسیون و نورپردازی می‌تواند قدمی رو به جلو در این مسیر باشد. 

عوامل خارجی مثل ساختمان‌های کناری و درختان، روی میزان ورود نور خورشید به خانه و بعضی اتاق‌ها تاثیر می‌گذارند. اما می‌توان با اضافه کردن پنجره و استفاده از نور در قسمت‌های مختلف خانه، این مشکل را حل کرد. هم‌چنین می‌توان برای کاهش گرمای خانه با فیلتر کردن نور به وسیله‌ی پرده یا ابزار دیگر، میزان گرمای ورودی به خانه را کاهش داد. 

یکی از روش‌های ایجاد تعادل در نورپردازی خانه، استفاده از پنجره‌های سقفی است. حتی با وجود پنجره‌های بزرگ هم ممکن است قسمت‌هایی از خانه در طول روز تاریک بماند و به نور مصنوعی نیاز پیدا کند. پنجره‌های سقفی باعث می‌شوند نور بیشتری وارد خانه شود و نقاط تاریک به حداقل برسند. البته پنجره‌های سقفی با این‌که باعث می‌شوند نور بیشتری وارد خانه شود، باعث گرم شدن خانه هم می‌شوند. این مشکل را می‌توان با نصب کردن یک کرکره روی آن‌ها حل کرد. گرمای نور خورشید نزدیک به ظهر زیاد می‌شود و در این ساعات می‌توان پنجره را پوشاند. 

یکی از قسمت‌های خانه که معمولا از نور خورشید بهره‌ای نمی‌برد راهرو است. در صورت امکان، ایجاد پنجره‌های سقفی در راهرو باعث می‌شود کاملا روشن شوند و برای رفت و آمد به آن‌ها نیاز به نور مصنوعی نباشد. راه پله هم یکی دیگر از قسمت‌های خانه است که معمولا در پلان خانه گم می‌شود و بدون پنجره می‌ماند. این فضای عمودی از پنجره‌های دیواری و سقفی بهره‌ی زیادی می‌برند. 

یکی از روش‌های روشن‌ کردن قسمت‌های مختلف خانه با نور خورشید، قرض گرفتن نور اتاق‌های دیگر با باز کردن راه آن است. ایجاد پنجره بالای دیوارها یکی از روش‌های پخش کردن نور در خانه است. روش دیگر استفاده از دیوارهایی است که نور را از خود عبور می‌دهند. این دیوارها می‌توانند از جنس شیشه‌ی مات باشند و در قاب‌های چوبی قرار بگیرید و بیشتر نقش یک پنجره‌ی بزرگ را ایفا کنند. درهای کشویی شیشه‌ای نیز می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند. وقتی درها باز باشند نور کاملا وارد اتاق می‌شود و وقتی بسته می‌شوند حریم خصوصی کاملی خواهید داشت در حالی که باز هم مقدار زیادی نور وارد اتاق می‌شود. 

شاید با خود فکر کنید که داشتن دیوارهای شیشه‌ای و پنجره‌های بزرگ گاهی اوقات باعث می‌شود نور زیادی وارد خانه شود و فضا را غیرقابل تحمل کند. فکرتان کاملا به جاست و به همین دلیل باید با استفاده از پرده، کرکره و دیگر ابزار پوشاندن پنجره، کاری کنید که میزان نور قابل کنترل باشد. 


منبع : Houzz