یک دفتر کار خانگی خوب بین سختی کار و آرامش زندگی داخل خانه تعادل ایجاد می‌کند. اما ممکن است این فضا زیادی کاری باشد و جنبه‌ی خانه بودنش را از دست بدهد یا برعکس. چنین شرایطی برای کار کردن یا زندگی کردن مناسب نیست. برای این‌که در طراحی دکوراسیون دفتر کار خانگی به تعادل برسید، می‌توانید از توصیه‌های طراحان دکوراسیون که در این مطلب آورده‌ایم استفاده کنید. 


تمام زوایا را در نظر بگیرید

اگر در محیط شرکت کار کنید، احتمالا میز کارتان چسبیده به دیوار خواهد بود. اما یکی از فواید کار کردن در خانه این است که می‌توانید جای میز کارتان را خودتان تعیین کنید. اگر میز کار را به شکل مورب وسط اتاق قرار دهید، حتی دفتر کاری کوچک هم بزرگ به نظر می‌رسد و می‌توانید از فضا حداکثر استفاده را ببرید. هنگام طراحی دکوراسیون دفتر کار، میز را جا به جا کنید تا موقعیت مناسب آن مشخص شود. 


استفاده از قفسه‌های باز

اگر دفتر کارتان به‌جای یک اتاق، زیر پله‌ی خانه باشد، احتمالا با مشکل کمبود فضا مواجه خواهید بود و در چنین شرایطی قفسه‌های باز می‌توانند مشکل‌تان را تا حد زیادی حل کنند. سعی کنید در این قفسه‌ها از المان‌های تزئینی هم بهره ببرید که فضا دعوت‌کننده باشد. هم‌چنین بیشتر از رنگ‌های روشن مثل سفید برای قفسه‌ها استفاده کنید. به این شکل زیادی به چشم نخواهند آمد . 


از پد رومیزی استفاده کنید

پد رومیزی میز کار را زیباتر می‌کند و جایی راحت برای قرار دادن دست‌ها ایجاد می‌کند. هم‌چنین پد رومیزی می‌تواند محیطی را روی میز مشخص کند که خالی از شلوغی و به‌ هم‌ریختگی باشد. یک پد بزرگ فضای کاری برای قرار دادن دست‌ها و انجام کارهای روزانه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود جلوی دستان‌تان شلوغ نشود. 


برای طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی با فضای کم حتما از لپ تاپ استفاده کنید.

استفاده از لپ تاپ

برای بعضی کارها به یک کامپیوتر بزرگ نیاز است، اما اگر شما چنین محدودیتی ندارید حتما از لپ تاپ استفاده کنید. به این شکل فضای زیادی را روی میز حفظ می‌کنید و می‌توانید در پایان کار لپ تاپ را ببندید که مدام چشم‌تان به کارهای‌تان نیفتد. 


میز را تزئین کنید

یکی از بهترین جنبه‌های کار کردن در خانه این است که می‌توانید محیط کارتان را به دلخواه تزئین کنید. می‌توانید از المان‌های تزئینی مثل یک گلدان گچی پر از گل استفاده کنید و از راحتی و آرامش خانه لذت ببرید. 


وسایل مورد نیاز را فراهم کنید

در محیط کار خانه هر چه وسایل مورد نیازتان بیشتر دم دست‌تان باشند، کمتر وسوسه می‌شوید میز کار را ترک کنید. برای مثال اگر به نوشیدن قهوه عادت دارید، بهتر است یک قهوه ساز روی میز قرار دهید. یا این‌که می‌توانید یک یخچال کوچک برای کنار میز کار تهیه کنید. 

هم‌چنین بهتر است وسایل کارتان را یک جا و در دسترس قرار دهید. مداد و خودکار را داخل یک لیوان بریزید و روی میز بگذارید. هر چه کمتر از سر میز بلند شوید و دنبال وسایل بگردید، بیشتر می‌توانید کار کنید. 


استفاده از رنگ و طرح

رنگ و طرح باعث می‌شود خلاقیت هنگام کار تحریک شود، پس از این‌که از رنگ‌ها و طرح‌های زنده در دفتر کار استفاده کنید وحشت نداشته باشید. برای این‌که تعادل در دکوراسیون حفظ شود، از رنگ‌های شاد در محیط پیرامون استفاده کنید و برای میز رنگ‌های خنثی را انتخاب کنید. در این حالت می‌توانید در صورت نیاز تمرکز کنید، یا این‌که محیط اطراف را نگاه کنید و به تفکر بپردازید. 


در طراحی دکوراسیون دفتر کار خانگی بهتر است تابلوها را 15 تا 20 سانتی‌متر بالاتر از ارتفاع میز کار نصب کنید.

تابلوها را در ارتفاع مناسب نصب کنید

معمولا گفته می‌شود که تابلوها را در سطح دید چشم نصب کنیم، اما وقتی پشت میز می‌نشینیم سطح دید چشم از زمانی که ایستاده‌ایم متفاوت است. بهتر است تابلوها را 15 تا 20 سانتی‌متر بالاتر از ارتفاع میز کار نصب کنید. البته می‌توانید تابلو را به دیوار آویزان نکنید و روی میز قرار دهید. 


تابلوی یادآوری

می‌توانید یک تخته‌ی نئوپان یا یک صفحه یونولیت روی دیوار بالای میز بزنید و یادداشت‌هایی که باید به یاد داشته باشید را با سوزن به آن بچسبانید. این تابلو می‌تواند جای خوبی برای چسباندن عکس‌های زیبا هم باشد. 


جایی برای قرار دادن اسناد و مدارک

اگر نمی‌توانید هر روز اسناد و مدارک را مرتب کنید، حتما جایی برای قرار دادن آن‌ها در نظر بگیرید. در غیر این صورت خیلی سریع روی میز جمع می‌شوند و آن را شلوغ می‌کنند. یک کشو یا قفسه را به نگهداری اسناد و مدارک اختصاص دهید و مطمئن شوید آخر هفته‌ها آن‌ها را مرتب می‌کنید. 


استفاده از لامپ‌های کاربردی

فضایی که درست نورپردازی شده باشد روی سلامت، خلق و خوی ما و میزان خروجی کاری که انجام می‌دهیم تاثیر مستقیم دارد. نورپردازی نامناسب به چشم‌ها فشار می‌آورد، مخصوصا اگر بیشتر روز به صفحه‌ی کامپیوتر خیره شوید. حتما یک لامپ رومیزی که نوری گرم داشته باشد را مد نظر قرار دهید. هم‌چنین برای این‌که روی میز شلوغ نشود، می‌توانید از لامپ‌های ایستاده یا دیواری استفاده کنید.


منبع : Houzz