پرده‌های توری سفید محبوبیت زیادی دارند به ویژه هنگامی که می‌خواهید نور طبیعی به داخل خانه بتابد و در عین حال حریم خصوصی‌تان هم حفظ شود، این پرده‌ها می‌توانند بسیار سودمند باشند. پرده‌های توری چه به تنهایی و چه با پرده‌های دیگر روی پنجره‌ها نصب شوند، باید همیشه تمیز باشند. شاید به ندرت به پرده‌ دست بمالید، با این وجود باز هم گرد و غبار معلق در هوا روی آن‌ها می‌نشیند و آن‌ها را کثیف می‌کند. خوشبختانه، می‌توانید با همان مواد ارزان قیمتی که در خانه دارید پرده‌ها را سفید کنید. بر خلاف وایتکس این مواد را می‌توانید با خیال راحت  برای هر نوع پارچه‌ای استفاده کنید.

پرده‌ را از بالای پنچره باز کنید و همه‌ی قلاب‌ها و حلقه‌ها و گیره‌ها را در بیاورید. یک تشت را با آب گرم پر کنید و یک یا دو قرص تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی یا نصف فنجان آب لیمو به آن اضافه کنید. پرده‌ را در تشت فرو ببرید و چنگ بزنید تا به خوبی خیس بخورد. بعد بگذارید به مدت 12 ساعت در این محلول بماند. حالت ایده‌آل این است که پرده‌ از شب تا صبح بماند. اگر پرده‌ زیاد کثیف نیست، می‌توان آن‌ را مدت زمان کمتری در محلول قرار داد. پرده‌ را از محلول در بیاورید و بلافاصله به ماشین لباسشویی انتقال دهید. وقتی لباسشویی به مرحله‌ی آب کشیدن نزدیک شد، یک یا دو فنجان سرکه‌ی سفید داخل آن بریزید.  وقتی لباسشویی به مرحله چرخش تند نزدیک شد، آن را متوقف کنید، چون پرده‌های ظریف توری در برابر این تکان‌های تند از بین می‌روند. حالا پرده‌ را از ماشین لباسشویی خارج کرده، روی طناب پهن کنید تا خشک شود. 


نکات مهم

  • اگر نگران این هستید که پرده‌ها در ماشین لباسشویی از بین بروند، آن‌ها را با دست بشویید. اگر آن‌ها را با دست می‌شویید قبل از آب کشیدن بگذارید به مدت 20 دقیقه در آب گرم کف‌آلود بمانند. راه دیگر این است که پرده‌ها را در کیسه‌های نخی نازک قرار دهید و بعد داخل لباسشویی بیندازید تا شسته شوند.
  • اگر اطمینان دارید که جنس پرده‌ در برابر سفید کننده‌ مقاوم است، می‌توانید از وایتکس استفاده کنید.


منبع : Ehow