رنگ باعث می‌شود فضاهای جدی سرگرم‌کننده شوند، وقتی بی‌حوصله هستیم روحیه را بهتر می‌کند و خنده را به لب‌های‌مان می‌آورد. بیش از هر چیز، رنگ این امکان را فراهم می‌کند تا با ایجاد حس و حال دلخواه‌مان در دکوراسیون، احساسات‌مان را ابراز کنیم. در این مطلب توصیه‌های طراحان دکوراسیون در خصوص اضافه کردن رنگ به فضای خانه را آورده‌ایم. 


استفاده از طیف‌های سرد

در فضاهای بزرگ، بهتر است محیطی آرامش‌بخش ایجاد کنید. در حالی که رنگ‌های روشن و شاد به فضا انرژی می‌دهند، استفاده از رنگ‌های خنثی باعث می‌شود فضا آرامش‌بخش شود. 


یک نقطه‌ کانونی ایجاد کنید

استفاده از رنگ و طرح، تاثیر زیادی در دکوراسیون دارد و بسیار چشم‌گیر است. این کار باعث می‌شود یک اتاق از خانه، از بقیه متمایز شده و به نقطه‌ی کانونی تبدیل شود. با استفاده از طرح‌ها در اندازه‌های مختلف و رنگ‌های شاد می‌توانید تاثیری دراماتیک روی دکوراسیون بگذارید. 


رنگی که دوست دارید انتخاب کنید

وقتی می‌خواهید برای چیزهایی غیر از دیوار و وسایل، رنگ انتخاب کنید، مطمئن شوید رنگی را انتخاب می‌کنید که دوستش دارید. کاشی‌ها و جزئیات معماری معمولا در خانه دائمی هستند، پس بهتر است رنگ‌های آن‌ها را بر اساس گرایشات دکوراسیون داخلی که ممکن است یک یا دو سال دیگر از مد بیفتند انتخاب نکنیم. 


با استفاده از یک فرش رنگارنگ کوچک می‌توانید با هزینه‌ی کم، حال و هوای دکوراسیون را تغییر دهید.

قدم به قدم کار کنید

این طبیعی است که برای تغییر دادن رنگ‌های دکوراسیون کمی گیج شوید و ندانید کار را از کجا آغاز کنید. بهتر است تغییر رنگ را از وسایل رنگارنگ آغاز کنید که به یک طیف رنگ محدود نشوید. برای مثال، با استفاده از یک فرش رنگارنگ کوچک می‌توانید با هزینه‌ی کم، حال و هوای دکوراسیون را تغییر دهید و علاوه بر این عوض کردن فرش هم کار ساده‌ای خواهد بود. 


تصور نکنید همه چیز باید ست باشد

در طراحی دکوراسیون داخلی گاهی اوقات شکستن قوانین نتیجه‌ی خوبی می‌دهد. از رنگ‌هایی استفاده کنید که به هم مربوط نیستند و فضایی مدرن ایجاد کنید. رنگ‌های شاد را در کنار رنگی تیره استفاده کنید تا با ایجاد تضاد، جذابیت دکوراسیون بیشتر شود. 


برای اتاق کودک یک رنگ اصلی انتخاب کنید

کودکان معمولا دوست دارند رنگ دیوارهای اتاق‌شان رنگی شاد و آرامش‌بخش باشد. از رنگ اصلی که انتخاب می‌کنید غیر از دیوارها و کفپوش روی وسایل هم استفاده کنید. البته از این‌که از رگه‌های رنگ‌های دیگر هم استفاده کنید وحشت نداشته باشید. این کار باعث می‌شود دکوراسیون یکنواخت نشود. سعی کنید رنگ‌ها را مکمل یا متضاد یکدیگر انتخاب کنید. 


سعی کنید یک رنگ قالب باشد

وقتی از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید، بهتر است میزان استفاده از رنگ‌های دیگر را محدود کنید. روی وسایل دیگر از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا تاثیری کلی داشته باشند و فضا شلوغ نشود. 


استفاده از رنگ‌های طیف آبی و نارنجی باعث می‌شود شخصیت و جذابیتی غیر منتظره به دکوراسیون اضافه شود.


استفاده از تضاد

رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند باعث می‌شوند فضا جذاب شود. استفاده از این رنگ‌ها باعث می‌شود شخصیت و جذابیتی غیر منتظره به دکوراسیون اضافه شود. برای مثال طیف‌های آبی و نارنجی که از رنگ‌های سرد و گرم هستند، در کنار هم تاثیر جالبی را ایجاد می‌کنند و دمای ترکیب رنگ را به تعادل می‌رسانند. 


از رنگ برای شاد کردن فضا استفاده کنید

اتاق‌های سفید زیبا و آرامش‌بخش هستند، اما در زندگی به کمی شادی و سرگرمی هم نیاز است. رگه‌های رنگ‌های شاد باعث می‌شود اتاق‌های سفید زنده‌تر و فعال‌تر به‌نظر برسند. حتی در یک دکوراسیون مینیمال، استفاده از کمی رنگ فضا را شاد می‌کند و حس مدرن آن را نیز از بین نمی‌برد. 


در نظر گرفتن کاربرد

قبل از انتخاب رنگ‌ها کاربرد اتاق را مشخص کنید. برای مثال ترکیب رنگ اتاق بازی با اتاق پذیرایی باید متفاوت باشد. مشخص کردن کاربرد، باعث می‌شود انتخاب‌های‌تان را به رنگ‌هایی خاص محدود کنید. در عین حال، از این‌که خلاقیت به خرج دهید وحشت نداشته باشید. رنگ‌هایی که دوست دارید نشان‌دهنده‌ی شخصیت شما هستند.


منبع : Houzz