سیمراه محافظی مطمئن برای سیم و کابل است که از آن‌ها در برابر عوامل طبیعی و آلودگی مراقبت می‌کند. سیمراه انعطاف‌پذیر یک نوع لوله‌ی محافظ است که امکان کشیدن سیم و کابل دور موانع، زیر یا روی زمین را فراهم می‌کند. غیر از محافظت کردن از سیم و کابل که بیرون خانه قرار دارند، سیمراه انعطاف‌پذیر داخل خانه، سیم و کابل را از دید پنهان می‌کند و از گره خوردن آن‌ها جلوگیری می‌کند. سیمراه انعطاف‌پذیر از جنس فلز گالوانیزه یا پلاستیک است که هر دو مقاوم و انتخاب‌های خوبی هستند. روش‌های زیادی برای رد کردن سیم و کابل از سیمراه وجود دارد که در این مطلب به تعدادی از آن‌ها پرداخته‌ایم. 


ابزار لازم

  • نخ 
  • میله سخت 
  • نخ ماهیگیری 
  • وزنه ماهیگیری 
  • سیم مفتول 

استفاده از نخ

یک تکه نخ را به یک میله‌ی سخت گره بزنید. میله را داخل سیمراه کنید و هول دهید تا نخ از طرف دیگر سیمراه بیرون بزند. حالا سیم یا کابل را به نخ ببیند و میله را از این طرف سیمراه بیرون بکشید تا سیم یا کابل هم با آن خارج شود. این روش بیشتر برای استفاده از سیمراه‌های کوتاه موثر است. 

برای رد کردن سیم و کابل از سیمراه انعطاف‌پذیر از وزنه ماهیگیری استفاده کنید.

استفاده از وزنه ماهیگیری

یک وزنه‌ی ماهیگیری باریک را با استفاده از نخ ماهیگیری به سیم و کابل ببندید. سر وزنه ماهیگیری باید 5 تا 7 سانتی‌متر از جلوی سیم و کابل بیرون زده باشد. وزنه ماهیگیری را داخل سیمراه کنید. انتهای سیمراه را بالا بگیرید و بگذارید جاذبه زمین وزنه را به سمت پایین آن بکشد. سیمراه را بلند کنید و تکان دهید تا وزنه به انتهای آن برسد. این روش برای سیمراهی که به صورت عمودی نصب می‌شود کاربرد زیادی دارد. 

استفاده از سیم مفتول

سیم مفتول سیمی تقریبا سفت است و مثل ماری می‌ماند که از سیمراه عبور می‌کند. برای شروع، سیم مفتول را از سیمراه رد کنید تا از سر دیگر آن بیرون بزند. ته سیم مفتول را حلقه کنید و سیم را به آن گره بزنید. حالا سیم مفتول را دوباره داخل سیمراه بکشید تا سیم هم همراه آن از سیمراه عبور کند. این کار را ادامه دهید تا سیم از سر دیگر سیمراه بیرون بزند. 

نکات مهم

  • از این روش‌ برای رد کردن سیم از سیمراه سخت هم می‌توانید استفاده کنید. 
  • تا وقتی سیم و کابل را از سیمراه عبور نداده‌اید، آن‌ها را به منبع برق متصل نکنید. 


منبع : Ehow