پارکت یک نوع کفپوش است که از به هم چسباندن قطعه‌های چوب و قرار دادن آن‌ها در الگوهایی مشخص و تکراری ایجاد می‌شود. قطعه‌های چوبی معمولا به شکل کاشی‌هایی متنوع در می‌آیند و سپس به شکلی نصب می‌شوند که قطعه‌های جداگانه به هم مربوط باشند و در کنار هم یک طرح کلی و بزرگ را تشکیل دهند. 

کاشی‌های پارکت معمولا به یک تکیه‌گاه کاغذی، پارچه‌ای یا پلاستیکی نصب می‌شوند و با اتصال‌های فلزی یا پلاستیک کنار هم قرار می‌گیرند. چوب پارکت معمولا چوب درخت بلوط است، اما گاهی اوقات ممکن است از چوب گردو هم باشد. پارکت‌های چوبی لوکس‌تر هم وجود دارند، اما قیمت‌شان بسیار بالاست. 


پارکت بدون روکش

پارکت در حالت عادی در برابر لکه و ضربه آسیب‌پذیر است و به همین دلیل روکش می‌شود. با این حال، اگر پارکت بدون روکش باشد می‌توانید روکش آن‌ را از رنگ‌ها و مواد مختلف انتخاب کرده و در طراحی آن آزادی بیشتری داشته باشید. 


پارکت روکش‌شده

این نوع پارکت با موادی مقاوم و توسط دستگاه روکش می‌شود. از آن‌جایی که این یک فرایند صنعتی است، روکشی که استفاده می‌شود از روکشی که خودتان روی پارکت بدون روکش می‌زنید مقاوم‌تر است. هم‌چنین در این حالت ریخت و پاش و مشکلات نصب پارکت کاهش می‌یابد. 

پارکت را می‌توان با میخ کردن قطعه‌های چوب با الگوهای منظم و تکراری روی کف نیز نصب کرد، اما در این حالت نصب کردن پارکت بسیار سخت می‌شود و ممکن است نقایص آن افزایش پیدا کند؛ پس پیشنها د می‌شود از این روش برای نصب پارکت استفاده نکنید. 


کفپوش پارکت یکی از لوکس‌ترین انواع کفپوش است که زیبایی چوب را به دکوراسیون اتاق اضافه می‌کند.

استفاده از پارکت در طراحی دکوراسیون داخلی

  • مکان‌های رسمی: کفپوش پارکت یکی از لوکس‌ترین و باشکوه‌ترین انواع کفپوش است. پارکت زیبایی چوب را به دکوراسیون اتاق اضافه می‌کند. به همین دلیل، این نوع کفپوش در مکان‌های رسمی و سطح بالا مثل اتاق پذیرایی کاربرد بیشتری دارد. 
  • مکان‌های کوچک و کاربردی: در حالی که زیبایی و شکوه کفپوش آن را به انتخابی عالی برای فضاهای رسمی تبدیل کرده، استفاده از آن در محیط‌های دیگر توصیه نمی‌شود. طرح پارکت برای فضاهایی مثل آشپزخانه یا سرویس بهداشتی که رفت و آمد زیادی دارند شلوغ است. استفاده از پارکت در فضاهای کوچک باعث می‌شود به دکوراسیون قالب شود. 
  • طرح: طرح‌هایی که روی پارکت استفاده می‌شوند به صورت طبیعی سمت و سو دارند. این یعنی کاشی‌های پارکت باید به سمت درستی نصب شوند تا طرح آن درست در بیاید. اشتباه در نصب پارکت باعث می‌شود ظاهر آن به هم ریخته و شلوغ باشد. به همین دلیل باید طرح پارکت را قبل از نصب روی کاغذ پیاده کنید. طرح‌های پارکت می‌تواند متفاوت باشد، پس قبل از خرید آن، خوب طرحش را بررسی کنید تا چیزی که به‌دنبالش بوده‌اید را خریداری کنید. 
  • پارکت و آب: کفپوش پارکت نسبت به کفپوش‌های چوبی دیگر در برابر آب مقاومت بیشتری نشان می‌دهد. این به آن دلیل است که کاشی‌های پارکت  معمولا در محیط‌های مرطوب کمتر  باد می‌کنند. با این‌حال باید توجه داشت که پارکت از چوب است و ممکن است در محیط‌های مرطوب باد کند و کپک بزند. 
  • نصب پارکت: کاشی‌های پارکت معمولا لبه‌هایی صاف دارند و هنگام نصب به‌ خوبی کنار یکدیگر چفت می‌شوند. این نوع کفپوش با استفاده از چسب یا میخ نصب می‌شود. 
  • رنگ زدن یا روکش کردن کفپوش پارکتپارکت از جنس چوب است پس می‌توان دوباره روی آن را رنگ زد یا روکش کرد. در واقع پارکت از این لحاظ با دیگر کفپوش‌های چوبی تفاوتی ندارد. البته رنگ زدن یا روکش کردن پارکت به سادگی کفپوش‌های چوبی دیگر نیست. این به آن دلیل است که سمت و سوی کاشی‌های پارکت با یکدیگر متفاوت است و رنگ یا روکش آن به این سادگی‌ها هماهنگ نمی‌شود. معمولا پس از روکش کردن یا رنگ زدن پارکت، باید با استفاده از سنباده سطح آن را صاف کنید.


منبع : About