کف بسیاری از زیرزمین‌ها به ویژه زیرزمین‌هایی که کفپوش کار نشده است متشکل از یک کف سیمانی است. این قسمت سیمانی در واقع قسمت بالایی فونداسیون و سقف است که کل ساختمان روی آن قرار گرفته است. با این که این کف سیمانی بد شکل و سرد است و آن‌چنان راحت نیست، اما یک زیر ساز سخت، محکم و استوار است که می‌توان کفپوش‌های مختلفی را با کیفیت خوب بر روی آن‌ها کار کرد.


وینیل

یکی از عمده‌ترین نگرانی‌ها در مورد کفپوش زیر زمین مقاومت در برابر رطوبت است. زیر زمین‌ها رطوبت زیادی دارند و هر لحظه امکان دارد بر اثر عوامل محیطی یا ایراد در لوله‌کشی پر از آب شوند. وینیل ماده‌ای است که از آب آسیب نمی‌بیند و لکه بر نمی‌دارد. وینیل را می‌توان در هر طرح و رنگی به کار برد و سیستم‌های گرمایی زیر کف آسیبی به آن نمی‌زند.

عیب بزرگ وینیل این است که یک محصول شیمیایی است و برخی انواع آن به مرور زمان ترکیبات آلی آزاد می‌کنند. این می‌تواند تاثیر منفی روی کیفیت هوا آن هم در فضای بسته‌ای مثل زیرزمین بگذارد. برخی از تولیدکنندگان نوع با کفیت‌تری از وینیل را تولید می‌کنند که حاوی مواد مضر کمتری است.


سرامیک

کاشی‌ سرامیکی برای کار بر روی سطح سیمانی زیرزمین بسیار عالی است. این ماده با دوام، سخت و مقاوم بوده و نوع لعاب‌دار آن‌ دارای سطحی شیشه‌ای است که آن را در برابر آب نفوذناپذیر می‌کند. کاشی‌های سرامیکی عمدتا از مواد طبیعی ساخته می‌شوند و می‌توان روی آن‌ها هر طرح و شکلی را در آورد. به علاوه، با سیستم‌های گرمایی زیر کفپوش سازگاری دارند و این می‌تواند به گرم کردن زیر زمین کمک کند.


شیشه در برابر نفوذ آب مقاوم هستند و برای کار بر روی سطح سیمانی زیرزمین به عنوان کفپوش می‌توانند گزینه‌ی خوبی باشند.

شیشه

این ماده را اغلب به خاطر نازک بودن، مقاومت پایین و شکنندگی به باد انتقاد می‌گیرند. این ایراد‌ها در برخی از موارد به جا است اما شیشه‌های موزائیکی کف طوری ساخته می‌شوند که دوام و سختی بالایی داشته و به راحتی نشکنند. این مواد به طور طبیعی در برابر نفوذ آب مقاوم هستند و برای کار بر روی سطح سیمانی زیرزمین می‌توانند گزینه‌ی خوبی باشند. شیشه در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارند.


سنگ

چندین ماده‌ی طبیعی وجود دارند که در برابر آب و رطوبت مقاوت کافی داشته و می‌‌توان آن‌ها را در کفپوش زیرزمین مورد استفاده قرار داد که شامل سنگ لوح، سنگ آهک، گرانیت و کوارتز می‌شوند. این سنگ‌ها که در رنگ‌ها، اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی موجود هستند، به طور طبیعی با حال و هوای زیر زمین هماهنگی دارند.

نکته: در مورد سنگ باید برخی موارد را در نظر گرفت که شامل کار بر روی عایق رطوبتی و استفاده از درزگیرهای سطح برای حفظ شکل ظاهری سنگ می‌شود.


موکت ضد آب

با استفاده از سنگ می‌توانید ظاهر زیر زمین را تمیزتر نشان دهید، اما شاید بخواهید ویژگی‌های منفی آن را مستقیما از بین ببرید. موکت ضد آب یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار است. این موکت‌ها به صورت رلی یا قطعات مربعی وجود دارند و می‌توان آن‌ها را مستقیما روی بتن یا لایه‌ی عایق نصب کرد. این کفپوش در برابر آب مقاوم است، اما در صورت وجود مداوم آب و شرایط سخت از بین می‌روند.


آجر به عنوان کفپوش در برابر آب نفوذپذیر است و باید آن را روی عایق رطوبتی کار کنید و با استفاده از درزگیر آن‌ را از بالا محافظت کنید.

آجر

اگر می‌خواهید ویژگی‌های طبیعی زیر زمین را حفظ کنید، آجر می‌تواند یکی دیگر از گزینه‌های شما باشد. آجر سخت است و استحکام آن مانند سنگ و بتن است، اما این سختی با زیبایی طبیعی حاصل از رنگ قرمز  آجر جبران می‌شود. متاسفانه آجر در برابر آب نفوذپذیر است و باید آن را روی عایق رطوبتی کار کنید و با استفاده از درزگیر آن‌ را از بالا محافظت کنید.


لاستیک

این گزینه قدری غیر معمول است، اما اگر می‌خواهید زیر زمین را به محل بازی بچه‌ها تبدیل کنید، لاستیک انتخابی عالی است. لاستیک در برابر آب کاملا مقاوم است و برای نصب آن نیازی به چسب نیست. این بدان معناست که لازم نیست نگران شل شدن چسب در کف نمور زیر زمین باشید. جنس آن بسیار نرم است و بچه‌ها می‌توانند بدون این‌که خطری متوجه آن‌ها باشد، روی کفپوش لاستیکی بدوند و بازی کنند.


بتن

ظاهر ناخوشایند بتن را می‌توان به چند روش بهبود بخشید.مثلا می‌توانید آن را نقاشی کنید.


منبع : About