پیشرفت فناوری روی تمام جنبه‌های زندگی و صنایع مختلف تاثیر گذاشته و دنیای طراحی دکوراسیون هم از این پیشرفت‌ها بهره‌مند می‌شود. این روزها مواد اولیه، روش‌ها و فناوری‌های زیادی وجود دارد که ممکن است در آینده سبک زندگی انسان‌ را تغییر دهند و معماران و طراحان دکوراسیون زیادی هم در این خصوص هیجان‌زده هستند. در این مطلب به این مسئله که فناوری چگونه دنیای طراحی دکوراسیون را تغییر خواهد داد پرداخته‌ایم. 


تقویت چوب

چوب‌های طبیعی مثل سرو نسبت به گذشته با سرعت بیشتری رشد می‌کنند و مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارند. اما شرکت‌هایی وجود دارند که چوب‌ها را به روش‌های سازگار با زیست بوم تقویت می‌کنند تا در برابر حشرات و پوسیدگی دوام بیشتری داشته باشند. از این نوع چوب‌ها می‌توان برای ساخت خانه‌های جنگلی و مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب دارند استفاده کرد. 


درب شیشه‌ای بدون قاب

شاید در آینده انسان‌ها بتوانند داخل محفظه‌هایی نامرئی راه بروند و از خطرات محیط و عوامل آب و هوایی در امان باشند. اما فعلا یک شرکت سوئدی درب‌های شیشه‌ای کشویی تولید کرده است که تقریبا بدون قاب هستند و یک قدم به این رویا نزدیک شده است. این درب‌ها به طرز باورنکردنی باریک و زیبا هستند. 


بتن تقویت شده نوعی بتن است که از بتن‌های قدیمی بسیار مقاوم‌تر و یکی از مواد اولیه مورد علاقه‌ی معماران امروزی در طراحی دکوراسیون است.

بتن تقویت شده

یکی از مواد اولیه مورد علاقه‌ی معماران امروزی نوعی بتن است که از بتن‌های قدیمی بسیار مقاوم‌تر است. شرکتی به نام TAKTL برای اولین بار از این بتن برای ساخت المان‌های ساختمانی استفاده کرد. این شرکت با استفاده از این بتن فرصت‌های جدیدی برای طراحی سردر ساختمان و مبلمان فضای باز ایجاد کرده است. 


استفاده از روی در نمای ساختمان

شرکت VMZINC در ابتدا، روی هوا دیده یا pre weathered zinc را برای سقف‌های شیروانی تولید کرد، اما معماران سال‌ها است که از آن به‌عنوان نمای ساختمان استفاده می‌کنند. نوعی از آن که Anthra-Zinc نام دارد رنگی ذغالی دارد و ظاهر جالبی به ساختمان می‌دهد. این شرکت خط تولید انواع قرمز، سبز، آبی و قهوه‌ای این ماده را نیز راه‌اندازی کرده است. 


بتن سبک

از آن‌جایی که معماران خلاق و به روز همیشه به دنبال مواد جدید برای استفاده در ساختمان‌ها هستند، سراسر دنیا را می‌گردند و با گزینه‌های جالبی برخورد می‌کنند. در پل پاویلیون در اسپانیا و مرکز حیدر علیوف در آذربایجان از نوعی بتن سبک استفاده شده که fibreC نام دارد. این نوع بتن علاوه بر وزن کم مقاومت بالایی دارد و کار کردن با آن بسیار ساده‌تر از بتن‌های معمولی است. 


منبع : Elledecor