قبل از جراحی زیبایی بینی، جراح پلاستیک، بینی را کامل و دقیق بررسی می‌کند. در تقریبا 50٪ موارد فرد دچار مشکل خر و پف است. اگر تصاویری که از کارتون‌ها در ذهن داریم را کنار بگذاریم، خر و پف مسئله‌ی خنده‌داری نیست. بدن انسان به صورت طبیعی طوری طراحی شده است که تنفس از طریق بینی صورت بگیرید. تنفس کردن از طریق بینی بهتر از تنفس از طریق دهان است، چون هوا اول مرطوب، تصفیه و گرم می‌شود و به این صورت اکسیژن بیشتری به شش‌ها می‌رسد. 

خر و پف می‌تواند نشانه‌ی مشکلی به نام وقفه تنفسی هنگام خواب باشد. در این حالت ساختار درونی بینی دچار مشکل می‌شود و راه تنفس را می‌بندد. معمولا افرادی که چنین مشکلی دارند نفس نفس زنان از خواب می‌پرند و یادشان نمی‌آید که چه اتفاقی افتاده است. نتیجه‌ی این مشکل این است که فرد خواب راحتی ندارد و روزها احساس خستگی می‌کند. هم‌چنین در چنین حالتی اکسیژن کمتری وارد خون می‌شود. مشکلات دیگری که ممکن است به اختلال در تنفس منجر شوند شامل موارد زیر هستند:

  • انحراف تیغه‌ی بینی
  • حساسیت
  • بزرگ شدن استخوان طوماری
  • شکستگی بینی
  • پلیپ بینی

می‌توان با جراحی زیبایی بینی و برطرف کردن انحراف آن مشکل خر و پف ناشی از گرفتگی مجاری داخل بینی را حل کرد.

البته مشکلات بینی بدون راه حال نیستند. تا زمانی که خر و پف ناشی از گرفتگی مجاری داخل بینی باشد، می‌توان با جراحی زیبایی بینی و برطرف کردن انحراف آن، این مشکل را تا حد زیادی حل کرد. خر و پف در کودکان می‌تواند نشانه‌ی بزرگ بودن لوزه‌ها و غدد لنفاوی باشد. کسانی که اضافه وزن دارند هم معمولا به دلیل نرم بودن بافت گردن خر و پف می‌کنند. در اکثر مواقع می‌توان کنار جراحی زیبایی بینی مشکلات دیگر آن که به خر و پف منجر می‌شوند را حل کرد. 
دیگر موارد خر و پف شامل آقایان میان سالی می‌شود که گردن‌های ضخیم و کلفت دارند. با بالا رفتن سن، بافت‌های گلو قوت‌شان را از دست می‌دهند و شل می‌شوند. سپس این بافت‌ها داخل مجاری تنفسی می‌افتند و به خر و پف منجر می‌شوند. بزرگ شدن زبان به دلایل مختلف هم می‌تواند به خر و پف منجر شود. زبان وقتی بزرگ می‌شود، هنگام خواب مسیر گلو را سد می‌کند و فرد با تنفس کردن خر و پف می‌کند. 
خر و پف در بعضی افراد هم فقط هنگام داشتن طب یونجه یا در فصل حساسیت بروز می‌کنند. سرماخوردگی و عفونت سینوسی هم می‌توانند از عوامل خر و پف باشند. متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند برای کسانی که مشکل خر و پف‌شان از بینی نیست، راه حل‌های دیگری به غیر از جراحی زیبایی بینی  تجویز کند.


منبع : Robertkotlermd