اگر کمد دیواری را زیر و رو می‌کنید و نمی‌توانید لباس مورد علاقه خود را پیدا کنید، دلیلش این است که آخرین باری که لباس را پوشیدید آن را مرتب داخل کمد دیواری لباس نگذاشته‌اید. بعد از کلی جستجو بالاخره آن را روی کاناپه اتاق پذیرایی پیدا می‌کنید. این اولین نشانه‌ای‌ست که به شما می‌گوید باید فضای کمد دیواری را  افزایش دهید.

در مواجه با این مشکل اولین ایده‌ای که اغلب افراد به نظرشان می‌رسد خرید دراور و لوازم نگهداری بیشتر است. اما کاری که باید انجام دهید این است که قبل از خرید هرگونه لوازم نگهداری باید اندکی زمان صرف مرتب و دسته بندی کردن لباس‌های‌تان کنید و فضای قابل استفاده را به‌دقت بررسی کنید، وسایلی که می‌خواهید در کمد دیواری قرار دهید را انتخاب کنید و در نهایت آن‌ها را مرتب در کمد دیواری بچینید. در حقیقت، این یک فرایند است.


از شر کفش و لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید خلاص شوید

پیش از اقدام به خرید دراور، بهتر است کمد دیواری را غربالگری کنید. هیچ‌گاه برای کفش و لباس‌هایی که نمی‌پوشید هزینه پرداخت نکنید.


از اندازه بودن قفسه و کشوی کمد اطمینان حاصل کنید

در نگاه اول این مسئله بی‌اهمیت به نظر می‌رسد، اما فرض کنید به فروشگاه می‌روید و قفسه و کشو می‌خرید و به خانه باز می‌گردید. سپس آن‌ها را نصب می‌کنید و می‌بینید ابعاد کشو اندکی بزرگ است و سعی می‌کنید آن را جا کنید. این کار را انجام ندهید، چرا که بعد از مدتی این قضیه شما را عصبانی خواهد کرد و ممکن است تمایل خود را برای استفاده از آن از دست بدهید. 


اولین قدم برای سازماندهی کمد دیواری این است که از لوازم نگهداری بادوام و با‌کیفیت استفاده کنید.

لوازم نگهداری را انتخاب کنید که نیاز شما را برآورده کند

تنها به فکر این نباشید که چه چیزی در کمد دیواری بگذارید، بلکه به فکر انتخاب بهترین گزینه‌ای باشید که می‌تواند در سازماندهی لباس‌ها به شما کمک کند. اگر  تعداد زیادی لباس دارید فکر خرید وسیله‌ای که برای گنجاندن تعداد کمی لباس است را از سرتان بیرون کنید.در این شرایط، به‌جای استفاده از چوب لباسی می‌توانید از چیدمان افقی برای لباس‌ها بهره ببرید. اگر لباس زیادی برای آویزان کردن ندارید، تعداد آویزها را کم و به تعداد کشوها و قفسه های‌تان بیافزاید. به‌دنبال وسیله‌ای باشید که تعداد بیشتری لباس تا شده را در خود جا دهد.

از لوازم نگهداری بادوام و با‌کیفیت استفاده کنید. از آن‌جایی که هر روز از لباس‌های‌تان استفاده می‌کنید، کشو یا هر وسیله نگهداری دیگری که دارید باید باکیفیت و بادوام باشد. هیچ چیز بدتر از این نیست که تمام آخر هفته را صرف مرتب‌سازی و چیدمان کمد دیواری، خرید لوازم نگهداری جدید و نصب آن کنید و لباس‌های‌تان را مرتب در آن بچینید، اما دست آخر روز بعد زمانی که از سر کار بر می‌گردید تمام لباس‌ها را افتاده روی زمین ببینید، فقط به این دلیل که از لوازم ارزان قیمت و البته بی‌کیفیت استفاده کرده‌اید. پس وقت بگذارید و بهترین محصول را انتخاب کنید.


لباس ، کفش و لوازم جانبی خود را سازماندهی کنید

قدم بعدی چیدمان لباس‌ها بر اساس اولویت استفاده است. نکات زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

  • لباس‌هایی که از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنید را در قسمت جلو و  در دسترس‌ترین مکان قرار دهید.
  •  شلوارک و پیراهن‌های‌تان را به چوب لباسی بزنید.
  •  ژاکت و شلوارهای‌تان را تا کنید و آن‌ها را بر اساس نوع یک جا بگذارید تا موقع نیاز دقیقا بدانید لباس مورد علاقه‌ی‌تان کجا هستند.


برای استفاده بهینه از فضای کمد دیواری باید لیستی از لباس‌ها و تقسیم‌بندی فضای کمد دیواری داشته باشید.

فضای کمد دیواری را طراحی کنید

این مرحله‌ای مهم است که البته اکثر افراد آن را نادیده می‌گیرند. همان‌طور که قبلا اشاره شده، پیش از خرید باید نیازهای خود را بسنجید. دو نکته مهم در این مرحله شامل تهیه لیستی از لباس‌ها و تقسیم‌بندی فضای کمد دیواری است.


خریداری لوازم نگهداری و خلاقیت در بکارگیری وسایل بی‌استفاده

حال زمان آن رسیده که خلاقانه فکر کنید. در مورد لوازمی که می‌توان به منظور نگهداری وسایل از آن‌ها استفاده کرد فکر کنید. می‌توانید از جا کفشی، جعبه، قلاب، رخت پهن کن و چیزهای دیگر ایده بگیرید.


لباس‌ها را طوری سازماندهی کنید که بعد از استفاده دوباره به راحتی مرتب شوند

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که روسری و شال گردن زیاد دارید یا فقط می‌‌خواهید لباس راحتی‌های خود را یک جا بگذارید، می‌توانید از چوب لباسی استفاده کنید. اطمینان پیدا کنید که از لوازم نگهداری به بهترین شکل استفاده می‌کنید. مثلا اگر یک دراور خریدید و مشکل شما را حل نکرد، بدون شک مشکل این است که از آن به شکل بهینه استفاده نمی‌کنید.