طبق یک قانون کلی اگر قیمت مبل پایین تا متوسط باشد، باید 10 سال عمر کند؛ اما عمر مبل‌های گران‌قیمت به 25 سال هم می‌رسد. متاسفانه بیشتر مردم درست از مبل‌های‌شان نگهداری نمی‌کنند و در نتیجه عمر آن‌ها کاهش می‌یابد. البته این افراد قصد خراب کردن مبل‌های‌شان را ندارند، اما ندانسته کارهایی انجام می‌دهند که به آسیب دیدن مبل منجر می‌شود. اگر نمی‌خواهید عمل مبل‌های‌تان کم شود، از انجام کارهای زیر خودداری کنید.


مبل را در نقطه‌ای آفتاب‌گیر قرار می‌دهید

نور آفتاب می‌تواند رنگ بعضی پارچه‌ها را ببرد و ظاهر آن‌ها را کهنه و رنگ و رفته کند. پس جایی که برای قرار دادن مبل انتخاب می‌کنید اهمیت زیادی دارد. اگر پشت مبل همیشه در معرض نور خورشید باشد پس از مدتی رنگش روشن‌تر می‌شود. بهتر است مبل را زیر نور آفتاب قرار ندهید، یا این‌که چند وقت یک بار آن را بچرخانید تا ظاهرش نو بماند. 


کوسن‌ها را بر نمی‌گردانید

اگر می‌خواهید عمر مبل به حداکثر برسد، باید چند وقت یک‌بار کوسن‌ها و تشک‌های مبل را برگردانید. چرخاندن و عوض کردن جای کوسن‌ها باعث می‌شود فرم‌شان خراب نشود. 


هیچ‌وقت مبل را تمیز نمی‌کنید

معمولا از مبل زیاد استفاده می‌شود و در نتیجه سریع کثیف می‌شود. حتی اگر ظاهرش کثیف نباشد احتمالا پر از گرد و خاک، تکه‌های پوست، غذا و چیزهای دیگر است. فرقی نمی‌کند شما چقدر فرد تمیزی باشید، مبل کثیف می‌شود و نیاز به نظافت دارد. 


با خوابیدن روی مبل بدنه و تشک‌های مبل در اثر فشار فرو می‌روند و شل می‌شوند و ظاهر مبل خراب می‌شود.

روی مبل می‌خوابید

مبل برای نشستن طراحی شده نه خوابیدن. با این‌که خوابیدن روی مبل وسوسه‌انگیز است و گاهی اوقات نمی‌توانیم جلوی خودمان را بگیریم و روی مبل چرت نزنیم، مبل برای این کار طراحی نشده است. در نهایت بدنه و تشک‌های مبل در اثر فشار فرو می‌روند و شل می‌شوند و ظاهر مبل خراب می‌شود. با این‌که گهگاه چرت زدن روی مبل ایرادی ندارد، اگر می‌خواهید 8 ساعت خواب راحت داشته باشید بهتر است تخت خواب را انتخاب کنید. 


همیشه یک جا می‌نشینید

آدم‌ها به همه چیز عادت می‌کنند و در خصوص استراحت، معمولا این طور است که بدون فکر قبلی یک جای مورد علاقه برای خودشان دست و پا می‌کنند. اما اگر همیشه روی یک جای مبل بنشینیم، آن قسمت بیشتر از جاهای دیگر مبل آسیب می‌بیند و ظاهر آن ناهماهنگ می‌شود. یک روز سمت راست و روز دیگر سمت چپ مبل بنشینید. پخش کردن وزن به صورت متعادل روی قسمت‌های مختلف مبل باعث می‌شود به شکلی یکپارچه فرسوده شود. 


می‌گذارید لکه‌ها بمانند

اگر چیزی روی مبل می‌ریزد باید سریع آن را تمیز کنید. ماندن لکه روی مبل باعث می‌شود تمیز کردنش تقریبا غیرممکن شود. البته این مسئله تا حد زیادی به نوع پارچه بستگی دارد، اما اگر لکه را سریع تمیز نکنید مبل را در معرض خطر خرابی قرار می‌دهید. 

اگر مبل خانه‌ی‌تان کمی کهنه شده اما نمی‌خواهید آن را دور بیاندزاید، می‌توانید با استفاده از مطلب راهنمای تعمیر مبلمان قدیمی آن را مثل روز اول نو کنید.


منبع : About