پارکت یکی از پر طرفدارترین و با دوام‌ترین انواع کفپوش است. بنابراین یادگیری چگونگی واکس زدن به کفپوش  نوع پارکت ضروری است، چون واکس، زیبایی طبیعی آن را حفظ می‌کند و هم‌چنین به عمر آن می‌افزاید.

پارکت مدرن که به لمینت معروف است نیاز به واکس ندارد؛ چون با پلی‌اورتان پرداخت شده، اما اگر نوع قدیمی‌تر آن را دارید بهتراست خودتان آن را واکس بزنید. بدین ترتیب در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنید چون کفپوش پارکت بسته به این‌که چقدر پا می‌خورد سالی سه تا پنج بار نیاز به واکس دارد.


تخلیه‌ی اتاق

فرش و مبلمان را از اتاق بیرون ببرید. بهتر است پنجره‌ها را باز بگذارید تا تهویه‌ی هوا به‌طور کافی صورت بگیرد و مواد مورد استفاده سریع‌تر خشک شوند و بوی زننده‌ای که در حین واکس زدن بلند می‌شود از اتاق بیرون برود.


استفاده از جارو برقی

کفپوش را به طور کامل جارو برقی بکشید تا از  گرد وخاک و کرک پاک شود؛ بعد تی نخی را کمی مرطوب کنید و روی کفپوش بکشید. رطوبت تی نخی باید خیلی کم باشد چون آب زیاد به چوب پارکت لطمه می‌زند. اگر تصادفا هر گونه‌ مایعی روی کفپوش ریخت فورا آن را با تی نخی پاک کنید.


محلول پاک کننده

به دفترچه‌ی راهنمای تولیدکننده‌ی پارکت مراجعه کنید و ببینید روی کفپوش پارکت از چه موادی می‌توانید استفاده کنید. وقتی فهمیدید پاک کننده‌ی ایده‌آل برای کفپوش شما چیست، به کمک دفترچه راهنما با استفاده از پاک‌کننده‌ی بدون نیاز به شستشو یا حلال مرکبات کار را شروع کنید. به غیر از پاک کننده‌هایی که ذکر کردیم از هیچ پاک کننده‌ی دیگری استفاده نکنید چون سطح کفپوش خراش بر می‌دارد.


برای پاک کردن لکه روی کفپوش پارکت کمی سرکه روی آن بریزید و بعد از چند دقیقه پارچه پاک کنید.

پاک کردن لکه‌ها

اگر روی کفپوش لکه‌ای مشاهده کردید کمی سرکه روی آن بریزید و چند دقیقه به همان حالت بگذارید و سپس با یک پارچه‌ی نرم آن را پاک کنید. دقت کنید که روی قسمتی از چوب که تمیز است سرکه نریزید.

اگر روی کفپوش واکس انباشته شده باید ابتدا به آن سمباده بکشید؛ اما برای این کار به تجهیزات تخصصی نیاز است، پس بهتر است آن را به فردی ماهر و متخصص بسپارید. البته باید توجه داشته باشید که در حین کار گرد و خاک زیادی هم بلند می‌شود .


واکس زدن

در این مرحله واکس آکریلیک بر پایه آب را روی پارکت بزنید. با یک لایه‌ی نازک و یکنواخت از واکس کل سطح را بپوشانید. این واکس دارای ترکیبات خاصی است که به‌عنوان یک پوشش محافظ عمل کرده و کفپوش پارکت را ضدآب می‌کند.  واکسی که زده‌اید بی بو است و ظرف 2 تا 3 ساعت خشک می‌شود.


پولیش زدن

وقتی واکس کاملا خشک شد، یک پارچه نرم و تمیز بردارید و کل سطح را پولیش کنید. برای راحتی کار می‌توانید این پارچه را دور پایه‌ی تی بپیچید و  با آن پولیش کنید. با این کار کفپوش برق می‌افتد و کمک می‌کند پارکت زیبایی حقیقی خود را نشان دهد.

برای حفظ زیبایی کفپوش به‌طور مرتب روی آن جارو برقی بکشید و تا جایی که امکان دارد با کفش‌های پاشنه بلند یا بوت روی آن راه نروید، چون روی آن جا می‌اندازد. هم‌چنین سعی کنید جلوی در پادری بیندازید تا گل و کثیفی کفش‌ها را بگیرد و همین‌طور در آشپزخانه فرش بندازید تا در صورت ریختن مایعات، روی کفپوش نریزد.


منبع : Doityourself