هر کسی که تا به حال دکوراسیون خانه‌ای را طراحی کرده‌، در انجام این کار مرتکب اشتباهاتی هم شده است. بله حتی طراحان دکوراسیون داخلی حرفه‌ای. این مسئله از آن‌جایی ناشی می‌شود که طراحی دکوراسیون آن‌قدر که به‌نظر می‌رسد ساده نیست. اما وقتی بدانید از چه اشتباهاتی باید اجتناب کنید، زیباسازی فضای داخلی خانه ساده‌تر می‌شود. به خواندن ادامه دهید و ببینید آیا تا به‌حال مرتکب اشتباهات زیر شده‌اید؟ اگر جواب‌تان مثبت است با خیلی‌های دیگر هم گروه هستید.


اندازه‌گیری نکردن

اصلی‌ترین دلیل پس دادن مبلمان خریداری شده این است که مبلمان در خانه‌ی افراد جا نمی‌‌شوند. اگر شما هم این کار را انجام داده‌اید تنها نیستید. اما پس دادن یک دست مبل یا یک بوفه کار سختی است و هزینه‌ی زیادی به‌همراه دارد. پس قبل از این‌که مبلمان بزرگ خریداری کنید، مطمئن شوید که در خانه جای کافی برای قرار دادنش دارید. با دقت اندازه‌گیری کنید و روی کاغذ طرح بزنید. یادتان نرود که درب‌های ورودی و راه پله‌ها را هم اندازه‌گیری کنید چون مبلمان باید از آن‌ها عبور کنند. 


زدن پرده‌های کوتاه

پرده می‌تواند یک المان تزئینی و کاربردی عالی از دکوراسیون باشد، اما باید مطمئن شوید که طول آن را به اندازه‌ در نظر می‌گیرید. طبق یک قانون کلی، پرده باید تا روی کف بیاید اما نباید بالاتر از آن باشد. بعضی افراد دوست دارند پرده کمی روی زمین چین بخورد و ظاهری سنتی داشته باشد. اگر پرده از کف بالاتر باشد، بریده شده به‌نظر می‌رسد و باعث می‌شود سقف کوتاه‌تر به‌نظر بیاید. 


یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون نصب کردن تابلو در ارتفاع بالا است.

زدن تابلو در ارتفاع بالا

اکثر افراد تابلوهای خانه‌های‌شان را در ارتفاع بالا نصب می‌کنند. اما تابلو همیشه باید در سطح دید چشم نصب شود. البته سطح دید چشم برای افراد مختلف متفاوت است، اما یادتان باشد که نباید برای نگاه کردن به تابلو سرتان را به بالا خم کنید. 


استفاده از فرش کوچک

احتمال این‌که مرتکب این اشتباه شده باشید زیاد است چون این یکی از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی دکوراسیون است. به دلایلی مردم عادت دارند فضایی از کفپوش که فرش پوشش می‌دهد را کم در نظر بگیرند و فرش‌های کوچک خریداری کنند. فرش باید زیر تمام تکه‌های مبلمان را بگیرید. 


خریدن مبلمان ست

به دلایلی مبلمان هنوز هم به صورت ست فروخته می‌شود. درست است که خریدن مبلمان ست بسیار آسان‌تر است، اما ممکن است وقتی آن‌ها را به خانه بیاورید از کرده‌ی خود پشیمان شوید. مبلمان ست باعث می‌شود اتاق خسته‌کننده شود. بهتر است با پیدا کردن تکه‌های مبلمان که مکمل یکدیگر هستند، به فضا جذابیت و عمق بدهید. 


شلوغ کردن فضا

خیلی از ما این اشتباه را در طراحی دکوراسیون منزل‌مان مرتکب شده‌ایم. به‌هر حال وسایل زیبای زیادی وجود دارد و نمی‌توانیم جلوی خودمان را بگیریم. اما واقعیت این است که حذف کردن وسایل اضافی یکی از قسمت‌های اصلی طراحی دکوراسیون است. تمام وسایل خانه نیاز به فضایی برای نفس کشیدن دارند و وقتی تعداد آن‌ها زیاد می‌شود، هیچ کدام به خوبی به چشم نمی‌آیند. 


در طراحی دکوراسیون وسایل روشنایی باید در ارتفاعی نصب شوند که نور کافی را فراهم کنند.

نصب کردن وسایل روشنایی در ارتفاع پایین

وسایل روشنایی باید در ارتفاعی نصب شوند که نور کافی را فراهم کنند و دید را نیز سد نکنند. افراد معمولا وسایل روشنایی را در ارتفاع پایین نصب می‌کنند و این کار باعث می‌شود نور به خوبی پخش نشود. 

  • لامپ آویزهای آشپزخانه باید 75 سانتی‌متر بالاتر از پیشخوان یا 150 سانتی‌متر بالاتر از کف باشند. 
  • لوستر اتاق پذیرایی باید 75 سانتی‌متر بالاتر از میز غذاخوری باشد. اگر زیر لوستر میز قرار ندارد، باید 210 سانتی‌متر بالاتر از کف باشد. 
  • پشت لامپ‌های دیواری نباید بالاتر از 150 سانتی‌متر از کف باشد. 

استفاده از طرح‌های نامناسب

استفاده از طرح‌های نامناسب همه چیز را خراب می‌کند. ترکیب کردن طرح‌های مختلف می‌تواند کاری مشکل باشد اما کلید موفقیت در این کار این است که به غریزه‌ی خود اعتماد کرده و از قوانین ترکیب کردن طرح‌ها در دکوراسیون پیروی کنید. طرح‌ها را از مقیاس مختلف انتخاب کنید، از رنگ‌هایی استفاده کنید که شدت یکسانی داشته باشند و بیش از سه طرح را کنار هم استفاده نکنید. 

صرف هزینه‌ برای چیزهایی که دوست‌شان ندارید

همه‌ی ما تجربه‌ی پشیمانی از هزینه‌های بی‌موردی که کرده‌ایم را داریم. سرمایه‌گذاری روی چیزهایی که دوست‌شان دارید ارزشش را دارد، اما صرف هزینه برای چیزهایی که دوست‌شان نداریم اصلا هوشمندانه نیست. در اکثر موارد این گرایشات و مدهای طراحی دکوراسیون هستند که ما را به این اشتباه می‌اندازند. پس بهتر است همیشه قبل از هر چیز سلیقه‌ی خود را در طراحی دکوراسیون در اولویت قرار دهید. 


منبع : About