آیا می‌خواهید دکوراسیون خانه‌ی خود را طوری طراحی کنید که گران‌قیمت به نظر برسد اما بودجه کافی برای این کار را ندارید؟ راهکارهای ساده‌ای که در این مطلب آورده‌ایم به شما کمک می‌کند دکوراسیون خانه را طوری تغییر دهید که ظاهری لوکس و گران‌قیمت داشته باشد.

اسپری رنگ طلایی 

اگر می‌خواهید بدون صرف هزینه زیادی به دکوراسیون خانه‌ی‌تان کمی زرق و برق بدهید، استفاده از یک اسپری رنگ طلایی راه حل مناسبی است. با این رنگ می‌توان گلدان‌ها، قاب عکس‌ها و سینی‌های ساده را رنگ کرد. اگر می‌خواهید خاص‌تر باشید می‌توانید قفسه‌های تزئینی، صندلیهای تکی یا قاب آئینه را طلایی کنید. رنگ طلایی رنگی لوکس است و داشتن چیزهایی به این رنگ باعث لوکس شدن دکوراسیون خانه می‌شود.

استفاده از گل‌های طبیعی تازه

گل‌ طبیعی بهترین چیزی است که با آن می‌توان فضای یک اتاق را ارتقا داد. اگر می‌خواهید خانه‌ای با ظاهر گران‌قیمت داشته باشید، با یک دسته گل طبیعی بزرگ با رنگ‌های شاد می‌توانید به این هدف برسید. البته در طراحی دکوراسیون این بدان معنا نیست که یک دسته گل خیلی بزرگ باید در تمامی اتاق‌ها باشد، ولی باید دقت داشته باشید که دسته گل نباید کم‌پشت و خالی، بلکه پر و شاداب باشد. وجود یک دسته گل بزرگ و زیبا روی میز باعث لوکس شدن دکوراسیون اتاق می‌شود. دقت کنید که دسته گل پژمرده ارزان‌قیمت به نظر می‌رسد.

دیوارپوش چوبی در‌گذشته برای عایق کردن دیوار استفاده می‌شد اما امروزه فقط جنبه تزئینی در دکوراسیون دارد.

استفاده از دیوارپوش چوبی

در دکوراسیون با استفاده از دیوارپوش چوبی نیمی از دیوار را بپوشانید. در‌گذشته از این روش برای عایق کردن دیوار استفاده می‌شد اما امروزه فقط جنبه تزئینی دارد. در این روش معمولا قالب‌های چوبی مربع یا مستطیل شکل به صورت افقی کنار یکدیگر روی دیوار قرار می‌گیرند. نوع سنتی این پوشش برای دکوراسیون بسیار گران‌قیمت است اما روشی وجود دارد که خودتان می‌توانید به‌راحتی و با صرف هزینه کم این‌ کار را انجام دهید. تکه‌های چوب را به شکل مربع یا مستطیل با الگوی دلخواه کنار یکدیگر بگذارید و با میخ‌های نازک به دیوار نصب کنید. به این شکل با هزینه‌ای کمتر، می‌توانید همان زیبایی را برای دکوراسیون بدست آورید. به‌خاطر داشته باشید که برای زیباتر و مجلل‌تر شدن، رنگ چوب و گچ‌بری را یکی بزنید.

گچ‌بری

با گچ‌بری‌های پیش‌ساخته لبه‌ی سقف، فاصله بین دیوار و سقف را پر‌کرده و به دکوراسیون خانه ظاهری سنتی و مجلل خواهد بدهید. گچ‌بری‌های تاج‌شکل نیز همانند بسیاری از جزئیات معماری فقط در خانه‌های مجلل دیده می‌شود. اما بر‌خلاف این باور، این گچ‌بری‌ها با هزینه‌ای اندک قابل نصب هستند به‌ویژه برای افرادی که می‌توانند این پروژه‌ها را خودشان انجام دهند.

طراحی دکوراسیون اصولی

اگر چیدمان وسایل خانه با دقت و تفکر انجام شود، حتی خانه‌های محقر هم مجلل به نظر می‌رسند. جاهایی که باید از این قاعده‌ی دکوراسیون پیروی کنید کتابخانه، طاقچه‌ی شومینه، میز وسط و میز کنسول است. کتاب‌ها را همراه با دیگر وسایل تزئینی نظیر قاب عکس، اشیا دکوری، گل‌های کوچک به‌صورت افقی و عمودی درکتابخانه قرار داده و منظره‌ای زیبا خلق کنید. برای میز وسط اشیائی را انتخاب کنید که مکمل یکدیگر بوده و دارای اشکال متفاوتی باشند. برای روی شومینه حتما با برقراری تعادل، قرینه‌سازی را بخاطر داشته باشید. این چیزها در دکوراسیون ممکن است جزئی به نظر بیایند اما چیدمان زیبا و دلپذیر قفسه‌ها و جاهای دیگر باعث می‌شود فضای خانه بسیار مرتب و متناسب به نظر بیاید.

نقاشی‌های انتزاعی در ابعاد بزرگ تاثیر زیادی روی دکوراسیون دارند.

استفاده از تابلوهای بزرگ

تابلوهایی که دارای اندازه‌های بزرگی هستند تاثیر زیادی روی دکوراسیون دارند و این‌طور به‌نظر می‌آید که پول زیادی را صرف آن‌ها کرده‌اید. نقاشی‌های انتزاعی در ابعاد بزرگ که تمامی فضای پشت کاناپه یا تخت تا سقف را پر کند بسیار جلب توجه کرده و به اتاق جلوه خاصی می‌بخشد. در تابلوهای بزرگ معمولا طرح‌های گل گلی و هندسی خیلی بهتر از تصاویر و عکس‌ها به نظر می‌ایند اما در نهایت این شما هستید که باید بر اساس سلیقه‌ی خودتان تصمیم بگیرید.

گچ‌بری دور لوستر

آیا می‌خواهید اتاق خود را با‌ شکوه کنید؟ برای این کار هیچ چیز بهتر گچ‌بری دور لوستر کاربرد ندارد. در گذشته از این نوع گچ‌بری که معمولا دایره‌ای شکل است، برای تزئین دور لوستر و لامپ‌ آویز و وسایل نورپردازی استفاده می‌شد، اما به تنهایی نیز بسیار زیبا هستند. گچ‌بری دور لوستر در دوره‌ی ویکتوریا بسیار محبوب بود و داشتن آن‌ها در خانه‌های امروزی می‌تواند کمی از شکوه آن دوره را به خانه بیافزاید. این نوع گچ‌بری در دکوراسیون نیز مانند دیگر ریزه‌کاری‌های معماری چنان زیبایی به خانه می‌بخشند که با هیچ چیز دیگری به دست نمی‌آید.

استفاده از سرمیخ

تزئین مبل با سرمیخ کار بسیار ساده‌ای است که خودتان می‌توانید به‌راحتی انجام دهید تا ظاهری شیک به مبل بدهید. در گذشته از سرمیخ برای چسباندن روکش مبل استفاده می‌شد، اما در حال حاضر به شیوه‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود. در دکوراسیون یکی از کاربردهای متداول آن در تزئین وسایل مختلف مثل درآور یا میز عسلی است. می‌توانید با سرمیخ‌ هر طرحی را که دوست دارید پیاده کنید؛ چه یک خط حاشیه‌ای ساده و چه طرح‌های پیچیده. با توجه به پیچیدگی طرح و جنس وسیله، می‌توان از پونس‌های قدیمی یا نوارهای سرمیخ چسبی استفاده کرد. از سرمیخ‌ها می‌توان برای تزئین دور پنجره، درب یا حتی حاشیه‌ی قالیچه و کنار‌فرشی‌ها نیز استفاده کرد.

به کار بردن قانون سه تایی در طراحی دکوراسیون ظاهری زیباتر، جذاب‌تر و تاثیرگذارتر ایجاد می‌کند.

قانون سه‌تایی‌ها

بر طبق قانون سه‌تایی‌ها «هر چیزی که در دسته‌های سه‌تایی ظاهر شود زیباتر، جذاب‌تر و تاثیرگذارتر خواهد بود.» این قانون در دکوراسیون بسیار کاربردی است. اگر می‌خواهید اجسامی را در معرض دید قرار دهید یا آن‌ها را به دیوار نصب کنید به‌خاطر داشته باشید که دسته‌های سه‌تایی همیشه بهترین گزینه هستند. البته این قانون فقط شامل عدد سه نمی‌شود و تمامی اعداد فرد را در‌بر‌می‌گیرد. پس اگر چندین وسیله‌ی تزئینی دارید بهتر  آن‌ها را در دسته‌های 5، 7 یا 9 تایی جا‌ی دهید.

گرایش به سادگی

باور اشتباهی وجود دارد که اضافه کردن اجسام مختلف به اتاق در دکوراسیون می‌تواند به آن ظاهری شیک و گران‌قیمت بدهد. مسلما این گفته درست است که هرچه بیشتر خرید کنید، پول بیشتری خرج کرده‌اید اما در واقع هر چه تعداد اجسام و اشیائی که در یک اتاق قرار می‌دهید کمتر باشد، ظاهری گران‌قیمت‌تر خواهد داشت. به منظور رسیدن به یک ظاهر جذاب و شیک از سبکی ساده پیروی کنید و تعداد اشیا را کم کنید. اختصاص دادن فضای کافی به اجسام در دکوراسیون باعث هر چه بهتر دیده شدن آن‌ها می‌شود.

منبع : About