اگر در یک آپارتمان یا یک خانه‌ی پر سر و صدا زندگی می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که سر و صدای همسایه‌ها از دیوارها و سقف وارد خانه‌ی شما می‌شود. یا شاید هم آن‌ها سر و صدای شما را می‌شنوند و اذیت می‌شوند. با این‌که مشکلات صدا را می‌توان با عایق یا مصالح ساختمانی مخصوص کاهش صدا حل کرد، اما شاید این کار برای شما میسر نباشد و یا برای این کار دیگر دیر شده باشد. حتی اگر دسترسی به پشت دیوارها وجود ندارد و نمی‌توانید از این طریق مشکل را حل کنید، باز هم راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و صداهای مزاحم را به حداقل برسانید. چه این‌کار را به خاطر خودتان می‌کنید و چه به خاطر دیگران، تکنیک‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند دکوراسیون اتاق را طوری طراحی کنید که نقش عایق صوتی را ایفا کند.


پردهای سنگین و ضخیم

اگر پرده خانه‌ی شما کرکره‌ای از جنس چوب یا فلز است آن‌ها را با پرده پارچه‌ای در دکوراسیون عوض کنید. پارچه‌ی پرده باید ضخیم و سنگین مثلا مخمل باشد. پرده مدل پلیسه‌دار در مقایسه با پرده ساده اما با همان ضخامت پارچه، جذب صدا را دو یا سه برابر می‌کند.


استفاده از وسایل نرم

در هر قسمتی از دکوراسیون خانه که امکان دارد سعی کنید به جای وسایل سفت از وسایل نرم استفاده کنید. شاید نتوانید تمام وسایل سفت را از دکوراسیون حذف کنید،  اما می‌توانید صندلی سفت را با صندلی نرم‌تر عوض کنید یا به جای یک میز وسط سفت از یک میز تودوزی شده استفاده کنید. صدا در برخورد با سطوح سخت منعکس می‌شود پس اگر سطوح سخت را کم کنید می‌توانید میزان صدا را تا حد زیادی پایین بیاورید.


برای عایق صدا در دکوراسیون یک موکت ضخیم خریداری کنید و مطمئن شوید که زیر فرشی آن کیفیت بالایی دارد.

موکت و زیر فرشی ضخیم

صدا در برخورد با سطوح سخت بر می‌گردد اما جذب سطوح نرم می‌شود بنابراین اولین کاری که در دکوراسیون باید انجام دهید این است که یک موکت ضخیم خریداری کنید و مطمئن شوید که زیر فرشی آن کیفیت بالایی دارد. این موکت مقدار کمی از صدا را جذب می‌کند اما باز هم خوب است چون هنگام جا به جایی مبلمان سر و صدا ایجاد نمی‌شود. مثلا وقتی روی صندلی می‌نشینید و قدری جا به جا می‌شوید دیگر صدای اذیت کننده نخواهد داشت.

اگر موکت ضخیم دوست ندارید، می‌توانید به جای آن چند فرش روی هم بندازید تا به سبک و سیاق دلخواه خود برسید و در عین حال کمی از صدا را هم جذب کنید. برای مثال، می‌توانید یک فرش با طرح هندسی و بافت مسطح را روی یک فرش سیسل بیندازید که هم جلوه‌ی زیبایی دارد و هم به حل مشکل صدا کمک می‌کند.


آویزه‌های دیوار

بیشتر مردم تابلو‌های نقاشی و یا عکس به دیوارهای خانه‌های خود آویزان می‌کنند اما اگر قصد دارید صدایی که از اتاق خارج می‌شود را کم کنید، باید به جای آن‌ها در دیوار آویزهای پارچه‌ای به دیوار بزنید. استفاده از دیوار آویزها در دکوراسیون روشی بسیار خوب برای افزودن رنگ و طرح به فضا است و دیوار آویزها می‌توانند نقش عایق صوتی را هم بازی کنند. کارهای هنری برجسته بر روی دیوار یکی دیگر از گزینه‌ها برای بر طرف کردن مشکل صدا است که هم خلاقانه است و هم بسیار جالب. اگر نمی‌توانید از تابلوی نقاشی مورد علاقه‌ی خود دل بکنید، یک لایه فوم به پشت آن بچسبانید و بعد آن را به دیوار بزنید. شاید این کار به نظر بی اهمیت باشد اما کمک کننده است.

البته هیچ یک از این المان‌ها خانه را کاملا عایق صوتی نمی‌کند، اما به کارگیری ترکیبی از این آن‌ها در دکوراسیون خانه می‌تواند بسیاری از صدا‌های آزار دهنده را کم کند.


منبع : About