یکی از مهم‌ترین مصارف روغن‌های مطعر درمان اضطراب است. می‌توانید این روغن‌ها را بو کنید یا با استفاده از آن‌ها بدن خود را ماساژ دهید. مطالعه‌ای در بریتانیا بر روی بیماران روانی که از اختلالات اضطراب و افسردگی رنج می‌بردند نشان داد آروماتراپی به همراه ماساژ در طول شش ماه می‌تواند به درمان اضطراب کمک کرده و خلق و خو رابهتر کند.

استفاده از روغن‌های معطر برای درمان اضطراب نه تنها آرامش و حس تندرستی را افزایش می‌دهد، بلکه احتمال بروز استرس و بیماریی‌های مرتبط با اضطراب و عوارضی مثل اختلال در خواب، حساسیت‌، دیابت، آرتروز، بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد.


روغن‌های معطر در درمان اضطراب به چه شکل عمل می‌کنند

روغن‌های معطر حاوی عصاره‌های فعال گیاهی با غلظت بالا هستند و درمان اضطراب با روغن‌های معطر خیلی زود نتیجه می‌دهد. بر طبق مطالعه‌ای که دانشمندان انستیتو شیمی دارویی در دانشگاه وین آلمان انجام دادند، ترکیبات شفا بخش موجود در روغن‌های معطر را پنج دقیقه پس از استعمال آن‌ها روی پوست می‌توان در جریان خون مشاهده کرد. با این که روغن‌های معطر را می‌توان به صورت موضعی استفاده کرد، اما آروماتراپی یا همان استنشاق روغن‌های معطر بیشترین تاثیر را در درمان اضطراب دارد.

هنگامی که یک روغن معطر را بو می‌کنید سلول‌های بینی مولکول‌های رایحه آن را دریافت می‌کنند و سیگنال‌هایی رابه دستگاه لیمبیک مغز می‌فرستند. دستگاه لیمبیک فرمانروای عواطف است و به همین دلیل است که بو کردن برخی از روغن‌های معطر جرقه‌ی احساساتی چون حس آرامش، لذت، رضایت و هیجان را می‌زند.

دستگاه لیمبیک علاوه بر این‌که احساسات را بر می‌انگیزد، به بخش‌هایی از مغز که مسئول کنترل فشار خون، ضربان قلب، تنفس، حافظه، میزان استرس و تعادل هورمون‌ها هستند ارتباط دارد. تغذیه‌ی دستگاه لیمبیک با روغن‌های معطر شفا بخش باعث تعادل عواطف و عملکردهایی است که این دستگاه مسئول کنترل آن‌ها است می‌شود.


از دستگاه بخور آروماتراپی برای انتشار رایحه‌ی روغن در اتاق جهت درمان اظطراب استفاده کنید.

روش‌های آروماتراپی

با روش‌های زیادی می‌توان از روغن‌های معطر با هدف درمانی بهره برد. استفاده از شمع‌های معطر و باکیفیت یکی از این روش‌هایی است که محبوبیت بسیار زیادی دارد. اما روش‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید از روغن‌های معطر برای درمان اضطراب از طریق آروماتراپی استفاده کنید:

  • از دستگاه بخور آروماتراپی برای انتشار رایحه‌ی روغن در اتاق استفاده کنید.
  • چند قطره روغن معطر روی دست بریزید و و دست‌ها را به هم بمالید تا روغن گرم شود. بعد دست‌ها را جلوی بینی بگیرید و بو کنید. روش دیگر این است که چند قطره روغن روی یک تکه پنبه بریزید و آن را دربینی خود قرار دهید یا این که یک قطره روغن به زیر بینی خود بمالید.
  • روغن‌های معطر را با یک روغن حامل بی بو مثل روغن بادام یا یک لوسیون بدن بی بو ترکیب کنید و به بدن خود بمالید.
  • حمام گرم به اضافه‌ی چند قطره روغن معطر در وان یکی از بهترین راه‌های بدست آوردن آرامش است که در عین حال لذت بخش و شفا بخش است.

در استفاده از روغن‌های مطعر برای درمان اضطراب افراط نکنید

چندی پیش مطالعه‌ای در مورد تاثیر میزان روغن‌های معطر روی درمان اضطراب صورت گرفت و در ژورنال قلب و عروق اروپا منتشر شد. در این مطالعه صد جوان غیر سیگاری در یک اتاق با استفاده از یک دستگاه آروماتراپی به مدت یک ساعت در معرض رایحه‌ی روغن معطر ترنج قرار گرفتند و پس از آن شاخصه‌های اضطراب مثل ضربان قلب و فشار خون در این افراد اندازه‌گیری شد.
پس از 15 تا 60 دقیقه از شروع قرار گیری در معرض رایحه‌ی ترنج، نتایج نشان از کاهش فشار خون و ضربان قلب در این افراد داشت. نتایج به دست آمده حاکی از این است که یک ساعت قرار گیری در معرض رایحه‌ی روغن معطر در کاهش ضربان قلب و فشار خون و در نتیجه درمان اضطراب موثر است. پس افراط نکنید چون قرار گیری در معرض رایحه بیش از یک ساعت نتیجه را بهتر نمی‌کند و حتی ممکن است با تحریک بیش از حد شما نتیجه‌ی عکس به دنبال داشته باشد.

اگر یک روغن معطر روحیه‌ی شما را بالا می‌برد به احتمال زیاد همان روغن برای درمان اضطراب شما مفید است.

کدام روغن معطر برای درمان اضطراب شما مناسب است

احساساتی که روغن‌های معطر بر می‌انگیزند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر یک روغن معطر روحیه‌ی شما را بالا می‌برد به احتمال زیاد همان روغن برای درمان اضطراب شما مفید است. پنج روغن معطر رایج برای درمان اضطراب عبارتند از:

مریم گلی

محققین کره‌ای تحقیقی انجام دادند که نشان داد روغن معطر مریم گلی دارای خواص ضد افسردگی و درمان اضطراب بوده که برای موقعیت‌های پر استرس مفید است. هم‌چنین مشخص شد که مریم گلی برای درمان اضطراب در زنان ممکن است حتی از اسطوخودوس هم قوی‌تر باشد.

ترنج

ترنج از خانواده‌ی مرکبات بوده و تازه و نشاط بخش است. نتایج یک مطالعه نشان داد حتی هفته‌ای ده دقیقه استنشاق روغن باعث کاهش چشمگیر فشار خون و ضربان قلب شده و در عین حال به تعادل سیستم اعصاب و درمان اضطراب کمک می‌کند. در این مطالعه از معلمین دوره‌ی ابتدایی که مشخص شده بود در حین کار استرس دارند استفاده شد.

سنبل ختایی

نام انگلیسی این گیاه آنجلیکا است که از کلمه‌ی آنجل به معنی  فرشته گرفته شده است. افسانه‌های محلی از این حکایت دارد که در دوره‌ی شیوع طاعون فرشته‌ای نزد یک راهب می‌آید و خواص شفا بخش این گیاه را برای او آشکار می‌کند.
مطالعه‌ای بر روی چند موش آزمایشگاهی صورت گرفت که هدف آن مقایسه‌ی اثرات روغن معطر سنبل خطایی و یک داروی ضد اضطراب به نام دیازپام بود. نتیجه‌ی این آزمایشات این بود که سنبل ختایی و دیازپام هر دو در درمان اضطراب موثرند.  مهم‌ترین یافته‌ی این مطالعه این بود که سنبل ختایی نه تنها به اندازه‌ی داروی دیازپام در درمان اضطراب موثر است، بلکه طبیعی بوده و عوارض جانبی ندارد.

همه‌ی روغن‌های معطر که از مرکبات به دست می‌آیند نشاط آور بوده و برای درمان اضطراب و افسردگی موثر هستند.

پرتقال

همه‌ی روغن‌های معطر که از مرکبات به دست می‌آیند نشاط آور بوده و برای درمان اضطراب و افسردگی موثر هستند اما تحقیقات دانشکده‌ی پزشکیMie نشان داد بیمارانی که از افسردگی رنج می‌بردند پس از انجام آروماتراپی با روغن معطر مرکبات مثل پرتقال ، به دوز کمتری از داروهای ضد افسردگی نیاز پیدا کردند.

اسطوخودوس

شاید هیچ روغن معطری به اندازه‌ی روغن اسطوخودوس محبوبیت و کابردهای گوناگون نداشته باشد. روغن اسطوخودوس آرام بخشی بسیار عالی است و برای سلامتی قلب و سلامت عمومی بدن مفید است. مطالعات زیادی بر روی این روغن معطر صورت گرفته که تاثیر آن را بر روی استرس، افسردگی و درمان اضطراب به اثبات رسانده است.

نتایج یک مطالعه نشان داد آروماتراپی با روغن معطر اسطوخودوس باعث کاهش کورتیزول می‌شود. کورتیزول نقش اصلی در سلامت سیستم قلبی عروقی بازی می‌کند و روی نحوه‌ی واکنش بدن به استرس بسیار تعین کننده است. محققین به این نتیجه رسیدند که آروماتراپی با روغن اسطوخودوس خاصیت آرام بخشی دارد و تاثیرات بسیار مفیدی بر روی شریان‌های کرونری دارد. روغن معطر اسطوخودوس جایگزینی مناسب برای داروهای درمان اضطراب است. محققین تاثیر اسطوخودوس را بر اضطراب فراگیر مورد بررسی قرار دادند. معلوم شد مصرف کپسول روغن معطر اسطوخودوس به مدت شش هفته در مقایسه با داروی قوی لورازپام اثر بیشتری بر روی اضطراب فراگیر دارد.

نظر چند کارشناس در خصوص استفاده از روغن‌های معطر در درمان اضطراب

حال که با انواع روغن‌های معطر برای درمان اضطراب آشنا شدیم، وقت آن رسیده که یا رویکردی تجربی آن‌ها بپردازیم. نظر چند کارشناس در مورد روش‌های موثر برای استفاده از روغن‌های معطر در درمان اضطراب را جویا شدیم که در این‌جا توصیه‌های آن‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.

تاثیر روغن‌های معطری چون ترنج، ریحان، مریم گلی، علف لیمو و یلانگ یلانگ برای درمان اضطراب اثبات شده است.

میترا شیرمحمدی

متخصص تغذیه و موسس وب سایت Nutritionist.com

«روغن‌های معطر تاثیر زیادی بر روی خلق و خو، احساسات و رفتار ما دارند. تاثیر روغن‌های معطری چون ترنج، ریحان، مریم گلی، کندر، اسطوخودوس، مرزنجوش، علف لیمو و یلانگ یلانگ بر روی اضطراب به اثبات رسیده است.»

آودری «کریستی» مکلاگین

پرستار و پزشک‌یار بالینی، wholebeingRN.com

کریستی با گروه‌های سنی مختلف کودکان و بزرگ سالان کار می‌کند. کار او کمک به این افراد برای کاهش و درمان اضطراب به دلایل مختلف از جمله ترس از پرواز است. با این‌‌که روش‌های استفاده از روغن‌های معطر با هم تفاوت دارد اما کریستی می‌گوید: «بر اساس وضعیت خاص هر بیمار ممکن است چندین روش مختلف مورد استفاده قرار گیرد، از استعمال موضعی گرفته تا آروماتیک و ماساژ با روغن‌های معطر.»

وال سیلور

مربی سلامت عمومی، holistic-mindbody-healing.com

وال علاقه‌ی زیادی به استفاده از روغن‌های معطر برای درمان اضطراب دارد. او می‌گوید: «روغن معطر مورد علاقه‌ی من برای درمان اضطراب و استرس اسطوخودوس است. البته رز هم خیلی خوب و در عین حال زیبا است. همین که چند قطره از این روغن را روی کف دست‌هایم می‌ریزم و بعد جلوی بینی‌ام می‌آورم و بو می‌کنم آرام می‌گیرم. وقتی در حین کار احساس استرس، خستگی و اضطراب می‌کنم تنها کاری که می‌کنم بو کردن روغن معطر است.»

آموزش‌هایی برای انتخاب کدام روغن معطر متناسب با نیازهای خاص افراد و درمان اضطراب وجود دارد.

نانسی ایلمن

متخصص انرژی درمانی گیاهی، about.me/nancyillman

نانسی فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد است و پیش از این شغل او وکالت بود و در حال حاضر کار او کمک به مراجعین برای داشتن یک زندگی سالم و شاد است. او عصرهای چهارشنبه در شهر تاکوا پارک کلاس کنترل خلق و خو برگزار می‌کند و در آن افراد می‌آموزند برای نیازهای خاص خود از کدام روغن معطر استفاده کنند.
او علاقه‌ی زیادی به علف «خس‌خس» دارد. این علف در هایتی یافت می‌شود و اغلب در عطر‌های مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. «خس‌خس» به او و بیمارانش در مبارزه با افکار منفی بسیار کمک کرده است.

مری وای لمل

کارشناس تبلیغات، تهیه کننده و مدیر، about.me/marie_lemelle

مری در زمینه‌ی کسب و کار بسیار موفق بوده و به خوبی از پس رسیدگی به مراجعین و زندگی پر مشغله‌ی خود بر می‌آید.
او می‌گوید: «هیچ وقت بدون عرق نعناع از خانه بیرون نمی‌روم. تاثیر فوری آن در رفع بسیاری از ناراحتی‌ها مرا معتاد خود کرده است. کمی از این عصاره را روی کف دستم می‌ریزم، دست‌هایم را به هم می‌مالم و بعد جلوی بینی و دهانم می‌گیرم و بو می‌کنم تا احساس اضطراب از بین برود. در حین رانندگی  شیشه‌ی آن را جلوی بینی‌ام می‌گیرم و نفس عمیق می‌کشم. این عصاره برای اضطراب، حملات عصبی، ضعف، حالت تهوع، حساسیت‌ها، شوره‌ی بدن حیوانات خانگی، بیماری حرکتی مثل دریا زدگی و ترس از پرواز بسیار موثر است.»

شارون دیکی

مربی سلامت، myreasony.net

شارون هر روز از روغن‌های معطر برای کاهش و درمان اضطراب استفاده می‌کند و این کار را به دو روش انجام می‌دهد. او می‌گوید: «من روغن معطر را مستقیما به پوستم می‌مالم یا این که آن را با آب ترکیب می‌کنم و در یک شیشه می‌ریزم و به صورت اسپری استفاده می‌کنم.»

روغن‌های یاسمن و اسطوخودوس برای کاهش و درمان اضطراب معجزه می‌کند.

لوئیس هریسون

درمان‌گر و مالک سالن سونا و جکوزی، www.TheCatskillsbedandBreakfast.com

لوئیس به مدت سی سال با روغن‌های معطر سر و کار داشته است و در سالن سونا و جکوزی خود از یک نوع روغن معطر ترکیبی که خود به دست آورده استفاده می‌کند. او می‌گوید: «ترکیبی از روغن‌های یاسمن و اسطوخودوس برای کاهش و درمان اضطراب معجزه می‌کند. ما از این ترکیب در جکوزی و خشبو‌کننده‌های هوا ا استفاده می کنیم.»

مادلین گیون

متخصص تغذیه، madelinenutrition.com

مادلین یک متخصص تغذیه است و خود از مصرف کنندگان روغن‌های معطر است. هم‌چنین نحوه‌ی استفاده از این روغن‌ها را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهد و در کار توزیع آن‌ها هم دستی دارد. او می‌گوید: «اولین و مهم‌ترین دلیل علاقه‌ی من به روغن‌های معطر این است که همیشه دوست داشته‌ام به جنگ اضطراب بروم.»
روغن معطر مورد علاقه‌ی او چوب سدر است. او در ادامه می‌گوید «پیش از خواب روغن معطر سدر را به پاهای خود بمالید. این روغن دارای ترکیباتی به نام سسکوئی‌ترپن است که وقتی در هوا منتشر می‌شود جو  آرام بخشی را ایجاد می‌کند.»

والری بنیس

آروماتراپیست، www.essenceofvali.com

والری برای مشتریان خود روغن‌های ترکیبی سفارشی می‌سازد. او نام و مشخصات مشتریان و همین‌طور فرمول ترکیبی برای آن‌ها را در یک دفتر ثبت می‌کند.
او می‌گوید «سه روغن مورد علاقه‌ی من برای درمان اضطراب عبارتند از چوب سدر، چوب بلسان بنفش و صنوبر. این روغن ‌ها در هنگام اضطراب معجزه می‌کنند. آن‌ها را در یک روغن حامل ترکیب کنید و با استفاده از این ترکیب پاها را ماساژ دهید. حمام کردن در آب معطر شده با این روغن‌ها و استفاده از آروماتراپی نیز تا حد زیادی اضطراب را کاهش می‌دهد.» هم‌چنین والری توصیه می‌کند اگر می‌خواهید خواب راحتی داشته باشید، یک قطره روغن معطر مورد علاقه‌ی خود را به گوشه‌ی بالش خود بچکانید.

متخصصان توصیه می‌کنند برای بهبود عملکرد قلب، کاهش و درمان اضطراب از روغن‌های معطر استفاده کنید.

دنیس بارون

مربی سلامت و استاد تکنیک ریکی، Aayurvedaformodernliving.com

دنیس کارشناس سبک زندگی، مربی سلامت و نویسنده‌ی کتاب «تغذیه، شفا و کشف» است. او برای درمان اضطراب و افسردگی خواهرش به روغن‌های معطر علاقه‌مند شد.
دنیس برای مراجعین و دوستانش از انواع روغن‌ها استفاده می‌کند اما می‌گوید «شاید یک روغن حال من را خوب کند اما روی فرد دیگر تاثیری نداشته باشد. برای استفاده از این روغن‌ها باید فصل را هم مد نظر داشت.»

تونی دویانگ، اپلیکیشن Hello Heart

مشاور بازاریابی دیجیتال و Growth Hacking

تونی روغن‌های معطر و جدیدترین نوآوری در اپلیکیشن Hello Heart بر روی آیفون و اپل واچ را در هم می‌آمیزد. او می‌گوید «ما در Hello Heart در مورد استفاده‌ از روش‌های غیر دارویی برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند تحقیق می‌کنیم. هدف ما استفاده از غذا، ورزش و حتی روغن‌های معطر برای درمان است.»
تونی توصیه می‌کند از خواص کاهش دهنده و  درمان اضطراب  این روغن‌ها برای بهبود عملکرد قلب استفاده کنید. او می‌گوید «همراه یک پماد با پایه‌ی روغن نارگیل، روغن‌های معطر را به نقاط بازتابی بدن که به قلب ارتباط دارند مثل کف پای چپ و انگشت حلقه‌ی دست چپ بمالید.»