انتخاب  کفپوش چوبی برای اتاق آن قدرها هم کار ساده‌ای نیست. چطور باید نصب شود؟ چطور باید از آن نگهداری کرد؟ در این مطلب می‌خواهیم به شما در انتخاب و خرید پارکت مناسب به‌عنوان کفپوش چوبی کمک کنیم.


چرا کف خانه را پارکت کنیم

کفپوش چوب طبیعی حس و حالی گرم به فضا می‌دهد همین طور یک المان تزئینی و با ارزش است که دکوراسیون خانه را کاملا تغییر می‌دهد. کفپوش‌های پارکت در طرح‌ها، شکل‌ها و بافت‌های مختلف وجود دارند. تنها کاری که باید بکنید این است که با دقت زیاد کفپوش پارکت مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و خانه‌ی خود را به محیطی زیبا تبدیل کنید.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که کفپوش پارکت موجودی زنده و با ارزش است. کفپوش پارکت ویژگی‌های دیگر نیز دارد:


یک بار پول می‌دهید و یک عمر راحتید

اگر از کفپوش پارکت به خوبی مراقبت کنید به مرور زمان زیباتر می‌شود. این نوع کفپوش زیاد عمر می‌کند و اغلب می‌توان آن را بازسازی و تعمیر کرد و بسیار شیک است.


 راحت است

وقتی در خانه هستیم هیچ چیز به اندازه‌ی وجود چوب آرامش بخش نیست. کفپوش پارکت بهترین راه برای بهره‌گیری از چوب در خانه است. بافت پارکت، رنگ‌ها و طرح‌های متنوع آن و همین طور حس خاصی که از پا برهنه راه رفتن روی آن به انسان دست می‌دهد، همه و همه احساس تندرستی و بزرگی فضا را به شما هدیه می‌دهد.


یکی از خوبی‌های کفپوش پارکت این است که به راحتی تمیز می‌شود.

نگهداری از آن راحت است

یکی از خوبی‌های کفپوش پارکت این است که کثیفی در آن گیر نمی‌کند و تنها کاری که برای تمیز کردن آن باید انجام دهید این است که آن را گردگیری کنید.


بی‌ضرر است

کفپوش پارکت محصولی طبیعی بوده و خطری برای سلامتی ندارد. پارکت بر خلاف بسیاری دیگر از انواع کفپوش فرمالدهید آزاد نمی‌کند در نتیجه کیفیت هوای داخل خانه بهتر و خطر حساسیت‌های ناشی از گرد و خاک کمتر خواهد بود.


تنوع زیادی دارد

پارکت از چوب‌های مختلفی ساخته شده و به شکل‌های گوناگونی پرداخت می‌شود و همین‌طور اندازه‌های مختلفی دارد و همین دست شما را در انتخاب باز می‌گذارد.


برای انتخاب پارکت مناسب باید سه نکته را مد نظر داشته باشید

  • پارکت را بر اساس دکوراسیون کلی اتاق انتخاب کنید. پارکت طرح‌، شکل و رنگ‌های مختلفی دارد که عبارتند از خاکستری، سفید، دودی، طبیعی، شکل دار، روستایی، پرداخت روغنی، پرداخت لاک الکل و برس خورده. نوع پرداخت پارکت باید طوری باشد که بتواند در مقابل پا خوردن ظاهر خود را حفظ کند. هم‌چنین در انتخاب نوع پرداخت پارکت باید مشخص شود که قرار است با کفش، دمپایی و یا پا برهنه روی آن را ه بروید. حساسیت و ظرافت پرداخت‌های پارکت متفاوت است.
  • روش نصب پارکت را بر اساس وضعیت فعلی کف اتاق تعیین کنید. آیا می‌خواهید تخته کوب کنید، روی کف سیمانی نصب کنید یا روی سطح فعلی یا سیستم گرمایش از کف قرار دهید. این به شما کمک می‌کند تا نوع مناسب پارکت را انتخاب کنید. محل نصب پارکت را هم مد نظر قرار دهید. آیا اتاق مورد نظر نمور و مرطوب یا خشک است؟ پاسخ به این سوال کمک می‌کند روش نصب و جنس چوب پارکت را به درستی انتخاب کنید.
  • ببینید چقدر می‌خواهید پول پرداخت کنید و این نکته را هم مد نظر داشته باشید که انتخاب کفپوش پارکت یک سرمایه گذاری بلند مدت است.