به دلیل گرما و جذابیت پارکت، این نوع کفپوش از محبوب‌ترین المان‌های دکوراسیون داخلی خانه تلقی می‌شوند. اما بهتر است در زمان انتخاب پارکت و طراحی دکوراسیون اتاق، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

یکپارچگی

از آن‌جایی که این روزها بیشتر خانه‌ها آشپزخانه‌‌های اپن دارند، باید در انتخاب طرح پارکت کمی وسواس به خرج داد. از به وجود آمدن درز بین اتاق‌ها با کمک الوارهای طبیعی جلوگیری کنید. یکپارچه بودن پارکت آن را زیباتر و نظافتش را ساده‌تر می‌کند.

از فرش استفاده کنید

چوب نرمی موکت را ندارد، اما به‌سختی سرامیک هم نیست. ماندن جای پا و صدای پا روی زمین می‌تواند در دراز مدت آزار دهنده باشد، برای افزایش راحتی محیط در قسمت‌های مختلف از فرش استفاده کنید. استفاده از فرش روی پارکت هم‌چنین به محکم شدن جای مبلمان کمک کرده و به آن‌ها نظم می‌دهد.

انتخاب سبک

پارکت در خانه‌های سنتی با همه چیز در دکوراسیون داخلی هماهنگ می‌شود، اما امروزه ما در خانه‌های خود تجهیزات مدرن و شیک داریم که البته با چوب تضاد جالبی ایجاد می‌کنند. برای افزایش این تضاد از کابینت چوبی، یراق ساده و مدرن و نورپردازی کمک بگیرید.

ست نکنید

از این‌که تمام وسایل چوبی خانه را با رنگ چوب پارکت ست کنید دوری کنید. در طراحی دکوراسیون مدرن به‌ عمد از بافت‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود تا دکوراسیون داخلی خانه طوری به‌نظر بیاید که انگار طی مدت زمان طولانی چیده شده است. یک میز نهارخوری از جنس تنه‌ی درخت روی یک پارکت خاکستری عالی می‌شود.

در دکوراسیون داخلی برای ایجاد تضاد با سطوح سفت، از پوست گوسفند یا پشم در کنار پنجره یا وسط اتاق استفاده کنید.

استفاده از بافت‌های نرم

وزن بصری و زمختی چوب را با پارچه‌های نرم و فرش متعادل کنید. برای ایجاد تضاد با سطوح سفت، از پوست گوسفند یا پشم در کنار پنجره یا وسط اتاق استفاده کنید. آباژورهای شیشه‌ای یا لامپ‌ها و چوب پرده‌های متالیک نیز به ایجاد آرامش و نرم شدن فضای اتاق خواب کمک می‌کنند.

نور را بازگردانید

در خانه‌ای که پارکت تیره دارد، نور را به کمککابینت روشن، دیوارهای سفید یا فرش‌های الگو دار به خانه باز گردانید. در همین حال اجازه بدهید نور طبیعی از بین قفسه‌ها به داخل خانه نفوذ کند تا نمای رنگی جالبی از دکوراسیون داخلی در خانه داشته باشید.

پارکت خنثی

با پارکتی که ته رنگ قرمز یا زرد ندارند به‌عنوان المانی خنثی از دکوراسیون رفتار کنید روی آن مبلمان و فرش مورد علاقه‌ی‌تان را قرار دهید. 

استفاده از چند لایه رنگ

با استفاده از چند لایه رنگ در دکوراسیون داخلی کاری کنید پارکت کمتر به چشم بیاید. لایه‌های رنگ را برای مثال می‌توانید در پیشخوان و صندلی‌های جلوی آن استفاده کنید تا پارکت  آشپزخانه کمتر به چشم بیاید. هم‌چنین برای پوشاندن کفپوش و دیوارهای خراب نیز می‌توانید از این روش استفاده کنید.

منبع : Bhg