این روزها با افزایش علایق مردم به داشتن بدن‌هایی متناسب، تعداد کسانی که برای تناسب اندام و حفظ سلامت ورزش می‌کنند افزایش یافته است و تولیدکنندگان کفش ورزشی هم بازار خوبی پیدا کرده‌اند. از آن‌جایی که استفاده از کفش ورزشی هنگام ورزش ضروری است و فشار زیادی به کفش ورزشی وارد می‌شود، معمولا زودتر از انواع دیگر کفش آسیب می‌بیند. کفش ورزشی معمولا ارزان نیست و به همین دلیل در این مطلب روش‌هایی را آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید عمر کفش ورزشی را افزایش دهید.

سعی کنید از دو جفت کفش ورزشی استفاده کنید

احتمالا چند جفت کفش پاشنه بلند یا رسمی دارید، پس چه دلیلی دارد که دو جفت کفش ورزشی نداشته باشید؟ استفاده‌ی نوبتی از کفش ورزشی باعث دو برابر شدن عمر آن می‌شود. حتی بهتر است دو نوع کفش ورزشی داشته باشید مثلا یک جفت کفش ورزشی مخصوص پیاده‌روی و یک جفت کفش ورزشی مخصوص فوتبال. 
وقتی که از دو یا چند جفت کفش ورزشی به صورت تناوبی استفاده کنید، عمر هر کدام از آن‌ها چند برابر خواهد شد. بافت اسفنجی درون کفش ورزشینیز مانند انسان‌ها احتیاج به استراحت دارد و چند روز استراحت باعث خواهد شد که این بافت اسفنجی به حالت و شرایط اولیه خود بازگردد.

بدون استفاده از حرارت کفش‌های خود را خشک کنید

با این‌که کسی دوست ندارد پای خود را وارد کفش‌های خیس کند، کفش‌های نم دار مکان مناسبی برای رشد میکروب‌هایی است که باعث بوی بد کفش می‌شوند. از آن‌جایی که گرما می‌تواند به کفش ورزشی شما صدمه بزند، بعد از خیس شدن کفش ورزشی در یک روز بارانی هرگز از گرما برای خشک کردن آن استفاده نکنید. بهتر است کفش ورزشی را با استفاده از قرار دادن مقداری روزنامه در داخل آن خشک کنید. هر چند ساعت یک بار روزنامه‌ها را عوض کنید تا زودتر آب کفش ورزشی جذب شود.

برای تمیز کردن قسمت بیرونی کفش ورزشی بهتر است از اسپری‌ یا محلول تمیز کننده کفش ورزشی استفاده کنید.

کفش‌ها را تنها به صورت خشک تمیز کنید

کفش ورزشی خود را داخل ماشین لباسشویی نیاندازید. خیس کردن کفش ورزشی کمک زیادی به تمیز شدن لایه بیرونی کفش شما نخواهد کرد. برای تمیز کردن قسمت بیرونی کفش ورزشی بهتر است از اسپری‌ یا محلول تمیز کننده کفش ورزشی استفاده کنید. مقداری از این اسپری یا محلول را به کفش ورزشی مالیده و با استفاده از یک مسواک کهنه، کثیفی کفش را پاک کنید. برای تمیز کردن داخل کفش ورزشی از پودرهای تمیز کننده، جوش شیرین یا دیگر بوگیرهای خشک استفاده کنید.

کفش‌های‌تان را تعمیر کنید

آیا ککفش ورزشی شما پاره شده‌ است؟ قبل از این که آن‌ها را دور بیاندازید میزان صدمه‌ای که به کفش ورزشی وارد شده است را برآورد کنید و به فکر تعمیر آن‌ها باشید. می‌توانید به یک کفاش خبره مراجعه کنید و تعمیر کف و قسمت بالای کفش ورزشی خود را به او واگذار کنید. با این کار کفش ورزشی عمر بسیار بیشتری خواهند داشت.

از کفش‌های ورزشی خود صرفا برای ورزش استفاده کنید

برای همه ما پیش آمده است که از کفش ورزشی خود برای اهدافی غیر از ورزش نیز استفاده کرده‌ایم. این کار باعث کاهش عمر کفش ورزشی می‌شود، زیرا این کفش‌ها تنها برای ورزشی خاص طراحی شده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید که کفش ورزشی شما عمر کافی داشته باشد به محض خروج از باشگاه ورزشی از کفش‌های دیگری استفاده کنید. اگر کفش ورزشی مخصوص دوومیدانی خریده‌اید تنها از آن‌ها برای پیاده‌روی و دویدن استفاده کنید.

برای باز کردن بند کفش  و درآوردن آن عجله نکنید

آیا از روش‌های درستی برای باز کردن بند کفش استفاده می‌کنید؟ بله درست است روش‌های درست و اشتباهی برای درآوردن کفش وجود دارد. با فشار دادن پاشنه کفش و پرت کردن آن‌ها بدون باز کردن بندها می توانید خیلی سریع کفش ورزشی خود را از پا در بیاورید و در زمان خود صرفه جویی کنید. اما باید توجه داشته باشید که با این کار به کفش ورزشی خود صدمه زده و عمر آن‌ها را کاهش می‌دهید. برای جلوگیری از کشیده شدن یا تا شدن کفش ورزشی خود بهتر است کمی بیشتر وقت بگذارید و با دست بندها را باز کرده و کفش ورزشی را از پای‌تان دربیاورید.

منبع : Shape