بنابر یافته‌های اخیر دانشمندان چینی، طب سوزنی می‌تواند روند از دست دادن حافظه در افرادی که هنوز دچار زوال مغزی نشده‌اند را کاهش دهد.
 برخی از دانشمندان معتقدند اگرچه هنوز هیچ‌گونه اثبات علمی برای توقف یا کاهش روند از دست دادن حافظه توسط طب سوزنی وجود ندارد، اما اگر این بیماری ناشی از زوال مغزی نباشد، طب سوزنی ممکن است بتواند به کاهش روند پیشرفت بیماری و از دست رفتن حافظه کمک کند. اما برخی دیگر پزشکان از ابراز نظر در این باره خودداری کرده و معتقدند که هنوز بسیار زود است تا چنین ادعایی را مورد پذیرش قرار دهیم.
در پنج مورد از تحقیقات اخیر که در چین به منظور اثبات تاثیر مثبت طب سوزنی بر روی کاهش روند از دست رفتن حافظه انجام پذیرفت، ششصد بیمار مبتلا به بیماری کاهش شناختی سطح متوسط (Mild cognitive impairment) مورد مطالعه قرار گرفتند. کاهش شناختی سطح متوسط یکی از انواع بیماری‌های از دست رفت حافظه (Memory loss)  است که از آن به عنوان مقدمه ای برای از دست دادن حافظه یاد می‌شود.
در این تحقیقات که با هدف بررسی تأثیر طب سوزنی بر کاهش روند پیشرفت بیماری از دست رفتن حافظه در چین انجام پذیرفت، تاثیر مثبت معالجه به روش طب سوزنی یا مصرف دارو به همراه طب سوزنی نسبت به روش درمان دارویی مورد مقایسه قرار گرفتند. پس از پایان دوره‌ی درمان از شرکت‌کنندگان در این  تحقیق آزمونی گرفته شد تا توانایی‌های ذهنی آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد. نتایج حاکی از این بود آن دسته از افرادی که برای معالجه خود از طب سوزنی بهره گرفتند نسبت به کسانی که تنها از روش درمان دارویی استفاده کردند امتیاز بالاتری را کسب کردند. اما افرادی که در معالجه خود از طب سوزنی نیز به همراه درمان دارویی بهره گرفتند، بالاترین امتیازات را کسب کردند. از عوارض جانبی طب سوزنی غش کردن و خونریزی ملایم از نقاط ورود سوزن در بدن است. برای عوارض درمان دارویی نیز می‌توان تهوع، یبوست و سردرد خفیف را نام برد. بعضی محققین معتقند علی‌رغم اعتقاد به مفید بودن طب سوزنی نمی‌توان به نتایج کلی بدست آمده در این تحقیقات اعتماد کرد و احتمالا نتایج مثبت به دست آمده در این تحقیق می‌تواند ناشی از تلقین باشد.
نتایج بدست آمده در این تحقیقات بسیار دلگرم کننده است، اما برای درک بیشتر تاثیر طب سوزنی باید تحقیقات خود را بیشتر کنیم و به طراحی آزمون‌های گسترده‌تر و دقیق‌تری بپردازیم.
می‌توان تصور کرد طب سوزنی در افزایش سطح هوشیاری و توجه و حافظه تاثیر مثبت داشته باشد، اما این تحقیقات کامل نیستند و برای اثبات این نظریه باید تحقیقات بیشتری را انجام داد.

منبع : Webmd