هنر المانی از دکوراسیون داخلی است که می‌تواند همراه خود رنگ، بافت و طرح را برای محیط به ارمغان بیاورد. می‌توانید از اثر هنری به‌عنوان یکی از جاذبه‌های دکوراسیون داخلی یا نقطه‌ی کانونی آن استفاده کنید و باقی دکوراسیون داخلی را بر اساس آن بچینید. در این مطلب نکاتی در خصوص استفاده از آثار هنری در دکوراسیون داخلی آورده‌ایم که می‌توانید آن‌ها برای انتخاب تابلویی مناسب و استفاده از آن بهره بگیرید. 

  • آثار هنری را بخرید که دوست دارید. این‌که ارزش مادی اثر هنری که برای خانه می‌خرید زیاد است یا خیر مهم نیست. چیزی را خریداری کنید که هر روز از دیدن آن لذت می برید. یادتان باشد تابلو باید چیزی باشد که شما آن را دوست دارید.
  • هنرهای مختلف را دکوراسیون داخلی خانه به کار ببرید. چرا همیشه تابلو انتخاب کنیم؟ هنری را انتخاب کنید که مناسب فضای خانه‌ی شماست. تابلوی نقاشی فضای گسترده‌ای از اتاق را اشغال می‌کنند در حالی که مجسمه به عمق فضای اتاق اضافه می‌کنند. آثار هنری که ترکیبی از هنر‌های بصری در آن‌ها به کا رفته، بافت یا ترکیبی از عناصر بصری را به نمایش می گذارند و گزینه‌های خوبی برای دکوراسیون داخلی منزل هستند. باید ببینید کدام اثر هنری بیشترین تاثیر را در دکوراسیون داخلی منزل‌تان خواهد داشت؟
  • از آثار هنری که اطراف‌تان است انتخاب کنید: بیرون از منزل بروید و آثاری که اطراف‌تان به نمایش گذاشته شده را ببینید. آثار هنری اصلی در جاهای زیادی از کافی شاپ و دانشگاه‌ها گرفته تا گالری‌ها و رستوران‌ها پیدا می‌شوند. اگر نمی توانید آثار هنری اصلی پیدا کنید که سایز مناسب داشته و رنگ های خوبی در آن‌ها بکار رفته باشد، می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید و چیزی که دنبالش هستید را پیدا کنید.
  • اندازه‌ی مناسب انتخاب کنید: ابعاد دیوار اتاق‌تان را اندازه بگیرید و عکسی از اتاق‌تان همراه خود داشته باشید. با این روش وقتی بیرون از منزل و در حال دیدن آثار هنری هستید با داشتن عکس ایده بهتری از فضای خانه خواهید داشت و می‌توانید تصور کنید اثر هنری که انتخاب کردید چطور به نظر خواهد آمد.

با استفاده از چند تکه اثر هنری دکوراسیون داخلی را کامل کنید.

  • نقطه‌ی کانونی چیست؟ در یک اتاق ممکن است بیش از یک نقطه وجود داشته باشد که توجه شما را به خود جلب می‌کند. آیا می‌خواهید از اثر هنری به‌عنوان نقطه‌ی کانونی دکوراسیون داخلی استفاده کنید؟ یا این‌که می‌خواهید با استفاده از چند تکه اثر هنری دکوراسیون داخلی را کامل کنید؟ البته یادتان باشد که با استفاده‌ی بیش از حد از وسایل تزئینی خیلی اتاق را شلوغ نکنید تا ظاهری درهم و نامرتب داشته باشد.
  • انتخاب رنگ: آثار هنری را انتخاب کنید که با رنگ‌های دکوراسیون داخلی خانه هارمونی داشته باشد. یک اثر هنری با رنگ‌های متضاد یا مکمل وسایل خانه، تاثیر خوبی  بر فضای خانه‌ی شما خواهد داشت. با در نظرگرفتن رنگ دیوار، مبلمان، کوسن، روکش مبلمان و پرده می‌توانید ترکیب رنگی که به‌دنبالش بودید خلق کنید.
  •  محتوای اثر هنری: اثر هنری چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا خطوط موج دار در نقاشی، بازتابی از میز وسط منحنی شکل شما است؟ آیا مدل اثاثیه منزل شما منعکس کننده‌ی موضوع نقاشی است؟ با توجه به حس و اشکال موجود در اثر هنری، تصاویری را انتخاب کنید که با وسایل منزل هماهنگی داشته باشد.
  • تضاد: البته همیشه نیازی نیست که در دکوراسیون داخلی سنتی از آثار هنری سنتی استفاده کنیم تا همه چیز ست شود. یک اثر معاصر و جذاب در یک اتاق نشیمن سنتی بیشتر به چشم می‌آید. گاهی اوقات تناقض می‌تواند هیجان انگیز و جدید باشد. بنابراین دیدگاه خود را عوض کنید و خلاق باشید.
  • نصب کردن تابلو: مطمئن باشید که تابلو در ارتفاع مناسبی نصب شده است. بهترین راه نصب این است که مرکز تابلو هم‌تراز با چشم باشد. سعی کنید ازاستاندارد گالری‌های هنری تبعیت کنید. در این استاندرد مرکز تابلوهای نقاشی حدود153 سانتی متر از کف اتاق فاصله دارد.
  • نورپردازی اثر هنری: اکثر افراد به این مورد توجه زیادی نمی‌کنند. ولی همین قدر می‌توان گفت که اثر هنری کم نور نه تنها تاثیری بر بیننده نخواهد داشت، بلکه بی روح و مرده به نظر خواهد آمد. نورپردازی خوب اثر هنری را جذاب تر جلوه داده و حال و هوای اتاق شما را عوض می کند.