مردم وقتی وارد هتل، فرودگاه یا مرکز خرید می‌شوند اولین چیزی که می‌بینند پله‌برقی است. فرقی نمی‌کند بقیه قسمت‌های ساختمان چقدر تمیز باشند، اگر پله‌برقی کثیف باشد مراجعین فورا حس بدی از محیط دریافت می‌کنند. 

تمیز کردن پله‌برقی برای کسانی که کار نظافت ساختمان انجام می‌دهند کار طاقت فرسایی است. اما اگر برای این کار برنامه و ابزار مناسب داشته باشید تمیز کردن پله‌برقی کار مشکلی نخواهد بود. 


مشکلات نظافت پله‌برقی

برای تمیز کردن پله‌برقی مشکلاتی وجود دارد:

  • از آن‌جایی که پله‌برقی مثل کف یا پیش‌خوان سطح صاف نیست، برای تمیز کردنش به مواد شوینده و ابزار خاص نیاز است.
  • شیارهای خالی روی پله‌ها گرد و غبار و ریز زباله جذب می‌کنند و تمیز کردن‌شان کار بسیار مشکلی است. 
  • ساختمان‌هایی که پله‌برقی‌هایی با اندازه‌های مختلف دارند مشکلات خاصی را برای مسئولان نظافت ایجاد می‌کنند.
  • هزینه و روش‌های نظافت به هم مرتبط‌اند. 
  • زمان نظافت و خاموش بودن پله‌برقی اهمیت زیادی دارد.

بهتر است نظافت پله برقی را به زمانی موکول کنید که ساختمان تعطیل و خلوت است.

برنامه‌ریزی

برای حل این مشکلات بهترین راه‌حل برنامه‌ریزی است. 
اول از همه، همان‌طور که برای نظافت قسمت‌های دیگر برنامه دارید باید برای نظافت پله‌برقی هم برنامه‌ریزی کنید. در بیشتر مواقع بهتر است وقتی ساختمان تعطیل است پله‌برقی را نظافت کنید اما اگر ساختمان به طور شبانه‌روزی باز است سعی کنید این کار را در ساعات خلوت انجام دهید. بهتر است فورا پس از نصب پله‌برقی‌ها برای نظافت آن‌ها برنامه‌ریزی کنید که گرد و خاک و کثیفی لای شیارهای پله‌ها جمع نشود چون تمیز کردن این شیارها بسیار دشوار است. 
اما این‌کار همیشه ممکن نیست. به هر حال پله‌برقی کثیف می‌شود و تمیز کردنش نیازمند تلاش زیادی است. مسئولین ساختمان باید تصمیم بگیرند که نظافت‌چیان داخل ساختمان پله‌برقی را تمیز کنند یا این‌که یک تیم نظافت از بیرون باید این کار را انجام دهد. تا زمانی که نظافت با روش‌ها و ابزار درست و کامل انجام شود فرقی نمی‌کند چه کسانی این کار را انجام دهند. 
سپس باید مشخص کنید پله‌برقی چند وقت یک‌بار نیاز به نظافت دارد. به جز زمانی که پله‌برقی برای مدت زیادی نظافت نشده و بسیار کثیف است، ماهی یک یا دوبار نظافت کفایت می‌کند. اگر از پله‌برقی زیاد استفاده می‌شود باید هفته‌ای یک یا دوبار تمیز شود. همیشه قبل از برنامه‌ریزی کردن برای نظافت پله‌برقی با شرکت تولید‌کننده آن مشورت کنید. 

برای نظافت بهتر پله برقی بهتر است از دستگاه هایی مخصوص با تولید بخار استفاده نمائید.

انتخاب ابزار مناسب

مهم‌ترین بخش نظافت پله‌برقی ابزار  نظافت آن است. بعضی‌ها پیشنهاد می‌کنند پله‌برقی را باز کنیم و با فشار زیاد آب آن را بشوییم. اما این روش هزینه‌بر و پرزحمت است و پله‌برقی برای مدتی بلا‌استفاده می‌شود. راه حل بهتر استفاده از دستگاهی است که با بخار پله‌برقی را تمیز می‌کند. وقتی پله‌برقی در حال کار کردن است ماشین نظافت روی آن قرار می‌گیرد و ترکیب حرکت پله‌برقی و ماشین نظافت اصطحکاکی به وجود می‌آورد که گرد و غبار و کثیفی را از لای شیار‌های پله‌ها خارج می‌کند. می‌توانید در این فرایند از مقدار بسیار کمی ماده شوینده هم استفاده کنید که پله‌ها خیس نشوند و ماده‌ی شوینده وارد قسمت روغن‌دان پله‌برقی نشود. 
هر نوع رطوبت که بین پله‌ها بماند ممکن است به روغن‌دان پله‌برقی نفوذ کند و این منجر به از بین رفتن روغن‌کاری و صدمه دیدن پله‌برقی می‌شود. ماده‌ی شوینده‌ی مناسب باید به راحتی لکه‌ها را پاک کند و به سرعت خشک شود. می‌توانید از شوینده‌های همه‌کاره استفاده کنید اما بهتر است اول دستورالعمل تولید‌کننده را بخوانید. به هر حال، بهتر است تا جایی که می‌توانید از مواد شیمیایی استفاده نکنید و قبل از این‌که پله‌برقی را دوباره روشن کنید بگذارید مواد شوینده کاملا خشک شوند. 
ماشین‌های مخصوص نظافت پله‌برقی باید قدرت مکش قوی داشته باشند تا گرد و غبار و کثیفی را از روی پله‌ها به راحتی تمیز کنند. بعضی ماشین‌ها طوری طراحی شده‌اند که فقط با استفاده از حرکت پله‌برقی آن را تمیز می‌کنند. بسته به ابعاد پله‌برقی باید سری یا فرچه‌ی دستگاه را تعویض کنید. با این‌که این روش تقریبا نیاز به نیروی انسانی ندارد، از آن‌جایی که فرچه‌های دستگاه متحرک نیستند زمان زیادی برای تمیز کردن تمام لکه‌ها و گرد و خاک صرف می‌کند.
دستگاه‌های دیگری هم موجود هستند که فرچه‌های متحرک و چرخنده دارند. این دستگاه‌ها بهتر خاک را از روی پله بر می‌دارند و تا جایی که امکان دارد پله‌برقی را تمیز می‌کنند. برای شروع، وقتی پله‌برقی خاموش است، باید خود دستگاه را روی پاگرد و فرچه‌های آن را روی اولین پله قرار داد. خود دستگاه ثابت می‌ماند و فرچه‌های آن روی پله‌ها حرکت می‌کنند. از آن‌جایی که می‌شود این دستگاه را جابه‌جا کرد برای نظافت پله‌هایی که عرض‌ متفاوت دارند مناسب‌تر است. این دستگاه هم بدون نیاز به نیروی انسانی کار خود را انجام می‌دهد اما مثل هر ماشین نظافت دیگری بهتر است یک نفر نظافت‌چی کنار دستگاه باشد. 

استفاده از ماشین های نظافت با فرچه های متحرک برای نظافت پله برقی الزامی است.

روش‌های نظافت مناسب

پس از این‌که ماشین نظافت را انتخاب کردید باید میزان کثیفی پله‌برقی را ارزیابی کنید. اگر تا به حال تمیز نشده و مقدار زیادی کثیفی روی آن جمع شده، نظافت آن چهار  ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. نظافت‌های ماهانه یا هفتگی با استفاده از ماشین‌های نظافتی که فرچه‌ی متحرک دارند یک تا یک و نیم ساعت  طول می‌کشد اما ماشین‌های فرچه ثابت برای انجام همین کار چهار تا هشت ساعت زمان نیاز دارند. برای از بین بردن لکه‌های کوچک می‌توانید لکه‌بر را روی همان قسمت اسپری کنید اما حواس‌تان باشد پله‌برقی را خیس نکنید. 
دو جور فرچه برای نظافت پله‌برقی وجود دارد. فرچه‌های نایلونی که برای نظافت روزانه استفاده می‌شوند و فرچه‌های تینکس که در واقع از جنس نایلون با روکش کربوراندوم هستند. فرچه‌های تینکس بسیار زبر‌ند و فقط برای وقتی که پله‌برقی مدت زیادی نظافت نشده استفاده می‌شوند و استفاده مداوم از آن‌ها پله‌برقی را فرسوده می‌کند.


منبع : Cmmonline