عبارت «نقاط کانونی» در بحث‌های مربوط به دکوراسیون داخلی بسیار استفاده می‌شود. چطور این نقاط بسیار مهم را شناسایی کرده و چطور با آن‌ها برخورد کنیم؟ در ادامه به تعریف این عبارت پرداخته و درباره لزوم وجود این نقاط در دکوراسیون داخلی و نحوه تزئین آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

نقطه کانونی چیست

روش‌های متعددی برای تعریف نقطه کانونی وجود دارد. در نقاشی و عکاسی به نقطه تمرکز چشم یا لنز دوربین کانونی تمرکز گفته می‌شود. در دکوراسیون داخلی نیز همین تعریف صادق است و نقطه تمرکز خانه یا جایی که بیشتر از دیگر نقاط توجه را به خود جلب می‌کند، نقطه‌ی کانونی در نظر گفته می‌شود. در دکوراسیون داخلی این نقطه می‌تواند یک تابلوی بسیار بزرگ و منحصر به فرد یا حتی تلویزیون باشد باشد. این نقطه‌ی کانونی هرچه که باشد، بدون توجه به رنگ، اندازه یا الگو بیشتر و قوی‌تر از سایر نقاط توجه افراد را به خود جلب می‌کند.
به این نکته توجه داشته باشید که  لازم نیست نقطه‌ی کانونی حتما یک دیوار یا قسمتی از آن باشد. فرش یا راهروهای زیبا، لوستر و حتی مبلمان نیز می‌توانند نقطه‌ی کانونی دکوراسیون داخلی باشند. برای مثال یک فرش زیبا با مبلمان دور آن و یک میز قهوه خوری و لوستر زیبای بالا آن می‌توانند یک نقطه تمرکز باشند.

انتخاب‌های متعدد

اتاق‌های مختلف ویژگی‌های متفاوت و کارکردهای متنوعی دارند پس عاقلانه‌تر این است که بگوییم هر کدام از آن‌ها نقاط کانونی متعددی دارند. داشتن چند نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون هر اتاقی می‌تواند صدق کند، اما بیشتر اتاق‌های بزرگ و با کارکردهای چندگانه چندین نقطه‌ی کانونی دارند. یک پنجره‌ی بزرگ با منظره‌ای زیبا، تلویزیون روی دیوار و لوستر همه می‌توانند نقطه‌ی کانونی یک اتاق پذیرایی باشند.
اگر تمام توجه را به یکی از دیوارهای اتاق به‌عنوان نقطه‌ی کانونی اختصاص دهیم، تعادل در دکوراسیون داخلی به هم می‌خورد اما اگر نقاط تمرکز متعددی در اتاق داشته باشیم، به هر طرف از اتاق که نگاه کنیم زیبایی و جذابیت را خواهیم دید.

در دکوراسیون داخلی اجرای قانون سه‌تایی اجباری و قطعی نیست ولی تبعیت از این قانون می‌تواند به طراحی شما کمک کند.

قانون سه تایی

در واقع هیچ محدودیتی برای تعداد نقاط تمرکز در یک اتاق وجود ندارد. با این وجود اگر به طراح دکوراسیون داخلی خود اطمینان کامل نداشته و دنبال یک قانون کلی مفید هستید باید بدانید که حداکثر سه نقطه تمرکز بهترین حالت برای داشتن یک اتاق مرتب و جذاب خواهد بود. اگر فضای اتاق کوچک‌تر باشد از حداکثر دو نقطه تمرکز استفاده کنید. در دکوراسیون داخلی این قانون اجباری و قطعی نیست و می‌توانید به سلیقه خود نقاط تمرکز طراحی کنید اما همان‌طور که گفته شد تبعیت از این قانون می‌تواند به شما کمک کند. 

مهم‌ترین نقاط تمرکز

با توجه به تمام آن‌چه که گفته شد اگر دو یا چند نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون داخلی یک اتاق دارید، بهتر است یکی را به عنوان نقطه‌ی کانونی اصلی در نظر داشته باشید. این کار باعث می‌شود که اتاق شما جاذبه تصویری داشته باشد. این نقطه‌ی کانونی اصلی نقطه شروع برای نگاه کردن به تمام فضای اتاق و دیدن دیگر المان‌های دکوراسیون خواهد بود به نحوی که در ذهن بیننده، یک تصویر مرتب و منظم و البته ساختار یافته ترسیم خواهد شد. این ساختارمندی باعث می‌شود که اتاق شلوغ به‌نظر نرسیده و تصویری جذاب و مرتب داشته باشد.
بهترین نقطه‌ی کانونی مرکزی یک دیوار با ویژگی‌های متفاوت از دیگر دیوارهای اتاق است که به آن دیوار شاخص گفته می‌شود. استفاده از یک رنگ نسبتا تیره، یک رنگ جذاب یا یک طرح چشم‌ روی دیوار می‌تواند آن را به نقطه‌ی کانونی اصلی اتاق تبدیل کند، یعنی نقطه‌ای که بیشتر از دیگر نقاط تمرکز چشم بیننده را به خود جلب می‌کند. این روشی ساده برای تعیین یک نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون داخلی است، اما همیشه بهتر است دکوراسیون اتاق و فضای آن را در نظر گرفته و سپس نقطه‌ی کانونی را تعین کنید.

پیدا کردن نطقه کانونی

سوال این است که از کجا بدانید که نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی اتاق شما کجا هستند؟ خوشبختانه نقاط کانونی را می توان به راحتی از روی شکل و طرح اتاق تشخیص داد. بسیاری از اتاق‌ها اگرچه در اصل چهار دیوار دارند ، اما تنها یک یا دو دیوار کامل دارند که می‌توان آن‌ها را نقاط کانونی اتاق نامید. با حذف کردن دیوارهایی که درب‌ها، قفسه‌ها و کمدها در آن‌ها تعبیه شده است، یک یا نهایتا دو دیوار کامل باقی خواهد ماند. 
می‌توان نقاط کانونی اتاق را از طریق کارکرد آن‌ها نیز مشخص کرد. اگر اتاقی تنها یک کارکرد داشته باشد (مثلا اتاق خواب یا اتاق نشیمن) می‌تواند تنها یک نقطه‌ی کانونی داشته باشد. اما در اتاقی که کارکردهای متعددی دارد می‌توان نقاط کانونی متعددی بر اساس این کارکردها برای اتاق قائل شد.
اگر حس می‌کنید که قسمتی از اتاق بیشتر از مناطق دیگر اتاق خود را نشان می‌دهد، درنگ نکنید و آن را به عنوان نقطه‌ی کانونی اتاق انتخاب کنید.

انتخاب کردن پنجره‌ها در دکوراسیون داخلی به‌عنوان نقاط کانونی اصلی اتاق اغوا کننده است.

انتخاب کردن نقاط کانونی اصلی

برای این‌که نقطه‌ی کانونی اصلی اتاق را در دکوراسیون داخلی به سادگی پیدا کنید، می‌توانید نقطه‌ای که به محض ورود به اتاق با آن مواجه می‌شوید را به‌عنوان نقطه‌ی کانونی در نظر بگیرید. 

پنجره‌ها

انتخاب کردن پنجره‌ها در دکوراسیون داخلی به‌عنوان نقاط کانونی اصلی اتاق اغوا کننده است زیرا بسیاری ترجیح می‌دهند که به‌جای نگاه کردن به تلویزیون، به تصویر زیبای بیرون از پنجره نگاه کنند.
اگرچه در طول روز و در زمانی که خورشید می‌تابد پنجره‌ها نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند، اما هنگام غروب کمتر به چشم می‌آیند. اگر تمام دکوراسیون شما صرفا در اطراف پنجره متمرکز شده باشد، بعد از غروب آفتاب از نقطه کانونی اصلی شما چه باقی خواهد ماند؟
متوازن کردن پنجره با یک یا دو نقطه‌ی کانونی دیگر مثلا یک تابلوی برجسته یا یک آینه‌ی بزرگ، تضمین کننده‌ی زیبایی و جذابیت اتاق شما حتی بعد از غروب آفتاب نیز خواهد بود.
هم‌چنین باید به این نکته توجه داشته باشید که تمرکز شما در تعریف نقاط کانونی باید بر روی تمام نقاط باشد و نه یک نقطه‌ی خاص.  اگر  بیشتر اوقات از پنجره بیرون را نگاه نکنید، چیدن تمامی مبلمان اطراف پنجره معقول به‌نظر نخواهد رسید.
ببینید کدام نقطه از اتاق در تمام طول روز بیشترین استفاده را داشته یا بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. اگر این نقطه پنجره اتاق است که عالی است و اگر چنین نیست، اجازه دهید که نقطه‌ای دیگر از اتاق نقطه‌ی کانونی باشد و در روشنایی روز نیز از نمای پنجره و تصویر بیرون از آن لذت ببرید.

ورودی‌ها

در راهروها درب ورودی باید نقطه‌ی کانونی باشد زیرا بیشتر از هر چیز دیگر نگاه افراد را هنگام ورود به خود جلب می‌کند. روی هم رفته استفاده از رنگ‌های جذاب در بوجود آمدن نقاط تمرکز نقش مهمی دارد.

در دکوراسیون داخلی  هر نقطه‌ای که چیدمان مبلمان به آن سمت متمایل باشد ننقطه‌ی کانونی اتاق خواهد بود.

ترتیب عناصر

در اتاق‌هایی که نقاط کانونی متعددی دارند قرار دادن نقاط کانونی اصلی در یک محور می‌تواند جلوه بهتری به اتاق بدهد. به این شکل می‌توانید نظم بیشتری به دکوراسیون داخلی بدهید.

اتاق‌های نشیمن و پذیرایی

معمولا در اتاق‌های نشیمن و پذیرایی جای نشستن زیادی وجود دارد، از این رو هماهنگ کردن آن‌ها با هم در دکوراسیون داخلی نکته‌ی بسیار مهمی است که قبلا نیز به آن اشاره شد.
بنابراین قبل از مشخص کردن نقطه‌ی کانونی اصلی باید به جلوه‌ی چیدمان مبلمان خانه توجه کرد و با توجه به بهترین نحوه‌ی چیدمان مبلمان، نقطه‌ی کانونی را تعریف کنید. هر نقطه‌ای که چیدمان مبلمان به آن سمت متمایل باشد ننقطه‌ی کانونی اتاق خواهد بود. 

پلان‌های اپن

در یک پلان اپن با جاهای نشستن یا کارکردهای متعدد و متفاوت، برای هر منطقه یک نقطه‌ی کانونی جداگانه در نظر بگیرید. بهتر است دو نقطه‌ی کانونی فرعی تعیین کنید و بین این دو نیز یک نقطه تمرکز اصلی در نظر بگیرید که دو نقطه‌ی کانونی فرعی را به هم مرتبط سازد.  قرار دادن نقطه‌ی کانونی اصلی در خط میان نقاط مختلف اتاق باعث می‌شود که اتاق یکپارچه به‌نظر رسیده و دارای بخش‌های مجزا جلوه نکند.

در آخر باید گفت که تعریف یک نقطه‌ی کانونی در اتاق راهی برای هدایت دید و نشان دادن ساختار دکوراسیون است. لازم نیست که در این زمینه قوانین سخت و انعطاف ناپذیری را دنبال کنیم. تعیین نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی نیاز به قوانین علمی ندارد، بلکه بیشتر به سلیقه و خلاقیت افراد وابسته است.
اگر حس کنید که اتاق‌تان نامرتب و بی‌نظم است و یا نمی‌دانید رنگ مورد علاقه‌ی خود را کجای اتاق به کار ببرید، نکات بالا می‌تواند به شما کمک کند که با تعریف نقاط کانونی به بهترین و زیباترین طرح ممکن دست یابید. با این وجود اگر از دکوراسیون داخلی اتاق‌تان بدون تعریف نقاط کانونی نیز راضی هستید، مشکلی وجود نخواهد داشت و به دکوراسیون مورد علاقه‌ی خود دست نزنید و از آن لذت ببرید.

منبع : Houzz