سیندرلا با داشتن کفش مناسب توانست بلیط یک‌سره به خوشبختی را به‌دست بیاورد. استفاده از کفش ورزشی مناسب، برای کسانی‌که وزنه می‌زنند به‌ منزله بلیط یک‌سره برای جلسه‌ی تمرینی موفق‌تر است. داشتن کفش ورزشی مناسب معمولا بستگی به انتخاب شخصی دارد. اما نکته‌ای که برای تمامی ورزشکاران، چه آن‌دسته که در اوقات فراغت ورزش می‌کنند و چه حرفه‌ای‌ها صادق است این است که هر کفش ورزشی مناسب وزنه زدن نیست. ادامه این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که آیا کفش ورزشی شما مناسب وزنه زدن است یا خیر.

زمان تعویض کفش ورزشی کهنه

مسلما تمرین کردن با وزنه‌ی 5 کلیویی و با کفش پاشنه‌بلند اصلا ایده خوبی نیست. اما آن‌چه ممکن است همه از آن آگاه نباشند این‌ است که کفش ورزشی لژدار (که معمولا برای دو، پیاده‌روی، تنیس یا بسکتبال می‌پوشیم) همیشه بهترین کفش ورزشی برای وزنه زدن نیست. لژهای نرم و قابل‌انعطاف به منظور جذب فشار و ضربات وارد به‌پا هنگام دویدن، پرش یا انجام حرکات جانبی طراحی شده‌اند. اما وقتی نوبت به ورزش با وزنه می‌رسد (مثل اسکات یا پرس)، پاهای ورزشکار باید به‌صورت پایه‌های قوی و استواری عمل کند و به پاشنه و کف پا این امکان را بدهد که به زمین بچسبند تا عضلات همسترینگ و سرین عملکرد بهتری داشته باشند.
وقتی‌که کفش ورزشی لژدار می‌پوشید، کفش بخش اعظم انرژی مورد نیاز برای تکمیل حرکت را جذب می‌کند. هم‌چنین این نوع کفش ورزشی ممکن است سبب بروز مشکلاتی نظیر حرکت رو به بالای انگشت شست پا (که موجب حرکت بدن رو به‌ جلو می‌شود)، بی‌ثباتی مچ پا و توزیع نامتناسب وزن می‌شود. هنوز توصیه‌ها تمام نشده. درحالی که انتخاب کفش ورزشی مناسب به سبک، تناوب‌کاری و تمرینات و علاقه‌ی ورزشکار  به کارش دارد، هنوز هم نکاتی وجود دارد که باید درنظر گرفته شوند:
  • لژهای سفت و انعطاف ناپذیر: وقتی‌که زیر فشار چندین کیلو وزنه هستید، به منظور جلوگیری از ایستادن روی یک سطح کاملا مسطح به‌دنبال کفش ورزشی باشید که لژ سفت و محکمی داشته باشد. (دقت کنید که کفش‌هایی با پاشنه‌های پیچ و تاب‌دار انتخاب نکنید).
  • اندازه‌ی مناسب : برای حفاظت از پا، کفش ورزشی باید پاها را در آغوش بگیرد (به‌عبارت دیگر پا نباید درون کفش ورزشی بلغزد و به‌طرفین تکان بخورد) کفش ورزشی نباید خیلی تنگ باشد زیرا سبب ایجاد ناراحتی شده و مانع از فعالیت ماهیچه‌های پا می‌شود.
  • چسبندگی خوب: کفش ورزشی را انتخاب کنید که درطول وزنه‌برداری، پاها را روی زمین نگه دارند تا از سرخوردن جلوگیری کند.
این تا این‌جا به‌اندازه‌ی کافی مفید بود؟با کمک بهترین متخصصین، گزینه‌های بهتری در‌اختیار شما قرار می‌دهیم.

کفش ورزشی پنج‌انگشتی ویبرام vibram یک نوع کفش ورزشی مینیمالیستی است.

شروع درست

برای انتخاب زوج مناسب برای پاهای‌تان آماده هستید؟ در ادامه با چهار نوع کفش ورزشی آشنا می‌شوید که از هر نظر برای وزنه زدن مناسب هستند.

کفش ورزشی مینیمالیستی

از جمله این نوع کفش ورزشی می‌توان به کفش ورزشی پنج‌انگشتی ویبرام vibram، کفش ورزشی نیوبالانس Minimus، نایک فری، ریفلکس ریبوک reebok و آدیزرو آدیداس اشاره کرد. در کفش ورزشی مینیمال ازکپسول‌ها و لژهای ضخیم خبری نیست. این کفش ورزشی از ویژگی «افت صفر» تبعیت می‌کنند و چرم لایه سرپنجه کفش پهن است و دارای درجه‌ای از انعطاف‌پذیری هستند که امکان حرکات طبیعی پا را فراهم می‌آورد. ایده‌ی پشت طراحی سبک‌وزن این کفش ورزشی این‌ است که امکان انجام حرکات بیومکانیکی را فراهم آورد. این به این معنا‌ست که پا و ساق پا در وضعیتی قرار بگیرند که کنترل و ثبات را برای فرد به‌همراه بیاورند و حس عمقی را افزایش دهند (حس عمقی احساس درک مفاهیمی چون روی زمین قرار گرفتن یا مایل بودن پا و در واقع تشخیص وضعیت پا است.)  در طول انجام حرکات، تماس پاشنه و پنجه پا با زمین یکسان است (که وضعیت ایده‌آل پا در وزنه‌برداری است.)
اگر این کفش ورزشی مناسب شماست ، باید در ابتدا به آن‌ها عادت کنید چون حرکت مچ پا در آن‌ها آزاد است. برای همین سعی کنید که کفش ورزشی را روزانه به مدت‌ کوتاهی بپوشید (می‌توانید با سه بار پوشیدن کفش ورزشی در روز و هر روز 10 تا 15 دقیقه شروع کنید) و در خانه راه بروید. وقتی کفش ورزشی به اندازه کافی نرم و شکسته شد، آن‌گاه می‌توانید کفش ورزشی مینیمالیست را در بازه‌های زمانی طولانی‌تری بپوشید و در باشگاه ورزشی از آن استفاده کنید.

کفش ورزشی چاک تیلر یکی از پرفروش‌ترین کفش ورزشی بکستبال در تاریخ است.

کفش ورزشی چاک تیلر

این کفش ورزشی که توسط کمپانی کانورس، به نام یکی از ستارگان مشهور بسکتبال، چاک تیلور آل‌استارز نامیده شد یکی از پرفروش‌ترین کفش ورزشی بکستبال در تاریخ است. کفی صاف و ساختار محکم کناره‌های کفش ورزشی به‌قدری محکم و قوی است که بدون نیاز به خم کردن کف کفش ورزشی دیواره‌ها کنار می‌رود. این کفش ورزشی تخت که دارای حلقه‌های بند کفش در کناره‌ها است، برای انواع حرکات با وزنه مثل اسکی‌های باز یا اسکات‌های low-bar ، حرکت ددلیفت deadlift  و کشش پندلای pendlay rows مناسب است.
جردن سیات، متخصص و مشاور ورزشی و وزنه‌بردار، نوع ساق‌بلند این کفش ورزشی را توصیه می‌کند زیرا این نوع کفش ورزشی بیشتر از مچ پا حفاظت می‌کند. همین امر می‌تواند هنگام «باز کردن پاها» درحین اسکات زدن یا انجام حرکت ددلیفت بسیار موثر و مفید باشد. 

کفش‌ ورزشی وزنه‌برداری المپیک

همان‌طور که از نام کفش ورزشی نیز مشخص است، کفش ورزشی وزنه‌برداری حرفه‌ای می‌تواند برای افرادی که تصمیم دارند در جلسات وزنه‌زنی مشابه المپیک شرکت کنند مناسب است. کفش ورزشی المپیک دارای یک تخت کامپوزیت چوبی یا پلاستیکی برآمده 3 سانتی‌متری با یک لایه‌ی زیرین لاستیکی هستند که از لیز خوردن جلوگیری می‌کند. هنگامی که قفسه‌ی سینه را درحین وزنه‌برداری بالا نگه می‌دارید، پاشنه این کفش ورزشی که کمی بر‌آمده است با جلوتر نگه داشتن باسن کمک می‌کند تا بیشتر پایین آمدن امکان‌پذیر باشد. 
چون کفش ورزشی وزنه‌برداری تنها در زمان وزنه‌زدن‌های خاصی کاربرد دارد و قیمت هر جفت آن‌ها بسیار بالا است، بنابراین برای وزنه زدن در باشگاه ورزشی مناسب نیست. فقط درصورتی‌که با وزنه‌های بسیار سنگین کار می‌کنید یا وزنه‌برداری المپیکی بخش اعظم برنامه شما را تشکیل می‌دهد ارزش دارد که چنین پولی را برای خرید این کفش ورزشی تخصصی هزینه کنید. هرچند، تحقیق‌های جدید نشان می‌دهد که این نوع کفش ورزشی می‌تواند برای افراد معمولی که به باشگاه ورزشی می‌روند نیز مفید باشد. محققان در تحقیقی که به مقایسه کفش ورزشی تخصصی وزنه‌برداری با کفش ورزشی دو می‌پردازد، دریافتند که برای کسانی که احتمال دارد بدن‌شان حین انجام حرکت با وزنه به جلو خم شود، کفش ورزشی تخصصی وزنه‌برداری بهتر و کاربردی‌تر است.

در برخی از باشگاه‌های ورزشی به دلایل بهداشتی و یا امنیتی تمرین کردن بدون کفش ورزشی یا پابرهنه ممنوع است.

بدون کفش ورزش کنید

گاهی پاها نیاز به کمی اوقات فراغت و آزادی دارند. پای انسان متشکل ز 26 استخوان، 33 مفصل و بیش‌از 100 ماهیچه، رباط و تاندون است که همه با هم برای حفظ تعادل و تحرک بدن کار می‌کنند. محصور کردن آن‌ها در کفش در تمامی طول روز موجب اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود.
مارتین رونی، مشاور ورزشی و متخصص حرکات تقویتی، با عنوان «مربی پابرهنه» معروف شده‌ است زیرا در طول حرکات و جلسات تمرینی، بسیاری از ورزشکارانش را بدون کفش ورزشی تمرین می‌دهد. رونی بر این باور است که توانایی‌ها پا مستقیما با توانایی‌ها و قابلیت‌های ورزشی مانند دویدن و کاهش وزن است در ارتباط است.
برای کسانی که دارای پاهای ضعیفی هستند و یا انعطاف‌پذیری مچ پای‌شان خوب نیست، کار کردن با پای برهنه مشکل است. همیشه پیش از تصمیم‌گیری در این‌ زمینه با یک پزشک متخصص باتجربه مشورت کنید. اگر مشکلی نداشتید، تمرینات با پای برهنه را آرام‌آرام و به‌مرور زمان شروع کنید. ابتدا با حرکات بدون وزنه مانند لانج و اسکات و بدون وزنه شروع کنید. برای سایر تمرینات در باشگاه ورزشی، پیش از درآوردن کفش ورزشی خود اجازه بگیرید. زیرا در برخی از باشگاه‌های ورزشی به دلایل بهداشتی و یا امنیتی تمرین کردن با پای برهنه ممنوع است. زیرا درصورتی‌که یک وزنه 45 کیلویی روی پا بیفتد، حتی قوی‌ترین پا هم نمی‌تواند چنین ضربه‌ای را تحمل کند.
در نهایت باید گفت که انتخاب کفش ورزشی مناسب برای وزنه زدن به سلیقه و ترجیح شخص بستگی دارد. وقتی که در این‌ باره شک دارید، با اصول اولیه کار خود را آغاز کنید. با یک متخصص حرکات قدرتی مجرب یا یک متخصص فیزیوتراپی خبره صحبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما بهتر است. این متخصصین می‌توانند پیش از آن‌که شما اقدام به خرید کفش ورزشی جدید کنید، الگوهای حرکتی، انعطاف‌پذیری و سلامت پاهای‌تان را به‌درستی ارزیابی کنند.

منبع : Greatist