سفید کردن دندان و باز گرداندن درخشندگی آن روش‌های مختلفی دارد. می‌توانید این کار را در خانه یا مطب دندانپزشک انجام دهید و هرکدام از این روش‌ها نکات مثبت و منفی دارند. 


سفید کردن دندان در خانه 

سفیدکننده‌های دندان: استفاده از این محصولات بسیار ساده است. تنها کاری که باید بکنید این‌ است که مایع سفیدکننده را برای یک دقیقه در دهان بچرخانید. این ماده سفیدکننده برای زمان کوتاهی با دندان‌های شما در تماس است و به همین دلیل دندان‌ها به‌تدریج سفید می‌شوند. می‌توانید پس از این‌که دندان‌های‌تان را سفید کردید از این محصولات برای جلوگیری از لک شدن دندان‌ها استفاده کنید. 

خمیردندان‌های سفیدکننده: این نوع خمیردندان‌ها موادی دارند که لکه‌های سطحی دندان را از بین می‌برند و ممکن است به‌‌تدریج دندان‌ها را سفید کنند. اما این خمیردندان‌ها با دندان‌های همه سازگار نیستند و ممکن است به حساس شدن دندان‌ها منجر شوند. 

ژل سفیدکننده: این ژل را باید روزی یک‌بار برای دو ساعت روی دندان‌ها بگذارید. بسته به میزان تاثیرگذاری محصول باید از 10 تا 20 روز از آن استفاده کنید. 

قالب‌های سفیدکننده: این قالب‌ها محتوی ژل سفیدکننده هستند و روی دندان‌های شما چفت می‌شوند. با این روش دندان‌ها سریع سفید می‌شوند اما اندازه‌ی این قالب‌ها برای همه مناسب نیست و ممکن است به لثه‌ها آسیب برسانند. اگر می‌خواهید از قالب‌های سفید کننده استفاده کنید حتما روش استفاده‌ی آن را مطالعه کنید. 


اگر دندان‌های حساسی دارید بهتر است برای سفید‌کردن آن‌ها از قالب‌های تهیه‌ شده توسط دندانپزشک استفاده کنید.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک

رایج‌ترین روش سفید کردن دندان توسط دندانپزشک استفاده از قالب‌هایی است که محتوی مایعات سفیدکننده هستند و روی دندان‌های شما چفت می‌شوند. از آن‌جایی که دندانپزشک این فرایند را تحت نظر دارد می‌تواند از مایعات سفیدکننده‌ی قوی استفاده کند. احتمالا تمام مراحل فرایند سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک انجام می‌شود و او می‌تواند از یک منبع گرما یا نور برای تسریع فرایند سفید کردن دندان استفاده کند. 

روش دیگر این است که دندانپزشک قالب‌هایی مخصوص دندان‌های شما درست کند تا بتوانید در خانه هم از آن‌ها استفاده کنید. 


کدام روش مناسب‌تر است

اگر دندان‌ها و لثه‌های شما وضعیت مطلوبی دارند می‌توانید از روش‌های خانگی سفید کردن دندان استفاده کنید. این روش ساده و ارزان است. اما اگر دندان‌ها یا لثه‌هایی حساس دارید، بهتر است از قالب‌هایی که دندانپزشک مخصوص شما طراحی می‌کند استفاده کنید. مواد سفیدکننده‌ای که دندانپزشک‌ها استفاده می‌کنند از موادی که از داروخانه تهیه می‌کنید موثرترند و دندان‌های‌تان زودتر سفید می‌شوند. دندانپزشک هم‌چنین از صدمه دیدن لثه‌ها جلوگیری می‌کند. 

مواد سفیدکننده فقط روی لایه‌ی سطحی دندان موثر هستند. اگر زیادی دندان‌ها را سفید کنید ممکن است دندان‌های طبیعی از دندان‌های کامپوزیت شده سفید‌تر شوند. استفاده‌ی بیش از حد  از سفید‌کننده‌ها حتی ممکن است دندان‌ها را کمی خاکستری کند. 

خانم‌های باردار و کسانی که مشکل لثه یا پوسیدگی دندان دارند نباید از سفیدکننده‌های دندان استفاده کنند. هم‌چنین افرادی که دندان‌های حساس دارند باید قبل از استفاده از مواد سفیدکننده با دندانپزشک خود مشورت کنند. 


منبع : Webmd