داشتن تناسب اندام و ورزش کردن برای سلامت بدن شما اهمیت زیادی دارد. باشگاه رفتن روش بسیار خوبی برای رسیدن به تناسب اندام و سلامت بدن است. اگر می‌خواهید برای اولین بار به باشگاه بروید ممکن است برای‌تان کار سختی باشد اما نگران نباشید، به‌زودی می‌توانید مثل یک حرفه‌ای باشگاه بروید. 

قبل از این‌که به باشگاه بروید باید برای یک سری چیزها آماده شوید؛ باشگاه و قوانین آن، ماشین‌ها و وسایل ورزشی. سعی کنید تمام چیز‌هایی که لازم است را یاد بگیرید و غذاهای مناسب میل کنید تا تجربه‌ی خوبی از باشگاه و ورزش کردن داشته باشید.‌


قبل از رفتن به باشگاه

قبل از این‌که برای اولین بار به باشگاه بروید باید یک سری کارها انجام دهید. اگر به‌درستی خود را برای باشگاه آماده کنید می‌توانید حداکثر فایده را از ورزش کردن ببرید. اول با مشخص کردن هدف‌تان از ورزش کردن آغاز کنید. می‌خواهید بدنی متناسب داشته باشید، می‌خواهید لاغر شوید یا سلامت خود را بهبود بخشید؟ این‌که بدانید می‌خواهید چه کار کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. وقتی می‌خواهید خود را برای  باشگاه آماده کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • ساعت کار باشگاه: از ساعت کار باشگاه مطمئن شوید. اگر خود را برای ورزش کردن آماده کنید، به باشگاه بروید و ببینید بسته است، ممکن است انگیزه‌ی ورزش کردن را از دست بدهید. 
 • ساعات شلوغی باشگاه: اگر در جمع مشکل دارید یا دوست ندارید برای استفاده از وسایل باشگاه صف بایستید، بهتر است ساعات شلوغی باشگاه را بدانید. یکی از اصلی‌ترین بهانه‌هایی که افراد برای نرفتن به باشگاه می‌آورند شلوغی آن است. 
 • برای باشگاه رفتن همراه پیدا کنید: وقتی به‌تازگی وارد باشگاهی می‌شوید انگیزه گرفتن کار سختی است. حتی بعضی وقت‌ها به خاطر گرفتگی عضله که از جلسه‌ی قبل به‌جای مانده دیگر دوست ندارید باشگاه بروید. در چنین مواقعی یک دوست یا همراه می‌تواند کمک زیادی بکند. داشتن یک دوست باشگاهی باعث می‌شود هر دو به‌خاطر یک‌دیگر به باشگاه بروید یا روی یکد‌یگر حساب کنید و این باشگاه رفتن را آسان‌تر می‌کند.
 • از حرکات ساده شروع کنید: به خودتان فشار نیاورید. نباید از خود انتظار داشته باشید که روز اول مثل حرفه‌ای‌ها ورزش کنید و باید صبر کنید تا بدن‌تان آماده شود. با حرکات ساده شروع کنید و چند بار یک برنامه ورزشی را کامل اجرا کنید و سپس اگر می‌خواهید برنامه را تغییر دهید.
قبل از این‌که برای اولین بار به باشگاهی بروید مطمئن شوید تمام قوانین باشگاه را می‌دانید. به این شکل می‌توانید تجربه‌ی بهتری از باشگاه رفتن و ورزش کردن داشته باشید و از بروز مسائلی که ممکن است شما را بی‌انگیزه کنند جلوگیری می‌کنید.


آشنایی با لوازم ورزشی و شیوه درست استفاده کردن از آن‌ها باعث نتیجه بهتر از باشگاه رفتن می‌شود.

با وسایل ورزشی آشنا شوید

با یکی از مربیان در باشگاه قدم بزنید و سوالا‌ت‌تان را از او بپرسید. مطمئن شوید روش استفاده از تمام وسایل و نکات ایمنی را به‌خوبی می‌دانید. در مورد شیوه‌ی صحیح ورزش کردن تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید. یاد بگیرید چطور باید از یک ماشین ورزشی به شیوه‌ی درست استفاده کنید. با دانستن این نکات احتمال آسیب‌دیدگی را به حداقل می‌رسانید و بهترین نتیجه را از ورزش کردن می‌گیرید.


لباس مناسب بپوشید

پوشیدن لباس مناسب برای ورزش کردن بسیار مهم است. لباس‌هایی بپوشید که اندازه‌ی‌تان باشند و در آن‌ها احساس راحتی کنید. یادتان باشد که هنگام ورزش کردن عرق می‌کنید پس اگر خجالتی هستید بهتر است لباس‌هایی بپوشید که به‌سادگی خیس نشوند. می‌توانید دو تاپ روی هم بپوشید. 
کفش‌هایی بپوشید که ضربه را می‌گیرند و کاملا اندازه هستند. اگر می‌خواهید روی تردمیل بدوید بدترین کار پوشیدن کفش‌های تنگ است. برای باشگاه کیفی انتخاب کنید که جیب‌های زیادی داشته باشد تا بتوانید تمام وسایلی که برای ورزش کردن نیاز دارید را در آن‌ها قرار دهید. هر چیزی که فکر می‌کنید قبل، بعد و در حین ورزش کردن نیاز دارید در کیف بگذارید؛ چیزهایی مثل بطری آب یا خوش‌‌بو‌کننده‌ی بدن. اگر می‌خواهید پس از ورزش کردن دوش بگیرید حوله را فراموش نکنید. آوردن موسیقی مورد علاقه‌ی‌تان هم می‌تواند هنگام ورزش کردن به شما انگیزه بدهد. یک قفل هم برای کمد وسایل‌تان بیاورید تا هنگام ورزش کردن خیال‌تان راحت باشد.


خوردن پروتئین و کربوهیدرات سالم قبل از ورزش منجر به ذخیره انرژی کافی در بدن می‌شود.

تغذیه مناسب برای ورزش

خوردن غذای مناسب قبل از ورزش اهمیت زیادی دارد. باید طوری غذا بخورید که انرژی کافی برای ورزش کردن داشته باشید. بر اساس نیازهای بدن‌تان رژیم غذایی مناسب را پیدا کنید. قانون کلی این است که حداقل یک یا دو ساعت قبل از ورزش کردن پروتئین سالم و کربوهیدرات پیچیده مصرف کنید. پروتئین‌های سالم نسبت به پروتئین‌های دیگر چربی و کالری کمتری دارند. مواد غذایی زیر پروتئین‌های سالم دارند:
 • گوشت طیور
 • گوشت ماهی‌هایی مثل تیلاپیا یا ماهی تن
 • حبوباتی مثل نخود و عدس
 • آجیل
 • پنیر لور

کربوهیدرات‌ها در بدن به موادی تبدیل می‌شوند که انرژی‌زا هستند. این انرژی یا به‌سرعت مصرف می‌شود یا در معده و کبد برای آینده ذخیره می‌شود. کربوهیدرات‌های پیچیده زیادی وجود دارند از قبیل:
 • دانه‌های کامل
 • بعضی میوه‌ها
 • سبزیجات و حبوبات

به اندازه‌ی کافی آب بنوشید

هیچ‌وقت با بدن خشک به باشگاه نروید. همیشه باید سعی کنید قبل از ورزش و هنگام ورزش کردن به اندازه کافی آب بنوشید. آماده شدن برای باشگاه و ورزش کردن اهمیت زیادی دارد. همیشه مطمئن شوید نکات ایمنی را رعایت کرده‌ و قبل از ورزش غذای مناسبی  میل کرده‌اید.
هیچ‌وقت با بدنی خشک به باشگاه نروید. از ورزش کردن لذت ببرید و بدن خود را زیبا کنید.


منبع : Shapewell