همان‌طور که در بخش اول گفتیم، درمان آفتاب‌سوختگی ممکن است داخل یخچال‌تان باشد! هیچ‌کس نمی‌خواهد دچار آفتاب‌سوختگی شود اما روزهای بلند و آفتابی تابستان، ساحل زیبا و قدم زدن در باغ‌ها باعث می‌شوند فراموش کنیم کرم ضد آفتاب بزنیم یا برای مدتی کوتاه در سایه استراحت کنیم.با توجه به این‌که آفتاب‌سوختگی می‌تواند به پیری زودرس و سرطان پوست منجر شود، بهتر است از بروز آن جلوگیری کنیم. خوشبختانه مواد غذایی در آشپزخانه‌ی‌تان وجود دارند که خاصیت ضد آفتاب دارند و به‌طور طبیعی از پوست شما محافظت می‌کنند. مواد غذایی هم وجود دارند که از آفتاب‌سوختگی جلوگیری نمی‌کنند اما اگر دچار آن شدید می‌توانند در تسکین سوزش بسیار موثر باشند. این مواد غذایی را در رژیم غذایی تابستانی خود قرار دهید یا از خاصیت‌های درمانی آن‌ها استفاده کنید و از پوست خود در برابر آفتاب داغ تابستان محافظت کنید.


گوجه فرنگی

به اندازه‌ی کافی دلیل برای قرار دادن گوجه‌ فرنگی در رژیم غذایی و سبد مواد غذایی خانواده وجود دارد. اما به نظر می‌رسد گوجه فرنگی نه‌تنها بدن را پس از ورزش احیا می‌کنند، بلکه از پوست هم در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند. در تحقیقات انجام شده داوطلبانی که برای سه ماه، روزی پنج قاشق چای‌خوری رب گوجه فرنگی سرشار از لیکوپین خوردند، در برابر نور خورشید 25% مقاوم‌تر بوده‌اند.

روش استفاده: بیشتر گوجه فرنگی میل کنید و سس کچاپ را به‌عنوان منبع لیپوکسین به رژیم غذایی خود اضافه کنید.


آلوئه‌ورا در تسکین سوزش آفتاب‌سوختگی هم تاثیر دارد و یکی از مواد غذایی است که باید حتما در رژیم غذایی تابستان خود داشته باشید.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا گیاه آبداری است که مصرف آن موجب تسکین سوزش ناشی از سوختگی می‌شود. آلوئه‌ورا در نوشیدنی‌های سالم زیادی استفاده می‌شود، اما این گیاه آبدار در تسکین سوزش آفتاب‌سوختگی هم تاثیر دارد و یکی از مواد غذایی است که باید حتما در رژیم غذایی تابستان خود داشته باشید.

روش استفاده: آب آلوئه‌ورا را روی قسمت‌های سوخته بریزید. هم‌چنین می‌توانید ژل آلوئه‌ورا را نیز از داروخانه خریداری کنید، در یخچال بگذارید تا سرد شود، سپس روی قسمت‌های سوخته بمالید.


سرکه‌ سفید

سرکه‌ سفید مثل یک دارو ضد التهاب غیر استرویدی عمل می‌کند و فراهم کردن محافظت در برابر نور خورشید برای پوست فقط یکی از فواید سرکه‌ سفید است.

روش استفاده: اگر سرخ شده‌اید، مقداری سرکه‌ سفید تقطیر شده را روی آفتاب‌سوختگی بریزید و برای 20 دقیقه سوزشی احساس نخواهید کرد.


کاهو

کاهو که یکی از بهترین سبزیجات محسوب می‌شود خواص طبیعی تسکین‌دهنده دارد که سوزش آفتاب‌سوختگی را از بین می‌برد.

روش استفاده: کاهو را در آب بجوشانید. سپس مایع به دست آمده را چند ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود. پس از این‌که خنک شد پنبه در آن بزنید و روی قسمت‌های سوخته بمالید.


شیر لایه‌ای از پروتئین روی پوست ایجاد می‌کند که سوزش آفتاب‌سوختگی را تسکین می‌دهد.

شیر

شیر با ایجاد لایه‌ای از پروتپین روی پوست موجب کاهش سوزش پوست آفتاب‌سوخته می‌شود.

روش استفاده: شیر خنک، نه سرد، روی یک دستمال تمیز بریزید و آن را روی پوست بمالید. برای 15 تا 20 دقیقه کمپرس کنید و هر 2 تا 4 ساعت یک‌بار این کار را تکرار کنید.


شکلات تلخ

شکلات تلخ باعث می‌شود میزان مقاومت پوست در برابر اشعه‌‌ی UV که آفتاب‌سوختگی ایجاد می‌کند دو برابر شود و این تاثیر بزرگی است. مصرف شکلات به افزایش ریزچرخش در بدن منجر می‌شود و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به پوست می‌رسند. هم‌چنین کاکائو باعث می‌شود رطوبت و تراکم پوست بیشتر شود.

روش استفاده: روزانه 40 گرم شکلات 70% را به وعده‌های 8 تا 5 گرمی تقسیم کرده و میل کنید.


منبع : Prevention