از آن‌جایی که کفپوش‌های چوب سخت در برابر اصطکاک مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند، اغلب از این نوع کفپوش‌ها در مکان‌هایی مانند مدارس، سالن‌های اجتماعات، سالن‌های ورزشی و اصولا مکان‌هایی که فعالیت مداوم در آن‌ها صورت می‌گیرد استفاده می‌شود. فعالیت‌های مختلف مانند بازی‌ بسکتبال، مراسم و تشریفات و برگزاری اجراهای هنری هر کدام به نوعی این نوع کفپوش‌ها را در معرض آلودگی و آسیب‌دیدگی قرار می‌دهند. هرچند کفپوش چوب سخت می‌تواند اصطکاک ناشی از این‌گونه فعالیت‌ها را تحمل کند، حفظ و نگهداری و نظافت ساختمانی می‌تواند تاثیر زیادی روی طول عمر این کفپوش‌ها داشته باشد.

تعمیر و نظافت کامل کفپوش چوبی شامل رنگ مجدد و زدن لاک جلا روی آن معمولا هر 5  تا 8 سال یک‌بار انجام می‌شود و هزینه‌های زیادی به همراه دارد. هر چند عمر کفپوش های چوب سخت جدید معمولا بین 15 تا 25 سال است اما مجتمع‌های بزرگ به دلیل هزینه های زیاد مجبورند عمر کفپوش خود را افزایش دهند، در غیر این‌ صورت باید هزینه‌ی گزافی برای تعویض آن پرداخت کنند. با بهره‌گیری از برنامه‌ی‌ نگهداری هوشمند و هماهنگ علاوه بر هزینه‌های نگهداری سالانه، می‌توان ساعت کار نظافت را نیز کاهش داد. نکاتی که برای افزایش طول عمر کفپوش باید رعایت شوند شامل موارد زیر هستند:


اطلاع از جنس کفپوش و روکش آن

اول از همه باید بدانید جنس کفپوش و روکش آن چیست. آگاهی از این امر کلید استفاده صحیح از محصولات و فرایندهای درست برای نگهداری از کفپوش است. استفاده از محصولات نامناسب می‌تواند موجب کاهش عمر کفپوش، آسیب دیدن روکش و در نتیجه کدر شدن ظاهر کفپوش شود. اگر از جنس  کفپوش و روکش آن مطمئن نیستید، شرکت‌های نظافت ساختمان یا شرکت‌های خدماتی پارکت و لمینت می‌توانند در مورد جنس کفپوش و روکش آن و همٰ‌چنین بهترین شیوه‌ی مراقبت از کفپوش‌تان به شما مشاوره بدهند.


بزرگت‌ترین چالش کفپوش‌های چوبی مربوط به نگهداری و مراقبت است که وقت‌گیر و سخت می‌باشد.


وقت گذاشتن

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که برای نگهداری از کفپوش با آن روبه‌رو هستیم به کمبود وقت مربوط می‌شود. نگهداری و مراقبت از کفپوش‌های چوب سخت کاری وقت‌گیر و مستلزم توجه به جزئیات است، اما حتما ارزش صرف وقت و هزینه را دارد.


برنامه‌ریزی کنید

با داشتن برنامه‌ی منظم و مداوم نظافت ساختمان می‌توانید کفپوش زیبا و بادوامی داشته باشید. بین رویداد‌های مختلف کفپوش را گردگیری کنید تا کسی روی آن لیز نخورد و ظاهرش هم زیبا‌تر شود. این کار هم‌چنین موجب می‌شود نظافت پایان روز سریع‌تر و راحت‌تر باشد. به‌علاوه، به‌کارگیری برنامه‌ی روزانه‌ی نظافت مداوم با ابزارها و وسایل مناسب باعث می‌شود کفپوش همیشه تمیز باشد و نظافت قسمت‌های سخت آن آسان‌تر شود.


به‌کارگیری ابزار مناسب

خرید ابزار و ماشین‌آلات مناسب یکی از کلیدی‌ترین نکات افزایش طول عمر کفپوش چوبی است. دستگاه کف‌شوی خودکار همراه با شوینده‌ی میکروفایبری و گردگیر می‌تواند به دوام و زیبایی کفپوش کمک کند. حتما قسمت‌هایی از دستگاه‌های شوینده‌ که با نظافت کثیف می‌شوند را بعد از هربار نظافت بشويید، چراکه اگر این کار را انجام ندهید ممکن است نظافت کردن نتیجه‌ی عکس بدهد.


از شوینده‌های مناسب استفاده کنید

این مرحله بخش‌ کلیدی فرایند مراقبت از کفپوش است. شوینده‌های همه‌کاره و پاک‌کننده‌های سطوح سخت برای کفپوش‌های چوب سخت خیلی قوی هستند و جلای روکش آن را از بین می‌برند و پسماندهایی روی آن باقی می‌گذارند که می‌تواند خطر لیز خوردن را برای افراد ایجاد کند. ممکن است بعضی از شوینده‌ها هم برای نظافت کفپوش چوب سخت ضعیف باشند و چندان کمکی به نظافت آن نکنند. به همین دلیل انتخاب شوینده‌ی مناسب در نظافت، عمر و زیبایی کفپوش تاثیر زیادی دارد. کفپوش چوب سخت باید با شوینده‌های حرفه‌ای که PH خنثی و فرمول غیر سمی دارند نظافت شوند. در فصل زمستان نیز باید به فکر راه‌حلی برای پاک کردن نمک یا کلسیم کلراید پیدا کنید، چراکه با نمک‌پاشی جاده‌های برفی امکان ورود این مواد شیمیایی به داخل ساختمان افزایش می‌یابد. اگر از کنستانتره مواد شوینده استفاده می‌کنید، در مورد میزان آبی که باید با ماده‌ی شوینده ترکیب شود اطلاعات لازم را کسب کنید تا کفپوش آسیب نبیند.


تمیز کردن کفپوش چوبی توسط افراد باتجربه و با استفاده از ماشین‌آلات مناسب کار نظافت کفپوش بهتر است.


کارکنان خود را آموزش دهید

علاوه بر ابزار و وسایل شستشوی حرفه‌ای، یک تیم نظافت ساختمان حرفه‌ای نیز لازم است که به‌خوبی بتوانند از وسایل نظافت و مواد شوینده استفاده کنند. همه‌ می‌دانیم که آب جذب کفپوش های چوب نمی‌شود، بنابراین استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی آب می‌تواند موجب تجمع آن در بعضی قسمت‌ها شود و به چوب آسیب بزند. هم‌چنین اگر آب به اندازه‌ی کافی نباشد، نظافت به‌درستی انجام نمی‌شود. به همین خاطر لازم است که کارکنان خود را در نحوه‌ی استفاده از ماشین‌آلات شوینده مانند کف‌شوی خودکار آموزش دهید تا در نظافت کفپوش مرتکب اشتباه نشوند و به آن آسیب نرسانند.


استفاده از محصولات دارای گواهینامه‌ی معتبر

به‌دنبال محصولاتی باشید که دارای گواهینامه‌ و تاییدیه‌ از شرکت‌های استاندارد ثالث باشند. با توجه به استانداردها و تاییدیه‌ها می‌توانید بهترین محصولات را  تهیه کنید و تفاوت آن‌ها را به چشم ببینید.


نظافت ساختمان را مدیریت کنید

استفاده از پادری‌های ساده و ارزان در ورودی‌های اصلی ساختمان می‌تواند به میزان زیادی از نفوذ گل‌ و‌ لای، کثیفی و گرد و خاک به داخل جلوگیری کند. این پادری‌ها چند خاصیت دارند:

  •  مانع ورود کثیفی به داخل ساختمان می‌شوند و به این ترتیب در وقت و هزینه‌ی نظافت و مراقبت از ساختمان صرفه‌جویی می‌شود. 
  • مانع آسیب‌ دیدن کفپوش می‌شوند و از خط افتادن و کثیف شدن آن جلوگیری می‌کنند. 
  • جاروبرقی کشیدن پادری‌ها از ورود کثیفی‌ به داخل و پخش شدن آن در کف ساختمان جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که فیلترهای هوای جاروبرقی را به‌طور منظم تمیز کنید تا گرفتگی آن‌ها موجب کاهش کارایی جاروبرقی نشود.


منبع : Cmmonline