اگر می‌خواهید خانه‌ی خود را کفپوش کنید باید به نکاتی از قبیل هزینه و نکات مثبت و منفی انواع کفپوش توجه داشته باشید تا بتوانید با توجه به نیاز‌تان، انواع مناسب آن را برای قسمت‌های مختلف خانه انتخاب کنید. ما لیستی از محبوب‌ترین انواع کفپوش، نکات مثبت و منفی و مصارف آن‌ها را برای شما فراهم کرده‌ایم که با استفاده از آن می‌توانید انتخابی صحیح داشته باشید. 


چوب

با توجه به نوع چوب کفپوش قیمت آن تغییر می‌کند اما کفپوش چوبی گران‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. چوب‌های مهندسی شده کمی ارزان‌تر هستند اما غیر از هزینه‌ی خود کفپوش، هزینه‌ی نصب آن وجود دارد که معمولا بسیار بالاست. البته کفپوش چوبی نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و هنگام فروش خانه روی قیمت آن تاثیر مثبتی دارد. هم‌چنین نظافت و نگهداری آن ساده است و دکوراسیون منزل را هم زیباتر می‌کند. قیمت کفپوش چوبی بزرگترین نقطه‌ ضعف آن محسوب می شود، البته سالی یک‌بار هم نیاز به ترمیم دارد و اگر آب و رطوبت روی چوب بماند آسیب‌های جدی به آن وارد می‌کند. بهترین اتاق برای استفاده از کفپوش چوبی اتاق پذیرایی است؛ اتاق پذیرایی مثل لابی مکان پر رفت و آمدی نیست و کفپوش کمتر آسیب می‌بیند و می‌توانید برای کم کردن صدای راه رفتن از فرش استفاده کنید. 


کاشی نوعی از کفپوش مورد استفاده در منزل است که براساس قیمت و هزینه‌های نصب متفاوت هستند.

کاشی

کاشی انواع مختلف دارد و قیمت و هزینه‌ی نصب آن متفاوت است. سرامیک لعاب‌دار دوام زیادی دارد و به سادگی خش بر نمی‌دارد و هم‌چنین در برابر آب مقاوم است. کاشی انواع مختلفی از قبیل مرمر، سرامیک، تراورتین، پلمه و گرانیت دارد. به‌علاوه تمیز کردن آن بسیار آسان است و تقریبا لک نمی‌شود. راه رفتن روی کاشی ممکن است سر وصدای زیادی داشته باشد و در زمستان کاشی‌ها سرد می‌شوند و این مصرف انرژی برای گرم کردن خانه را افزایش می‌دهد، ترک می‌خورد و ترمیم کردن آن کار ساده‌ای نیست. از آن‌جایی که کاشی ضد آب است بهترین نوع کفپوش برای حمام، دستشویی و آشپزخانه محسوب می‌شود. هم‌چنین در اتاق پذیرایی که ممکن است غذا و نوشیدنی زیاد روی زمین بریزد هم زیاد استفاده می‌شود. 


وینیل

وینیل جزو کفپوش‌های ارزان است و نصب آن هم هزینه دارد. مثل موکت، راه رفتن روی وینیل هم راحت و بی‌صداست. در سال‌های اخیر وینیل پیشرفت زیادی داشته است و امروزه وینیل‌هایی وجود دارند که شبیه کاشی یا چوب هستند، اما مثل نوع واقعی آن‌ها نیستند. نظافت این نوع کفپوش کار ساده‌ای نیست و به راحتی پاره می‌شود. 


موکت

قیمت موکت بسته به کیفیت آن متفاوت است اما در کل، جزو کفپوش‌های ارزان محسوب می‌شود. موکت نرم است و همین حس را به اتاق هم می‌دهد، راه رفتن روی آن راحت و بی‌صداست و نصب آن هم بسیار ساده است. با این‌که موکت‌های جدید مقاومت بیشتری در برابر لکه دارند، هنوز هم لک می‌شوند؛ حتی پس از جاروبرقی کشیدن هم کمی گرد و خاک و کثیفی در موکت می‌ماند و باید چند وقت یک بار بخارشوی شود. هم‌چنین موکت برای کسانی که حساسیت دارند اصلا مناسب نیست.  بهترین مکان برای استفاده از موکت اتاق‌های کم رفت و آمد هستند تا گرد و خاک و کثیفی به آن منتقل نشود. 


لمینت نوعی از کفپوش ارزان است که به سادگی خش بر نمی‌دارد و آسیب ناشی از خش روی آن با روغن گیاهی از بین می‌رود.

لمینت

لمینت یکی از کفپوش‌های ارزان محسوب می‌شود و البته هزینه‌ی نصب هم دارد. بهترین نکته در مورد لمینت این است که به‌سادگی خش بر نمی‌دارد و اگر هم چنین اتفاقی رخ دهد، با کمی روغن گیاهی ناپدید می‌شود. لمینت هم‌چنین انواعی دارد که شبیه چوب یا کاشی هستند و خیلی با چوب و کاشی واقعی تفاوتی ندارند. مثل کفپوش چوبی، نظافت لمینت هم بسیار ساده است و از آن‌جایی که به‌سادگی خش برنمی‌دارد، برای کسانی که حیوان خانگی دارند بسیار مناسب است. اگر آب روی لمینت بماند به آن صدمه می‌زند و اگر صدمه ببیند نمی‌توان مثل کفپوش چوبی لایه‌ی رویی آن را روغن جلا زد. بهترین مکان برای استفاده از لمنیت اتاق‌های پر رفت و آمد مثل لابی هستند. از آن‌جایی که لمینت به آب بسیار حساس است، کفپوش مناسبی برای استفاده در حمام، سرویس بهداشتی یا آشپزخانه نیست. 


چوب‌پنبه

کفپوش چوب‌پنبه‌ای هم از کفپوش‌های ارزان محسوب می‌شود. چوب‌پنبه عایق خوبی است، گرم و نرم است و صدا را جذب می‌کند. هم‌چنین ماده‌ای طبیعی است و با محیط‌زیست سازگار است. چوب‌پنبه ضد میکروب هم هست و سلامت اعضای خانواده را به خطر نمی‌اندازد. از آن‌جایی که ماده‌ای طبیعی است، رنگ چوب‌پنبه در معرض نور آفتاب از بین می‌رود و به‌مرور زمان زرد می‌شود؛ ممکن است زیر مبلمان صدمه ببیند و اگر آب روی آن بماند باد می‌کند. به‌خاطر نرمی و گرمای آن بهترین مکان برای استفاده از چوب‌پنبه اتاق خواب است. 


منبع : Moneycrashers