بیشتر کودکان مهد کودک را در سن 5 سالگی آغاز می‌کنند. اما امروزه خیلی از والدین به اهمیت مهد کودک و این‌که کودکان به آن نیاز دارند شک کرده‌اند. درست است که رفتن به مهد کودک برای کودکان اجباری نیست و بدون آن هم می‌توانند به کلاس اول بروند، اما این چیزی از اهمیت و فوایدی که رفتن به مهد کودک برای کودکان دارد کم نمی‌کند. 


فرا گرفتن پایه‌ی دروس

کودک با رفتن به مهد کودک پایه‌ی دروسی مثل ریاضی، علوم تجربی، خواندن، نوشتن و مطالعات اجتماعی را می‌آموزد. والدین می‌خواهند کودک‌شان برای کلاس اول و سال‌های بعد آماده باشد و مهد کودک می‌تواند این کار را انجام دهد. ممکن است فرزند‌تان بدون رفتن به مهد کودک هم برای کلاس اول آماده باشد، اما از همکلاسی‌هایی خود عقب‌تر خواهد بود. مهد کودک فرزند‌تان را با تمام چیزهایی که باید بداند آشنا و برای رفتن به کلاس اول آماده می‌کند. 


روابط اجتماعی

کودکان در مهد کودک با آشنا شدن با کودکان دیگر یاد می‌گیرند چطور با دیگران ارتباط برقرار کنند و برای سال‌های بعدی مدرسه آماده می‌شوند. تقویت روابط اجتماعی در سنین پایین اهمیت زیادی دارد چون کودکان هر چه زودتر ارتباط برقرار کردن با دیگران را یاد بگیریند، زودتر می‌توانند این کار را انجام دهند. وقتی کودکان یاد بگیرند چطور با مهربانی با دیگر کودکان بازی کنند، توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران در آن‌ها شکل می‌گیرد و تا آخر عمر با آن‌ها می‌ماند. 


یکی از فواید رفتن کودکان به مهد کودک آمادگی برای عادت کردن برای رفتن به مدرسه است.

عادت کردن به مدرسه

یکی دیگر از دلایلی که مهد کودک اهمیت زیادی دارد این است که زمانی برای کودکان فراهم می‌کند که به مدرسه رفتن عادت کنند. کودکان تا وقتی 18 سال‌شان بشود باید هر روز به مدرسه بروند پس اگر تا کوچک هستند به این کار عادت کنند، در سال‌های آینده هم راحت‌تر این کار را انجام خواهند داد و یک روز کامل در مدرسه بودن برای‌شان عجیب نخواهد بود. 


تشویق شدن به یادگیری

روش تدریس دروس مهد کودک معمولا هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است و کودکان تشویق می‌شوند دانش‌آموزانی فعال باشند. ما باید سعی کنیم در کودکان عطشی برای یادگیری به‌وجود بیاوریم و علاقه به یاد‌گیری در سنین پایین شکل می‌گیرد. 


اعتماد به نفس و عزت نفس

یادگیری و لذت بردن از آن باعث می‌شود کودکان اعتماد به نفس و عزت نفس کسب کنند و دیدی مثبت به آینده داشته باشند. به این شکل کودکان تشویق می‌شوند توانایی‌ها، علایق و استعداد‌های خود را بیشتر دنبال کنند. تعامل مثبت با دیگر کودکان و معلمان به کودکان دیدی مثبت، سالم و امن نسبت به خودشان می‌دهد و باعث می‌شود در طول زندگی با رویکردی مثبت با مشکلات و موقعیت‌ها روبه‌رو شوند. 


این‌ها فقط تعدادی از فواید مهد کودک هستند که اهمیت آن را نشان می‌دهند. بیشتر والدینی که کودک اول‌شان را به مهد کودک نفرستاده‌اند پشیمان شده‌اند و کودک دوم‌شان به مهد کودک رفته است. این تصمیمی است که شما باید برای فرزندتان بگیرید، اما در کل مهد کودک اهمیت زیادی دارد و کودک را برای آینده و مراحل آموزشی پیشرفته‌تر آماده می‌کند. 


منبع : Thelaboroflove