پارکت، هر خانه‌ای را زیباتر می‌کند و با هر مدل‌ دکوراسیونی هماهنگی دارد. در این مطلب سعی خواهیم داشت به شما بگوییم  پارکت چیست، چرا از دیگر کفپوش‌ها بهتر است و چطور باید از آن نگهداری کرد.
کفپوش خانه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ وقتی کف خانه‌ی شما برق بزند و زیبا باشد کل خانه زیباتر به نظر خواهد رسید. فرقی نمی‌کند آشپزخانه، اتاق پذیرایی یا کل خانه‌ی شما  پارکت باشد، این نکات به شما کمک خواهند کرد کاری کنید تمام این سطوح برق بزنند.

پارکت چیست
 پارکت از تکه‌های چوب ساخته شده که با زاویه و طرح خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند. شاید باور نکنید اما  پارکت از قرن 17 به عنوان کفپوش در خانه‌ها استفاده می‌شده است و هنوز هم طرفداران زیادی دارد.
از این نوع کفپوش بیشتر برای روکش کردن کفپوش‌های قدیمی و فرسوده استفاده می‌شود اما در خانه‌هایی که کفپوش ندارند هم کاربرد دارد.  پارکت معمولا از چوب بلوط، آلبالو، گردو، کاج و افرا ساخته می‌شود. بعضی پارکت‌ها هم از چوب کارخانه‌ای ساخته و سپس با چوب سخت روکش می‌شوند.
 پارکت طرح‌های زیبا و الگوهای متفاوتی دارد و می‌توان با استفاده ازسایه روشن‌ها یا رنگ‌های مختلف، به جذابیت طرح این کفپوش اضافه کرد. پارکت بسیار مقاوم است و خاص بودن آن را از دیگر انواع کفپوش متمایز می‌کند.

دو نکته مثبت بزرگ در مورد  پارکت، دوام و زیبایی بی مانند آن است و برای بیشتر خانه‌ها مناسب می‌باشد.

نکات مثبت و منفی پارکت
دو نکته‌ی مثبت بزرگ در مورد  پارکت، دوام و زیبایی بی‌مانند آن است.  پارکت برای بیشتر خانه‌ها مناسب است و از آن‌جایی که طرح‌‌ها و انواع مختلف و متنوعی دارد هرکسی می‌تواند پارکتی متناسب با بودجه‌ی خود پیدا کند.
اما نکته‌ی منفی  پارکت این است که اگر می‌خواهید همیشه نو بماند باید به آن رسیدگی کنید. برای این‌که در حالت اولیه‌ی خود بماند باید آن‌را تمیز کنید، پولیش بزنید، سمباده بکشید و گاهی هم دوباره قسمت‌هایی را لاک جلا بزنید. نگهداری از  پارکت سخت نیست اما باید به طور مداوم انجام شود تا مثل روز اول باقی بماند. بیشتر کارهای نگهداری از  پارکت را خودتان می‌توانید انجام دهید و نیازی نیست برای این کار یک نیروی حرفه‌ای استخدام کنید. اگر از نحوه‌ی نگهداری از  پارکت آگاهی داشته باشید تا سال‌ها فرسوده نمی‌شود و آسیبی نمی‌بیند.

چطور به پارکت رسیدگی کنیم
از آن‌جایی که  پارکت اصل از چوب ساخته شده، بیشتر کارهایی که برای مراقبت از  پارکت انجام می‌دهید شبیه کارهایی هستند که باید برای مراقبت از کفپوش‌های چوبی انجام دهید. با استفاده از جارو و جارو برقی  پارکت را تمیز کنید. اگر نیاز بود از محصولاتی که برای تمیز کردن چوب یا  پارکت طراحی شده‌اند استفاده کنید. هیچ‌وقت برای این کار مواد شوینده قوی و ساینده به کار نگیرید.
از آن‌جایی که کفپوش‌های چوبی رطوبت را جذب می‌کنند و ممکن است باد کنند، همیشه باید  پارکت را خشک نگهدارید و رطوبت خانه را تنظیم کنید.
اگر در آشپزخانه یا دستشویی  پارکت دارید، باید حواس‌تان باشد هوای خانه مرطوب نشود. هنگام آشپزی می‌توانید پنجره را باز کنید.
برای این‌که  پارکت را از آفتاب مستقیم و طولانی مدت دور نگه دارید و از رنگ و رو رفتگی آن جلوگیری کنید می‌توانید برای پنجره‌های خود از پرده ضخیم‌تر استفاده کنید. اگر حیوان خانگی دارید ناخن‌هایش را کوتاه نگه دارید تا  پارکت را خط نیاندازد.

برای این‌که  پارکت زیبایی داشته باشید باید به طور مداوم آن را نظافت کنید. با جارو و جارو برقی گرد و خاک را بگیرید. سپس با استفاده از تی از آب و مواد شوینده‌ای که برای  پارکت طراحی شده‌اند روی آن را تی بکشید. بهتر است تا جایی که می‌توانید از آب و مواد شوینده‌ی کمتری استفاده کنید تا از صدمه رسیدن به  پارکت جلوگیری شود. محکم تی نکشید تا به  پارکت آسیب نزند. از این روش فقط روی پارکت‌های روکش شده با لایه‌ی محافظ جلادهنده استفاده کنید.
بعد از این‌که  پارکت را شستید و کاملا خشک شد، می‌توانید روی آن پولیش بزنید تا براق شود.

برای تعمیرات پارکت فرسوده معمولا باید از سنباده برای صاف کردن کف و از بین بردن نقاط برآمده استفاده کنید.

تعمیرات ساده
اگر پارکت شما فرسوده به نظر می‌رسد باید دوباره لاک جلا بخورد. قبل از این‌که دست به کاری بزنید دستورالعمل نگهداری  پارکت را مطالعه کنید. معمولا باید از سمباده برای صاف کردن کف و از بین بردن نقاط برآمده استفاده کنید. سپس با استفاده از لاک جلا  پارکت را روکش کنید تا یک لایه‌ی محافظ به آن اضافه شود. جلا زدن به  پارکت در ظاهر آن تأثیر زیادی دارد.
در مواردی که  پارکت آسیب دیده، می‌توانید در قسمت‌های آسیب دیده سوراخ‌های کوچکی ایجاد کنید و با استفاده از اسکنه چوب را جدا کنید. حواس‌تان باشد تمام موادی که چوب را به کف متصل کرده‌اند باز کنید.
حالا می‌توانید قسمت آسیب دیده را با یک تکه‌ی جدید جایگزین کنید. قطعه‌ی جدید را به دقت به اندازه‌ی همان تکه‌ای که در آورده‌اید برش بزنید و مطمئن شوید دقیقا اندازه‌ی همان است. سپس آن را نصب کنید.
منبع : Hss