رنگ کردن کفپوش‌ چوبی قدیمی با هزینه‌ای کم، زندگی دوباره به آن می‌بخشد. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از طرح‌های زیبا، کفپوش‌ خانه را به یکی از المان‌های اصلی دکوراسیون تبدیل کنید. رنگ کردن کفپوش‌ به زمان، و کمی تمرین نیاز دارد، اما اگر روغن جلا زدن بلدید تقریبا نیمی از راه را رفته‌اید. 


کفپوش را آماده کنید

کار را با سمباده کشیدن کفپوش‌ با یک سمباده 150 گریت آغاز کنید. این کار نه برای نرم کردن کفپوش‌، بلکه برای سخت کردن آن انجام می‌شود تا آستر به کفپوش‌ بچسبد. 


کفپوش را تمیز کنید

اول جاروبرقی بکشید و اگر نیاز بود روی آن دستمال خیس بکشید و سپس با شوینده‌ی کفپوش‌ آن را بشویید. مهم‌ترین مسئله این است که پس از شستن کفپوش‌ بگذارید خشک شود و این فرایند دو روز یا حتی بیشتر طول می‌کشد. اگر کفپوش‌ خیس یا مرطوب را رنگ کنید، آستر و رنگ پس از مدتی باد می‌کنند. 


هنگام رنگ کردن کفپوش با رنگ لتکس از آستر لتکس و رنگ روغنی از آستر روغنی استفاده کنید.

آستر بزنید

حالا وقت آستر زدن است. می‌توانید در مورد انتخاب آستر با رنگ‌ فروشی محل‌تان مشورت کنید. اگر از رنگ لتکس استفاده می‌کنید بهتر است آستر هم لتکس باشد و اگر رنگ روغنی است از آستر روغنی استفاده کنید. رنگ‌های لتکس یک شب و رنگ‌های روغنی کمی بیش از 24 ساعت زمان نیاز دارند تا خشک شوند.


دوباره سمباده بزنید

شاید کار خسته‌کننده‌ای باشد، اما اگر در این مرحله سمباده نزنید لایه‌های بعدی رنگ بدون نقص نخواهند بود. از آن‌جایی که پس از آستر زدن ممکن است چوب در اثر رطوب کمی باد کند، باید پس از انجام این کار نیز سمباده بزنید. این بار از سمباده‌ی 220 گریت استفاده کنید و سپس جاروبرقی بکشید تا مطمئن شوید تمام خاکه‌های چوب جمع‌شده‌اند. می‌توانید پس از جاروبرقی کشیدن با یک دستمال مرطوب خاکه‌های باقی‌مانده را تمیز کنید. 


رنگ بزنید

می‌توانید همه‌ جای کفپوش‌ را یک‌دست کنید یا با استفاده از برچسب به رنگ‌های دیگر طرح بزنید. فرقی نمی‌کند از قلمو یا رولر استفاده می‌کنید، فقط باید مطمئن شوید ابزار مناسبی انتخاب می‌کنید تا بتوانید یک لایه‌ی نازک رنگ روی کفپوش‌ بزنید. البته استفاده از قلمو یک مزیت مهم‌ دارد و آن هم این است که احتمال باد کردن رنگ تا حد زیادی کاهش می‌یابد، اما رنگ زدن با قلمو سختی‌های زیادی هم دارد. رولر کار را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند اما باید خیلی آرام رنگ بزنید تا باد نکند. علاوه‌بر ابزار، باید به نقطه‌ی شروع و پایان کار هم دقت کنید تا در گوشه‌ی خانه گیر نیفتید. 


برای رنگ کردن کفپوش اجازه دهید لایه اول خشک شود و بعد لایه بعد یک لایه رنگ دیکر اضافه کنید.

بگذارید خشک شود

در این مرحله تجربیاتی که از روغن جلا زدن دارید به کارتان می‌آید. پس از این‌که هر لایه رنگ را زدید باید 24 ساعت صبر کنید تا خشک شود و سپس لایه‌ی بعدی را بزنید. اگر سطح زیر لایه‌‌ی اول تمیز نباشد رنگ باد خواهد کرد. 


در هر لایه از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید

می‌توانید روی لایه‌ی اول دو لایه رنگ متفاوت دیگر هم بزنید. یادتان باشد پس از زدن هر لایه باید 24 ساعت صبر کنید تا خشک شود و این لایه‌ها باید تا جایی که امکان دارد نازک باشند. اگر لایه‌های رنگ ضخیم باشند دیرتر خشک می‌شوند و برای مدت زیادی چسبناک می‌مانند. 


لایه‌ی محافظ

اگر می‌خواهید رنگ کفپوش‌ دوام بیشتری داشته باشد، می‌توانید یک یا دولایه پلی یورتن بدون رنگ روی آن بزنید و بگذارید 24 ساعت بماند تا خشک شود. 


کمی صبور باشید

اگر روی رنگ  لایه‌های محافظ هم بزنید، 4 تا 5 لایه رنگ روی کفپوش‌ خواهید داشت و بهتر است قبل از این‌که بخواهید روی آن راه بروید یک یا دو روز صبر کنید. هر چه بیشتر صبر کنید تا رنگ خشک شود بهتر به کفپوش‌ می‌چسبد و دوام بیشتری خواهد داشت.


منبع : Houzz