اگر می‌خواهید با هزینه‌ای کم کابینت خریداری کنید، انتخاب نوع آماده‌ی آن شروع خوبی است؛ اما راه‌های دیگری هم برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید کابینت وجود دارد. گاهی اوقات نوع چوبی که انتخاب می‌کنید یا تعداد کشوهای کابینت‌ها تاثیر زیادی در قیمت آن دارند و همیشه مجبور نیستید برای کم کردن هزینه‌ها جزئیات تزئینی کابینت را حذف کنید. در ادامه با نکاتی آشنا می‌شوید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌های خرید کابینت صرفه‌جویی کنید. 


انواع درب‌ها را با هم مقایسه کنید

احتمالا قبل از این‌که برای خرید کابینت به فروشگاه بروید یک نوع خاص از درب کابینت را در ذهن دارید، اما یادتان باشد که باید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید پس بهتر است قیمت درب‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. درب‌هایی که طرح‌های فرو رفته یا برآمده دارند معمولا گران‌تر هستند. درب‌های معمولی لولا‌دار معمولا ارزان‌تر از باقی مدل‌ها هستند و برای آشپزخانه‌های مدرن عالی‌اند. 


کابینت‌های دیواری را با قفسه‌های باز جایگزین کنید

استفاده از قفسه تا حد زیادی در کاهش هزینه‌های کابینت موثر است. با این‌که این کار باعث می‌شود فضای کمتری برای نگهداری وسایل داشته باشید و قفسه به نظافت بیشتری نیاز دارد، ممکن است قیمت کابینت را نصف کند. 


نوع چوب مانند گردو و افرا در تعیین قیمت کابینت تاثیرگذار است.

چوب‌ مقرون به صرفه انتخاب کنید

نوع چوبی که انتخاب می‌کنید در میزان هزینه‌ها تاثیر زیادی دارد. برای مثال بلوط همیشه مقرون به صرفه است، گردو کمی گران‌تر است و چوب‌هایی مثل چوب افرا قیمت بسیار بالایی دارند. البته قیمت چوب کابینت توسط تولیدکننده تعیین می‌شود. می‌توانید از فروشنده کابینت در مورد تفاوت قیمت انواع چوب سوال کنید. یکی از چوب‌های گرانی که مردم به آن علاقه‌ی زیادی دارند چوب درخت گیلاس است و اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، بهتر است به جست‌ و جو ادامه دهید. 


کابینت ترموفیل یا لمینت بخرید

همیشه مجبور نیستید کابینت چوبی خریداری کنید و با خریدن کابینت ترموفیل یا لمینت، می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش دهید. ترموفیل یک نوع روکش پلاستیکی است که روی چوب مهندسی شده نصب می‌شود؛ دوام زیادی دارد و تمیز کردنش آسان است و از همه مهم‌تر، قیمت بسیار پایینی دارد. لمینت هم به نسبت از چوب ارزان‌تر است البته مقاومت آن را ندارد و در برابر رطوبت هم آسیب‌پذیرتر است. 

اگر می‌خواهید از کابینت ترموفیل یا لمینت در آشپزخانه استفاده کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید؛ کابینت‌های اطراف گاز را عایق گرما و اطراف سینک را روکش کنید. می‌توانید با استفاده از پولی که پس‌انداز کرده‌اید جزئیات تزئینی بیشتری به کابینت‌ها اضافه کنید. 


کابینت‌های کشویی را فراموش کنید

باید تصمیم بگیرید راحتی استفاده از این نوع کابینت ارزش هزینه‌اش را دارد یا نه. استفاده از هر نوع کابینت کشویی هزینه‌ها را بیشتر می‌کند پس بهتر است برای سطل زباله جای دیگری در نظر بگیرید و سعی کنید بیشتر از کابینت‌های استاندارد استفاده کنید.


پایه‌های تزئینی، پنل‌های یک شکل و درب‌های شیشه‌ای از موارد تزئینی و پرهزینه نصب کابینت هستند.

جزئیات کمتر، کابینت ارزان‌تر

هر چه جزئیاتی که برای کابینت انتخاب می‌کنید کمتر باشند، قیمت آن هم کمتر می‌شود. پایه‌های تزئینی، پنل‌های یک شکل، درب‌های شیشه‌ای و دیگر جزئیات تزئینی بسیار گران‌قیمت هستند و با چشم‌پوشی کردن از آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش دهید. این به این معنی نیست که اصلا نباید از جزئیات تزئینی استفاده کنید، فقط باید راهبردی این کار را انجام دهید. 


روی رنگ کابینت لعاب نزنید

از آن‌جایی لعاب در ظاهر کابینت تاثیر زیادی دارد، استفاده کردن از آن وسوسه‌کننده است. اما همین لعاب قیمت پایانی کابینت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. از آن‌جایی که لعاب زدن روی رنگ ضروری نیست، بهتر است از آن چشم‌پوشی کنید. 


درب‌های بیشتر، کشوهای کمتر

شاید درب‌های برآمده از جنس چوب افرا بخواهید؛ با این‌که این دو گزینه هزینه‌های زیادی به همراه دارند، می‌توانید با کم کردن تعداد کشوها و زیاد کردن تعداد‌ درب‌ها هزینه‌های دیگر را کاهش دهید و انتخاب دلخواه‌تان را داشته باشید. 


منبع : Houzz