استفاده از فرش یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اضافه کردن رنگ، گرما و بافت به دکوراسیون اتاق است. البته از آن‌جایی که فرش ظاهر و حس اتاق را تا حد زیادی تغیر می‌دهد، باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. هم‌چنین مکان استفاده از فرش هم به جنس آن بستگی دارد. ما با متخصصان دکوراسیون داخلی و کفپوش صحبت کرده‌ایم و نکاتی را در مورد استفاده از فرش برای‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، انتخاب درستی داشته باشید. 


چرا از فرش استفاده کنیم

فرش از موکت کاربردی‌تر است و استفاده از آن روش مناسبی برای نرم کردن کفپوش‌های سنگی و چوبی است. هم‌چنین می‌توانید برای کم کردن صدای راه رفتن روی کفپوش سخت، از فرش پشمی استفاده کنید. یکی دیگر از استفاده‌های فرش ایجاد تنوع در یکنواختی کفپوش است. در حالی که دکوراسیون داخلی از مینیمالیزم فاصله می‌گیرد و به سمت ایجاد محیط‌هایی راحت و آرامش‌بخش می‌رود، استفاده از فرش در دکوراسیون خانه‌ها رواج بیشتری یافته است. عوض کردن کفپوش کار مشکلی است، اما کاری ساده‌تر از عوض کردن فرش وجود ندارد. با استفاده از فرش‌های پشمی بافت‌دار می‌توانید در زمستان کفپوشی گرم و نرم داشته باشید و سپس در تابستان، از فرش‌‌های نخی استفاده کنید. وقتی می‌خواهید دکوراسیون خانه‌ی خود را طراحی کنید، یادتان باشد معمولا ست کردن کاغذ دیواری و رنگ با فرش و موکت راحت‌تر است.


نکاتی که باید به آن‌ها توجه داشته باشیم

فرشی که انتخاب می‌کنید به اندازه‌ی سلیقه‌ی‌تان به کاربردی‌های آن هم بستگی دارد. قبل از این‌که بخواهید به رنگ و طرح فرش فکر کنید، باید در مورد جنس آن تصمیم بگیرید؛ به اتاقی که می‌خواهید فرش را در آن پهن کنید و چه کسانی معمولا از آن اتاق استفاده می‌کنند دقت کنید. مثلا در اتاق کودک احتمال لک شدن فرش زیاد است، پس بهتر است در این اتاق از جنس‌های ضد لک مثل پروپلین استفاده کنید. از طرف دیگر اگر می‌خواهید با استفاده از فرش در اتاق خواب به آن حس جدی‌تری بدهید، یک فرش لوکس ابریشم بسیار مناسب خواهد بود. 


در اتاق خواب بهتر است اندازه‌ی فرش طوری باشد که کناره‌های تخت را هم پوشش دهد.

فرش را چطور پهن کنیم

برای این‌که فرش حداکثر تاثیر را روی دکوراسیون اتاق داشته باشد، همیشه بزرگ‌ترین اندازه‌ی ممکن را خریداری کنید. مبلمان را اطراف فرش بچینید و سعی کنید پایه‌های جلویی مبلمان روی فرش قرار بگیرند تا اتاق ظاهری یکپارچه داشته باشد. اگر می‌خواهید در اتاق خواب فرش پهن کنید، بهتر است اندازه‌ی فرش طوری باشد که کناره‌های تخت را هم پوشش دهد. 


فرش‌ پشمی

فرش از نظر جنس، طرح، بافت و رنگ تنوع زیادی دارد و به همین دلیل انتخاب کردن یک فرش مناسب کار ساده‌‌ای نیست. اما پشم با خصوصیاتی که دارد یکی از بهترین مواد اولیه برای بافتن فرش است. فرش پشمی نه‌تنها زیر پا راحت است و ظاهری لوکس دارد، بلکه با دوام، ضد لک، دیرسوز و عایق خوب گرما و صدا هم است. البته فرش‌های پشم خالص معمولا از فرش‌هایی که از الیاف مصنوعی بافته شده‌اند گران‌تر هستند، اما از آن‌جایی که پشم دوام زیادی دارد، می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد. یادتان باشد فرش 100٪ پشم برای هر اتاقی مناسب نیست؛ در اتاقی مثل اتاق بچه، فرش‌هایی که ترکیبی از پشم و موادی مثل پروپلین یا نایلون هستند کارایی بیشتری دارند.


فرش سیسل یا جوت

پشم تنها ماده‌ی طبیعی نیست که برای بافت فرش استفاده می‌شود؛ دیگر مواد مناسب برای بافت فرش سیسل و جوت هستند. فرش‌های طبیعی دوام زیادی دارند و در برابر آتش مقاوم هستند و رطوبت هوا را جذب می‌کنند و وقتی هوا خشک شد، رطوبت را به هوا باز می‌گردانند. هم‌چنین با جذب کردن مواد سمی موجود در هوا، کیفیت آن را بهبود می‌بخشند. فرش‌هایی که از الیاف طبیعی بافته می‌شوند برای استفاده در مکان‌های پر رفت و آمد مثل راه‌رو یا آشپزخانه ایده‌آل هستند، البته به جز جوت، که از سیسل حساس‌تر است و بیشتر در قسمت‌های کم رفت و آمد خانه استفاده می‌شود. ادامه دارد ...


منبع : Houzz