فرقی نمی‌کند در خرید مبلمان عتیقه حرفه‌ای یا تازه‌کار باشید، احتمالا همیشه در مورد کیفیت آن‌ها شک داشته‌اید. البته در بعضی موارد شک معنی ندارد؛ اگر عتیقه‌ای را دوست دارید و لذتی که داشتنش برای‌تان دارد به قیمتش می‌ارزد، باید آن را بخرید. اما اگر قیمت عتیقه بالا باشد و نگران این هستید که به قیمتش نمی‌ارزد، روش‌های ساده‌ای برای تخمین زدن ارزش آن وجود دارد. اگر تمایل داشته باشید 30 دقیقه صرف بررسی عتیقه‌ای که قصد خریدش را دارید بکنید، می‌توانید 90٪ اشکالات آن را تشخیص دهید. 


با دقت بررسی کنید

چیزی که می‌خواهید بخرید را از دیوار و دیگر وسایل دور کنید تا بتوانید چهار طرف آن را ببینید. مبلمان مورد نظر را در روشنایی بررسی کنید و یادتان باشد همیشه یک چراغ‌قوه همراه داشته باشید. اگر فروشنده شکایت کرد از مغازه خارج شوید. 


مطمئن شوید سالم است

اگر می‌خواهید صندلی بخرید رویش بنشینید و بدن‌تان را عقب و جلو کنید. صندلی که با حرکت بدن شما لق می‌زند نیاز به تعمیر دارد. اگر قصد خرید یک میز عتیقه دارید، دست‌تان روی گوشه‌ی آن بگذارید و تکانش دهید؛ نباید لق بزند. 


وزنش کنید

اگر مبلمان مورد نظر خیلی سنگین نیست، وزنش کنید. وزن بیشتر نشانه‌ی این است که مبلمان به‌خوبی ساخته شده و چوب با کیفیتی دارد. مبلمان چوب ماهون حتما از مبلمان چوب کاج سنگین‌تر است. 


یکی از نشانه‌های تشخیص مبلمان عتیقه قسمت‌های فرسوده و دارای اصطکاک است.

به‌دنبال نشانه‌های عمرش باشید

معمولا قسمت‌هایی از مبلمان قدیمی که تمیز کردن‌شان مشکل است خاک زیادی گرفته‌اند و رنگ‌شان به صورت طبیعی فرسوده شده است. کشوها در اثر استفاده و سال‌ها اصطکاک فرسوده شده‌اند و رنگ اطراف دست‌گیره‌ها رفته است. اگر نشانه‌های این چنینی نمی‌بینید، ممکن است مبلمان خیلی قدیمی نباشد یا رنگ شده باشد. در حالی که مورد دوم لزوما بد نیست، رنگ کردن معمولا ارزش مبلمان را کاهش می‌دهد. 


جنس چوب

چوب مبلمان را بررسی کنید؛ اگر چوبی با کیفیت باشد مشخص است که مبلمان در زمان خودش قیمت بالایی داشته و با دقت ساخته شده است، پس احتمالا گزینه‌ی خوبی برای سرمایه‌گذاری است. 


رنگ را بررسی کنید

رنگ روی مبلمان باید یکپارچه باشد، البته به جز تغییراتی که در اثر استفاده طولانی مدت در رنگ ایجاد می‌شود. خط و خش روی رنگ ایرادی ندارد اما اثر سوختگی را نمی‌توان ترمیم کرد؛ حتی اگر بخواهید روی آن رنگ بزنید باید قسمت سوخته‌ی چوب را ببرید. اگر مبلمان قبلا تعمیر شده این کار باید با دقت انجام شده باشد و اثری از میخ دیده نشود. 


کاستی‌های مبلمان

به‌دنبال تکه‌های شکسته یا قسمت‌هایی با رنگ متفاوت باشید. حواس‌تان باشد قسمت‌های داخلی و کشوها چیزی کم نداشته باشند. 


در هنگام انتخاب مبلمان عتیقه به گوشه‌ها دقت کنید که اگر با بقیه قسمت‌ها فرق داشت احتمالا تعویض شده است.

داخل، زیر و پشت مبلمان را بررسی کنید

ممکن است رنگ داخل مبلمان با باقی قسمت‌های آن تفاوت داشته باشد، اما رنگ داخلش باید یکپارچه باشد. اگر داخل مبلمان چند رنگ باشد، احتمالا تعمیر شده است. گوشه‌های زیر میز و صندلی را بررسی کنید، اگر رنگ تکه‌های چوب با هم متفاوت باشند احتمالا تعویض شده‌اند. 


اصل بودن یراق‌آلات

مبلمان را خوب بررسی کنید و به‌دنبال دستگیره‌های تعویض‌شده، سوراخ‌های قدیمی و جدید باشید. این موارد ممکن است گویای این باشند که یراق‌آلات مبلمان تعویض شده است. تعویضی بودن یراق‌آلات لزوما بد نیست، البته تا زمانی که یراق‌آلات جدید با سبک مبلمان هم‌خوانی داشته باشد. 


سوالاتی که باید بپرسید

از فروشنده بپرسید روی مبلمان تعمیری انجام شده است یا نه. تعمیری بودن مبلمان چیز بدی نیست اما به هر حال باید بدانید چه چیزی می‌خرید. در چشمان فروشنده نگاه کنید و از او در مورد ارزش واقعی مبلمان بپرسید. این‌که فروشنده چطور به این سوال عکس‌العمل نشان می‌دهد مهم‌تر از پاسخش است. اگر او ناراحت شد یا چشمانش را دزدید، احتمال این‌که مبلمان ارزش کمی داشته باشد زیاد است.


هشدار نهایی

بهتر است بدانید خرید عتیقه راه ساده و سریعی برای پولدار شدن نیست. اگر در این کار حرفه‌ای یا مجموعه‌دار نیستید، روی عتیقه سرمایه‌گذاری نکنید. شاید بتوانید یک عتیقه را به دو برابر قیمت خریدش بفروشید، اما احتمال این‌که ارزش واقعی آن کشف نشده باشد و قیمتش ده برابر چیزی که پرداخت کرده‌اید باشد، بسیار پایین است.


منبع : Houzz