فرش ایرانی زیبا، رمزآلود و چشم‌گیر است و سال‌ها عمر می‌کند. انتخاب یک فرش ایرانی خوب از میان گزینه‌های زیاد می‌تواند کار مشکلی باشد. به خواندن ادامه دهید تا با نکاتی آشنا شوید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید باتوجه به بودجه‌ی‌تان بهترین فرش ایرانی را خریداری کنید. 


خریدن فرش ایرانی نوعی سرمایه‌گذاری است، پس آماده باشید چون باید پول زیادی برای خرید آن پرداخت کنید. کیفیت فرش ایرانی از بافت آن مشخص است؛ بافت فرش ایرانی باید به قدری خوب باشد که طرح را به‌خوبی نشان بدهد. تعداد گره‌های فرش ایرانی نباید به ازای هر متر مربع از 100 کمتر باشد و روی برچسب فرش تعداد گره‌های آن ذکر شده است. بعضی فرش‌های گل‌دار که جزئیات بیشتری دارند ممکن است به 300 گره نیاز داشته باشند. فروشنده هم می‌تواند این اطلاعات را به شما بدهد تا قادر باشید کیفیت فرش را تخمین بزنید. فرش‌هایی که در ایران بافته شده‌اند بهترین طرح و کیفیت را دارند. البته آن‌ها بسیار گران‌قیمت هستند اما دوام بسیار زیادی هم دارند.


در هنگام خرید و انتخاب فرش ایرانی به ظرح فرش دقت کنید تا برای آینده هم قدیمی به نظر نرسد.

به طرح فرش دقت کنید و طرحی کلاسیک انتخاب کنید که هیچ‌وقت قدیمی نشود. طرح‌ها و رنگ‌هایی که امروز مد هستند ممکن است در سال‌های آینده قدیمی شوند و این ارزش فرش را کاهش می‌دهد، اما طرح‌های سنتی همیشه امروزی به‌نظر می‌آیند و منحصر‌به‌فرد باقی می‌مانند. خرید یک فرش 100 ساله می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد چون عمر بیشتر، فرش را نایاب و ارزشمندتر می‌کند. هر فرش باید یک برچسب داشته باشد که روی آن نوع، کشور تولید کننده، اندازه، تاریخ تولید، توضیحات طرح و کیفت و قیمت ذکر شده باشد. به فرش فروشی‌ها سر بزنید و قیمت فرش‌ها را با هم مقایسه کنید. 


اگر می‌خواهید دکوراسیون خانه را از اول بچینید، بهتر است اول فرش بخرید و سپس رنگ دیوار‌ها، مبلمان و دیگر قسمت‌های دکوراسیون را با آن ست کنید. ست کردن دکوراسیون با فرش، بسیار ساده‌تر از ست کردن فرش با دکوراسیون است. اما اگر دکوراسیون خانه را از قبل چیدید و حالا می‌خواهید یک فرش هم به آن اضافه کنید، وقتی به خرید فرش می‌روید تکه‌هایی از پارچه‌‌ی پرده و رخت‌خواب را با خود ببرید و به این شکل می‌توانید فرشی انتخاب کنید که با رنگ‌های اصلی دکوراسیون خانه‌ی‌تان هم‌خوانی داشته باشد. یادتان باشد که فرش‌هایی که رنگ تیره دارند، سقف را کوتاه‌تر و فرش‌هایی که رنگ روشن دارند، سقف را بلند‌تر نشان می‌دهند. اگر نمی‌دانید کدام فرش با دکوراسیون خانه‌ی‌تان ست می‌شود، بعضی فرش فروشی‌ها اجازه می‌دهند فرش‌های‌شان را برای چند روز امتحان کنید. 


هنگام خرید فرش صبور باشید و از خرید‌های ناگهانی و بدون فکر دوری کنید. هر فرش ایرانی در نوع خود متفاوت و منحصر‌به‌فرد است. وقتی فرش مناسب را انتخاب کردید، یادتان باشد چیزی که خریده‌اید  یک اثر هنری است که سال‌ها باقی می‌ماند.


منبع : Houzz