همان‌طور که در بخش اول گفتیم، استفاده از فرش یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اضافه کردن رنگ، گرما و بافت به دکوراسیون اتاق است. البته از آن‌جایی که فرش ظاهر و حس اتاق را تا حد زیادی تغییر می‌دهد، باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. هم‌چنین مکان استفاده از فرش هم به جنس آن بستگی دارد. ما با متخصصان دکوراسیون داخلی و کفپوش صحبت کرده‌ایم و نکاتی را در مورد استفاده از فرش برای‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، انتخاب درستی داشته باشید. 


فرش ابریشمی و نخی

انعکاس برق فرش ابریشمی فضای اتاق خواب یا اتاق پذیرایی را لوکس می‌کند. ابریشم که بسیار نرم است، کمی از پشم حساس‌تر و گران‌تر است. هم‌چنین نظافت آن هم کار ساده‌ای نیست. فرش نخی تنوع زیادی دارد، مقاوم و نسبتا ارزان است. نقطه ضعفش این است که به‌راحتی خاک جذب می‌کند، البته شستشوی آن هم بسیار ساده است. 


فرش پرزدار

پرز نه‌تنها حس و ظاهر فرش را تغییر می‌دهد، بلکه میزان رفتگی که باید انتظارش را داشته باشید را مشخص می‌کند. فرش پرزدار طرفداران زیادی دارد و برای اتاق‌های پر رفت و آمد مناسب است. این نوع فرش از نظر رنگ و مدل تنوع زیادی دارد.


فرش‌های پرز بلند بسیار مقاوم هستند و ظاهری لوکس دارند که در تمام قسمت‌های منزل قابل‌استفاده است.

فرش پرز بلند

پرز این نوع فرش پس از بافته شدن به یک اندازه برش می‌خورد. فرش‌های پرز بلند بسیار مقاوم هستند و ظاهری لوکس دارند. می‌توان از  این نوع فرش تقریبا در تمام قسمت‌های خانه استفاده کرد. پرزهای نوع شگی فرش پرزدار از دیگر انواع آن بلند‌تر است و راه رفتن روی آن‌ها احساس خوبی به آدم می‌دهد. بهتر است از این نوع فرش پرزدار در جاهای پر رفت و آمد استفاده نکنید چون تمیز کردنش کار ساده‌ای نیست. 


فرش‌ تخت‌باف

فرش‌های تخت‌باف ساختاری محکم و مقاوم دارد و جایگزین خوبی برای فرش پرزدار هستند. فرش تخت‌باف قبل از رواج یافتن فرش پرزدار طرفداران زیادی داشت و خیلی از فرش‌ها به این شیوه بافته می‌شدند. بر خلاف فرش پرزدار که بافتی یکپارچه دارد، فرش تخت‌باف بافت دارد و شخصیت خاصی به کفپوش خانه می‌دهد. البته اگر حیوانات خانگی مثل سگ و گربه دارید، بهتر است از این نوع فرش استفاده نکنید چون این حیوانات علاقه‌ی شدیدی به کشیدن پنجه‌های‌شان روی فرش تخت‌باف دارند. 


منبع : Houzz