مبلمان فلزی نیاز به نگهداری منظم دارد، به‌خصوص اگر داخل باغ یا بالکن منزل چیده شده باشد. قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور شدید آفتاب و عناصر موجود در هوا، می‌توانند آسیب‌هایی را بر روی مبلمان بر جا بگذارند. حتی اگر مبلمان فلزی‌تان از آلومینیوم یا آهن ساخته شده باشد، به‌تنهایی می‌توانید آن را تعمیر کنید. از آن‌جایی که تعمیر کردن مبلمان فلزی هزینه‌ی کمتری به همراه دارد، گزینه بهتری نسبت به دور انداختن و خرید مبلمان جدید محسوب می شود. با مجله‌ ایرانگان همراه باشید تا با نکاتی در مورد تعمیر مبلمان فلزی آشنا شوید.


فلز فرسوده و زنگ‌زده

زنگ‌زدگی ممکن است روی استحکام مبلمان فلزی تاثیر بگذارد، از این‌ رو باید در اسرع وقت به این مشکل رسیدگی شود. کار را با استفاده از یک برس فولادی ضد زنگ یا برس سیمی روی بخش آسیب‌دیده شروع کنید و قسمت‌های زنگ‌زده و پوسته پوسته را از روی آن بتراشید. زمانی که این بخش را از زنگ‌زدگی پاک کردید، روی آن اسپری ضد زنگ بزنید و بگذارید کاملا خشک شود.  روی فلز آستر بزنید و مجددا مبلمان را رنگ کنید.


ترک خوردگی آهن

هر چند مبلمان آهنی نسبتا مقاوم است، هم‌چنان احتمال ترک خوردن و شکستگی آن‌ وجود دارد. تنها روش برای برطرف کردن این مشکل، جوش دادن اجزا و قطعات شکسته است. اگر با جوش قوسی آشنایی داشته باشید، فرآیندی نسبتا ساده است. الکترود نقطه جوش را به قطعه آهنی مبلمان نزدیک کرده و تریگر را فعال کنید تا نیکل در داخل نقطه اتصال ذوب شود. خوب روی نقطه اتصال کار کرده و مطمئن شوید که جوش کاملا نفوذ کرده و کاملا مقاوم است. زمانی که فلز خنک شد، این فرآیند را پشت نقطه اتصال نیز تکرار کنید.


در تعمیر مبلمان آلومینیومی برای صاف و هموار شدن سطح فلز از پشم فولاد استفاده کنید.

آلومینیوم و پوسیدگی

در صورتی که زنگ‌زدگی یا پوسیدگی مبلمان آلومینیومی در مراحل اولیه باشد، کار تعمیر آن نیز نسبتا آسان‌تر است. اگر از ابزار چرخنده و مجهز به برس فولادی ضد زنگ برای تراشیدن زنگ‌زدگی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که آلومینیوم فلزی نرم است و ممکن است باعث خرابی و مسدود شدن منفذهای برس شود. برای تمیز کردن فلز از نرم کننده‌های مخصوص استفاده کرده و برای این‌که سطح فلز کاملا صاف و هموار شود، از پشم فولاد استفاده کنید. یک پارچه تمیز برداشته و روی مبلمان بکشید تا پوسته‌های اضافی و زنگ‌زدگی باقی مانده نیز پاک شود. در نهایت می‌توانید از واکس بدنه‌ی خودرو برای جلا دادن مبلمان بهره ببرید. این کار باعث می‌شود فلز در برابر عناصر موجود در هوا مقاوم شده و مانع از نفوذ رطوبت و ایجاد پوسیدگی می‌شود. حتما واکس را روی تمامی زوایا و درزها بزنید.


ترک خوردگی در آلومینیوم

برای این‌که از زنگ‌ زدن مبلمان آلومینیومی جلوگیری کنید، آن را مرتب نظافت کنید. زمانی که کار نظافت به اتمام رسید، قطعه‌ی کوچکی از تور سیمی را بریده، روی آن را با رزین اپوکسی بپوشانید و روی ترک مبلمان قرار دهید. مطمئن شوید لبه‌ها محکم به هم بسته شده باشند. از رزین اپوکسی بیشتری در بخش بالایی تور سیمی استفاده کنید تا کاملا روی آن را بپوشاند. بهتر است که این کار را قسمت قسمت و به‌تدریج انجام دهید تا کار آسان‌تر پیش رود. درصورت مشاهده تراشه‌های ریز آلومینیوم، استفاده از خمیر فلزی و هاردنر پیشنهاد می‌شود. وقتی خمیر خوب خشک شد، یک بار بخش مورد نظر را سمباده بکشید تا کاملا صاف و صیغلی شود و سپس، واکس خودرو را روی آن بزنید.


منبع : Sfgate