باور عمومی بر این است که کاغذ دیواری مخصوص استفاده روی دیوار است و در دیگر قسمت‌های خانه کاربرد ندارد. اما کاغذ دیواری کاربردهای متنوعی دارد و یکی از آن‌ها کاغذدیواری کردن سقف است که می‌تواند تاثیر زیادی روی دکوراسیون منزل داشته باشد. اگر قصد دارید به سقف منزل‌تان طراوت و زیبایی تازه‌ای ببخشید، مرحله به مرحله با دستوارلعمل پیش بروید و با استفاده از کاغذ دیواری، سقف خانه را به آسمانی زیبا تبدیل کنید.  


فهرست مواد و وسایل موردنیاز

  •  کاغذ دیواری
  •  صاف کننده پلاستیکی 8 سانتی‌متری 
  • غلطک پلاستیکی  
  • متر مخصوص اندازه‌گیری 
  • قلم


 آماده‌سازی 

قبل از نصب کردن کاغذ دیواری، باید مطمئن شوید که سقف در شرایط مطلوب قرار دارد؛ تمامی درزها را پر کنید، برجستگی‌های سقف را سمباده زده، بتونه‌کاری کنید و تمامی ذرات گرد‌ و‌ غبار و لکه‌های اضافی را از روی سقف پاک کنید. کاغذ دیواری را روی سقفی که تازه رنگ شده نچسبانید، مگر این‌که حداقل 20 روز از رنگ‌کاری گذشته باشد.


قبل از نصب کاغذ دیواری به سقف باید آن را باز کنید و صاف پهن کنید تا از سالم بودن آن اطمینان لازم را داشته باشید.

کاغذ دیواری را صاف کنید

کاغذ دیواری را باز کنید و بگذارید 24 ساعت صاف روی زمین بماند.


اندازه‌گیری

در این مرحله شروع به اندازه گرفتن سقف کنید. با استفاده از یک متر مخصوص اندازه‌گیری، محلی که اولین قسمت کاغذ دیواری نصب خواهد شد را مشخص کنید.


نصب کاغذ دیواری

این قسمت از کار باید توسط دو نفر انجام گیرد، یک نفر روکش محافظ را از لبه بالایی کاغذ دیواری جدا کرده و شخص دیگر پشت کاغذ دیواری را به قسمت مورد نظر سقف می‌چسباند. به آرامی تمام روکش محافظ را تا پایین کاغذ دیواری جدا کرده و با دست کشیدن سطح آن را کاملا صاف و هموار کنید. با استفاده از ابزار صاف‌کننده‌ی پلاستیکی، عمل هموارسازی را از وسط به سمت قسمت‌های بیرونی انجام دهید. تمام سعی‌تان را بکنید تا زیر کاغذ دیواری حباب هوا شکل نگیرد. همین روند را روی قسمت‌های باقی مانده‌ی کاغذ دیواری هم پیاده کنید.


صاف کردن برآمدگی‌ها

از غلطک پلاستیکی استفاده کنید تا مطئمن شوید کاغذ دیواری کاملا صاف و هموار شده است. برآمدگی‌های موجود را هموار ساخته و سعی کنید قسمت‌های مختلف کاغذ دیواری روی هم قرار نگیرند.

نکته: در صورتی‌ که قصد تزئین مجدد کاغذ دیواری را دارید، یا می‌خواهید کاغذ دیواری را از روی سقف بردارید، هر قسمت از کاغذ دیواری را به صورت جداگانه، از بالا به پایین، با اعمال نیرویی یکنواخت و رعایت زاویه 120 درجه از سقف جدا کنید. 


منبع : Hgtv