حتما شنیده‌اید که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است، این کاملا درست است اما هر چیزی برای صبحانه و بالا نگه داشتن میزان انرژی در طول روز مناسب نیست. به گفته‌ی یک متخصص تغذیه، صبحانه‌ی ایده‌آل باید شامل کربوهیدرات کامل، پروتئین و میوه و سبزیجات تازه باشد. مثلا یک کاسه جودوسر و گردو به همراه تمشک می‌تواند عالی باشد. اما اکثر اوقات ما سراغ مواد غذایی شیرین مثل سریال و شیرینی‌های بسته‌بندی شده می‌رویم که مواد مغذی زیادی ندارند و به چاقی منجر می‌شوند. بهتر است صبح‌ها از این مواد غذایی دوری کنید تا روزی شاد و پرانرژی داشته باشید. 


اسموتی‌های آماده

اگر صبح‌ها اسموتی آماده میل می‌کنید، با این کار میزان قند خون‌تان را تا حد زیادی افزایش می‌دهید چون اسموتی‌های آماده معمولا سرشار از قند و شیرین‌کننده‌ هستند. به گفته‌ی یک متخصص تغذیه، بهتر است خودتان در خانه اسموتی درست کنید و در آن مواد غذایی سالم مثل ماست، پنیر لور و شاهدانه به کار ببرید. اضافه کردن سبزیجات هم بدون بالا بردن قند خون به شما انرژی می‌دهد. 


گوشت فرآوری‌شده

بیکن و سوسیس را برای صبحانه‌های روزهای خاص نگه دارید. گوشت‌های فرآوری شده‌ای که برای صبحانه استفاده می‌شوند، سدیم زیادی دارند و اشتها را بیشتر می‌کنند و باعث می‌شوند مدام تشنه باشید. هم‌چنین مواد غذایی شور ممکن است به افزایش فشار خون و سردرد منجر شوند و هر چه کمتر در رژیم غذایی باشند، بهتر است. 


سریال‌های شیرین شاید با ویتامینی که به آن‌ها اضافه می‌شود و شیر مغذی باشند، اما فیبر کمی دارند و سیرکننده نیستند.

سریال شکری

گول نوشته‌های روی بسته‌های سریال که می‌گویند سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند را نخورید و همیشه، میزان قند آن‌ها را بررسی کنید. به گفته‌ی یک متخصص تغذیه، سریال‌های شیرین شاید با ویتامینی که به آن‌ها اضافه می‌شود و شیر، مغذی باشند، اما فیبر کمی دارند و سیرکننده نیستند. این یعنی با خوردن سریال، بیش از هر چیز قند وارد بدن می‌کنید. 


نوشابه انرژی‌زا

نوشابه‌های انرژی‌زا در یک صبحانه‌ی سالم هیچ جایی ندارند. شاید صبح‌هایی که خسته‌ هستید، وسوسه شوید و بخواهید با نوشابه انرژی‌زا کمی سر حال بیایید، اما با نوشیدن آن فقط حال‌تان بدتر خواهد شد. این نوشابه‌ها سرشار از قند و کافئین هستند؛ در حالی که مقدار زیادی انرژی به بدن‌تان وارد می‌کنند، پس از مدتی کوتاه شما را خسته‌تر می‌کنند. بهتر است یک صبحانه‌ی مغذی و متعادل را در رژیم غذایی خود قرار دهید که تمام روز انرژی مورد نیاز‌تان را تامین کند. 


ماست طعم‌دار کم‌چربی

اکثر افراد نمی‌دانند که ماست‌های طعم‌دار سرشار از شکر هستند و خوردن ماست کم‌چرب، راه حل خوبی برای کم کردن کالری صبحانه نیست. تعویض کردن ماست کم چرب با ماست معمولی میزان قند و سدیم صبحانه را کاهش می‌دهد و پروتئین را بیشتر می‌کند. با خوردن ماست معمولی 38٪ از پروتئین مورد نیاز روزانه را تامین می‌کند. اگر ماست طعم‌دار دوست دارید، خودتان با اضافه کردن میوه به ماست ساده آن را طعم‌دار کنید. 


کربوهیدرات تصفیه‌شده

متاسفیم، اما باید بگوییم دونات و شیرینی اصلا برای صبحانه مناسب نیستند. شکری بودن این مواد غذایی به کنار، میزان پروتئین و دیگر مواد مغذی آن‌ها تقریبا صفر است. کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مثل سریال شیرین، کیک‌های کارخانه‌ای، مافین و انواع شیرینی قند خون را بالا می‌برند و باعث می‌شوند بیشتر هوس مواد غذایی شیرین کنید. سعی کنید کربوهیدرات تصفیه‌شده را به کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید.


منبع : Prevention