می‌خواهید به دکوراسیون اتاق طرح اضافه کنید اما می‌ترسید مرتکب اشتباه شوید و دکوراسیون اتاق را شلوغ و به هم ریخته کنید؟ یا این‌که فکر می‌کنید فقط یک طراح دکوراسیون داخلی می‌تواند طرح‌ها را به زیبایی عکس‌هایی که در مجله‌های دکوراسیون دیده‌اید با هم ترکیب کند؟ در واقع، ترکیب کردن طرح‌‌ها در دکوراسیون اتاق آن‌قدر هم سخت نیست و به داشتن تحصیلات در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی نیازی ندارد. اگر به نکات و رهنمود‌هایی که برای‌تان جمع‌آوری کرده‌ایم عمل کنید، ترکیب کردن طرح‌ها و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون، برای هر کسی امکان‌پذیر است. 


با الگو شروع کنید

اگر می‌خواهید طرح‌ها را به‌درستی با هم ترکیب کنید، باید یک الگو که واقعا دوستش دارید داشته باشید. انتخاب طرح با شماست؛ تا زمانی که با دکوراسیون اتاق هم‌خوانی داشته باشد و شما هم دوستش داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده کنید. 


تعداد طرح‌‌ها باید فرد باشد

مثل خیلی چیز‌های دیگر در دنیای طراحی دکوراسیون، اگر تعداد طرح‌ها فرد باشد، ترکیب کردن و هماهنگ کردن آن‌ها ساده‌تر خواهد بود. حداقل باید از سه طرح مختلف در دکوراسیون اتاق استفاده کنید، البته اگر تمایل داشته باشید استفاده از پنج طرح هم می‌تواند مناسب باشد. 


مقیاس طرح‌‌ها

این یکی از نکات مهم در ترکیب کردن طرح‌ها است، مقیاس آن‌ها باید متنوع باشد. این یعنی حداقل یکی از طرح‌ها باید بزرگ، یکی کوچک و دیگری بین این دو باشد. 


در طراحی دکوراسیون انتخاب طرح‌های کاملا متضاد نتیجه‌ بهتری نسبت به طرح‌های دارای هم‌خوانی می‌دهد.

ایجاد تضاد

در حالی که می‌توانید طرح‌ها را طوری انتخاب کنید که با هم هم‌خوانی داشته باشند، انتخاب طرح‌های کاملا متضاد نتیجه‌ی بهتری می‌دهد. برای مثال می‌توانید طرح‌های هفتی و گلدار را در کنار هم استفاده کنید. 


هماهنگی رنگ‌ها

حداقل یک رنگ باید در تمام طرح‌ها مشترک باشد، البته اگر تعداد رنگ‌های مشترک دو یا سه باشد، بهتر است. این به این معنی نیست که این رنگ‌ها باید دقیقا یکی باشند، اما بهتر است رنگ‌هایی مشابه انتخاب کنید. یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب رنگ طرح‌ها، هماهنگ کردن طیف‌های آن‌ها است. 


در انتخاب پارچه دقت کنید

با استفاده از پارچه‌های متنوع، در دکوراسیون اتاق تضاد ایجاد کنید؛ اما دقت کنید چون پارچه‌هایی که انتخاب می‌کنید باید وزن و حسی مشابه داشته باشند. تختی که با مخمل، کنف و رو بالشتی نخی تزئین شده باشد، ظاهری عجیب پیدا می‌کند. 


طرح‌های بزرگ می‌توانند رنگی‌تر باشند

طرح‌های بزرگ می‌توانند رنگ‌های زیادی داشته باشند، اما بهتر است طرح‌های کوچک بیش از دو یا سه رنگ نداشته باشند و یکی از آن‌ها، سفید باشد. 


بزرگ روی بزرگ، کوچک روی کوچک

به جایی که می‌خواهید طرح را روی آن استفاده کنید، بیاندیشید. هر چه سطح مورد نظر بزرگ‌‌تر باشد، طرح روی آن هم باید بزرگ‌تر باشد. پس برای روتختی، پرده، فرش، قالی و کاغذ دیواری از طرح‌های بزرگ و برای بالشت و محفظه‌ی لامپ، از طرح‌های کوچک استفاده کنید. 


در طراحی دکوراسیون در استفاده از  پرده، کفپوش و کاغذ دیواری باید تعادل ایجاد کرد.

ایجاد تعادل

استفاده از طرح روی کفپوش، پرده، روتختی، دیوارها و وسایل زیاده‌روی است. برای این‌که دکوراسیون اتاق زیادی شلوغ نشود، همه‌ جای آن از طرح استفاده نکنید. اگر کاغذ دیواری طرح دارد، کفپوش و روتختی را طرح‌دار انتخاب نکنید. 


قانون 10-30-60

این قانون یعنی طرح مورد علاقه‌ی‌تان 60٪ کل طرح‌ها را شامل می‌شود، طرح دوم 30٪ و طرح سوم 10٪. این قانون را اجرا کنید تا تعادل بین طرح‌ها و رنگ‌ها برقرار شود. 


طرح‌ها پخش کنید

طرح‌هایی که انتخاب می‌کنید باید به شکل متناسب همه‌ جای اتاق پخش و بعضی جاها تکرار شوند. نباید یک طرف اتاق پرده، رومبلی و روتختی طرح‌دار داشته باشد و طرف دیگر اتاق هیچ طرحی نباشد. 


حس دکوراسیون

درست مثل رنگ، طرح هم در حس دکوراسیون اتاق تاثیر زیادی دارد. می‌خواهید دکوراسیون اتاق انرژی‌بخش باشد؟ پس طرح‌های شلوغ با رنگ‌های گرم انتخاب کنید. می‌خواهید دکوراسیون اتاق آرامش‌بخش باشد؟ طرح‌های خلوت با رنگ‌های سرد برای شما مناسب خواهند بود. 


منبع : About